Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o poveste pentru revistele siropoase...2


Recommended Posts

Da, am inteles toate astea, ti-am zis ca am citit cu atentie... da' ce, e vreun impediment daca nu-i lumea acasa??? Se rezolva si-n lipsa!!! (GLUMA) Dora, mami de [cri] Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007 I'm the best, so "beep" the rest! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/hit_17dorahulpoi/my_photos"]Amelia mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Revin tot eu,cu o noua stire... Desi as vrea sa traiesc relativ([bang]) linistita...Am omis sa va spun ceva,si dupa ce am sa continui,ceti intelege de ce am revenit... Sotul meu e catolic,iar eu ortodoxa...Copiii sunt botezati la catolici...,iar una din nasele de botez s-a dus la parinte si i-a explicat situatia...Iar parintele,cum nu are o parohie prea mare,ne-a chemat pe amandoi duminica,dupa slujbe,la el... La ce sa ma astept?Stiu ca la catolici nu e aprobat divortul(inca nu l-am bagat niciunul),dar la ce sa ma astept de la discutia cu preotul???? Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai Mirela, ma dai pe spateeeeeeeeeeee!!!!! Stai sa-ti zic: familia de care ti-am scris mai sus, cu tipa care s-a dus calma la usa amantei.... ei bine, EXACT LA FEL: ea e ortodoxa, el catolic, copiii catolici. Bine, ca el e "renegat" sau nu stiu cum se spune de Biserica, pt. ca a divortat de prima nevasta... Ceea ce i se va intampla si sotului tau, daca divorteaza. Nu mi-ai spus, voi cum v-ati cununat? Catolic sau ortodox? In fine, preotul va va spune ce a zis Adela, iar el daca e un catolic practicant s-ar putea sa-si bage mintile in cap. Sotul tipei de care am povestit sufera mult acum ca a fost excomunicat. Da' asta e! Ei chiar sunt ok! Or fi cununati ei acum (a doua oara) ortodox, da' fiecare tine sarbatorile tot cum a fost crescut... adica ea... si la ortodocsi, si la catolici [:D] Dora, mami de [cri] Ami -- 7 ani - 12 februarie 2007 I'm the best, so "beep" the rest! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/hit_17dorahulpoi/my_photos"]Amelia mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora,noi ne-am cununat la ortodocsi,si asta pentru ca eu am avut in tinerete o casatorie de doar 9 luni,dar preotul catolic nu a vrut sa ne cunune,...dar el a ramas catolic,si pana in urma cu ceva vreme,mergea regulat la biserica...Eu,sorry[bang][bang][bang],mai rar,caci copiii erau mici si nu aveau rabdare sa stae nici macar acea ora care e la catolici... Acum,e cert,doar ca eu nu am spus nimanui,dupa divort trec copiii la ortodocsi,macar la ei ma accepta si divortata... Eu consider ca e un singur D-zeu,deci...Insa stiu ca el va turba cand va auzi.... Asta doar dupa divort... Dar,revin,la ce sa ma astept?Doar la teorie?Eu l-as fi iertat..., candva... Sa vedem,nu mai e mult pana duminica... Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi doi nu sunteti cununati la catolici practic nu exista casatoria din punctul preotului de vedere. La teorie te poti astepta si va incerca probabil sa va impace (daca e genul de preot cu har), dar sa nu uiti sa spui de acel incident violent pe care el l-a avut si ca iti este frica ca se va repeta. Eventual partea asta ai putea sa o discuti cu preotul cand nu e el. Sa te duci la preot separat tu cu copiii si sa discutati. Eventual poate inainte de intalnirea stabilita. Partea cu incidentul violent e importanta caci doar la partea cu adulterul s-ar putea sa aiba texte de genul iertarea, e o ratacire etc. Si inca ceva ... de unde acesta binevointa pe nasa? Caci la catolici este important copiii sa fie crescuti in spiritul catolic si in cazul unui eventual divort s-ar putea gandi preotul ca nu ar trebui sa ramana cu partea ortodoxa. De asta zic ca e important sa-i explici ca s-au intamlat mai multe lucruri decat d-soara: partea cu violenta, faptul ca tu ai incercat refacerea familiei si l-ai acceptat o data inapoi etc. Sa-i fie foarte clar preotului cine este partea responsabila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
gudinde Posted - 03/08/2007 : 21:40:29 -------------------------------------------------------------------------------- Daca voi doi nu sunteti cununati la catolici practic nu exista casatoria din punctul preotului de vedere. La teorie te poti astepta si va incerca probabil sa va impace (daca e genul de preot cu har), dar sa nu uiti sa spui de acel incident violent pe care el l-a avut si ca iti este frica ca se va repeta. Eventual partea asta ai putea sa o discuti cu preotul cand nu e el. Sa te duci la preot separat tu cu copiii si sa discutati. Eventual poate inainte de intalnirea stabilita. Partea cu incidentul violent e importanta caci doar la partea cu adulterul s-ar putea sa aiba texte de genul iertarea, e o ratacire etc. Si inca ceva ... de unde acesta binevointa pe nasa? Caci la catolici este important copiii sa fie crescuti in spiritul catolic si in cazul unui eventual divort s-ar putea gandi preotul ca nu ar trebui sa ramana cu partea ortodoxa. De asta zic ca e important sa-i explici ca s-au intamlat mai multe lucruri decat d-soara: partea cu violenta, faptul ca tu ai incercat refacerea familiei si l-ai acceptat o data inapoi etc. Sa-i fie foarte clar preotului cine este partea responsabila.
Sorry,preotul catolic a zis ca recunoaste casatoriile facute de biserica ortodoxa... Si adica cum imi spune mie preotul in ce religie imi cresc eu copiii????Daca copiiii raman la mine(si raman....,ce treaba are preotul in ce religie imi cresc eu copiii??? Sorry,mi se pare aberant! Pentru mine,exista doar un d-zeu,pentru toate religiile....Si daca i-as trece la religia ortodoxa ar fi doar pentru faptul ca,inafara unei nase de botez,toti suntem ortodocsi... Si nu vreau sa tin copiii departe de biserica,ba dimpotriva...Daca eu nu voi putea merge cu ei,imi voi gasi(nu acum,ci cand vor fi mai mari),pe cineva sa ii insoteasca..... Sorry,daca ajungem cu adevarat la divort(si eu cred ca da),in pofida religiei tatalui,de ce ar urma ei aceeasi religie? ufffffffffffffffff. Important e sa aiba o viata fericita,si sa stie ca pot primi iertarea pentru greselile pe care le-au facut,sau le vor face...Iar in fata preotului...,nu am sa mint....Chiar imi plac confesiunile de la catolici... Toata viata e o continua speranta... Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eiii, stai incet Mirela e mult prea devreme sa vorbesti despre asta. mai ales cu preotul. eu, in locul tau, mai mult as tacea si l-as lasa pe el sa spuna ce are de spus. mai mult ca sigur va spune cu cuvintele lui (si cu autoritatea lui) ceea ce ai spune si tu[:D] edit: pe el, pe preot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cmirela35
quote:
gudinde Posted - 03/08/2007 : 21:40:29 -------------------------------------------------------------------------------- Daca voi doi nu sunteti cununati la catolici practic nu exista casatoria din punctul preotului de vedere. La teorie te poti astepta si va incerca probabil sa va impace (daca e genul de preot cu har), dar sa nu uiti sa spui de acel incident violent pe care el l-a avut si ca iti este frica ca se va repeta. Eventual partea asta ai putea sa o discuti cu preotul cand nu e el. Sa te duci la preot separat tu cu copiii si sa discutati. Eventual poate inainte de intalnirea stabilita. Partea cu incidentul violent e importanta caci doar la partea cu adulterul s-ar putea sa aiba texte de genul iertarea, e o ratacire etc. Si inca ceva ... de unde acesta binevointa pe nasa? Caci la catolici este important copiii sa fie crescuti in spiritul catolic si in cazul unui eventual divort s-ar putea gandi preotul ca nu ar trebui sa ramana cu partea ortodoxa. De asta zic ca e important sa-i explici ca s-au intamlat mai multe lucruri decat d-soara: partea cu violenta, faptul ca tu ai incercat refacerea familiei si l-ai acceptat o data inapoi etc. Sa-i fie foarte clar preotului cine este partea responsabila.
Sorry,preotul catolic a zis ca recunoaste casatoriile facute de biserica ortodoxa... Si adica cum imi spune mie preotul in ce religie imi cresc eu copiii????Daca copiiii raman la mine(si raman....,ce treaba are preotul in ce religie imi cresc eu copiii??? Sorry,mi se pare aberant! Pentru mine,exista doar un d-zeu,pentru toate religiile....Si daca i-as trece la religia ortodoxa ar fi doar pentru faptul ca,inafara unei nase de botez,toti suntem ortodocsi... Si nu vreau sa tin copiii departe de biserica,ba dimpotriva...Daca eu nu voi putea merge cu ei,imi voi gasi(nu acum,ci cand vor fi mai mari),pe cineva sa ii insoteasca..... Sorry,daca ajungem cu adevarat la divort(si eu cred ca da),in pofida religiei tatalui,de ce ar urma ei aceeasi religie? ufffffffffffffffff. Important e sa aiba o viata fericita,si sa stie ca pot primi iertarea pentru greselile pe care le-au facut,sau le vor face...Iar in fata preotului...,nu am sa mint....Chiar imi plac confesiunile de la catolici... Toata viata e o continua speranta... Mirela
Mirela imi pare rau daca postarea mea te-a suparat. Pana acum nu mi-am dat cu parerea pt ca nu am fost pusa intr-o situatie asemanatoarea si cred ca uneori e mai bine sa taci decat sa spui ceva doar de dragul de a spune. Asa ca le-am lasat pe celelalte colege de forum care fie au trecut printr-o tradare, fie au avut prieteni care s-au confruntat cu situatii asemanatoare sa-si dea o parere mult mai avizata decat a mea. Mi-am permis sa scriu pentru ca intamplator religia catolica nu-mi este necunoscuta. Faptul ca preotul a zis ca recunoaste casatoria desi tu ai mai fost casatorita o data arata ca (virgula) chiar si in interiorul bisericii catolice regulile se aplica si in functie de preot. De ce sa tina sa fie crescuti copiii in spiritul religiei? Pai asta se spune de cand se primeste taina botezului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...