Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa depasesc momentul?


Recommended Posts

Agnes nu imi reprosez chestii majore. Nimicuri, unde nu sunt ferm convinsa nici eu care e calea de urmat, de exemplu cantitatea de dulciuri consumate sau timpul petrecut la desene, sau situatii in care stiu ca as fi putut alege altceva(au voie sa bea apa din frigider de ex si daca se imbolnavesc ma invinovatesc desi stiu ca nu doar apa aia i-a imbolnavit). Dar acum e diferit, credeam ca e in cel mai sigur loc posibil si totusi l-am lovit, eu stiam(sau ar fi trebuit sa stiu) ca trebuie sa fiu atenta si nu am fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Lillo
Agnes nu imi reprosez chestii majore. Nimicuri, unde nu sunt ferm convinsa nici eu care e calea de urmat, de exemplu cantitatea de dulciuri consumate sau timpul petrecut la desene, sau situatii in care stiu ca as fi putut alege altceva(au voie sa bea apa din frigider de ex si daca se imbolnavesc ma invinovatesc desi stiu ca nu doar apa aia i-a imbolnavit). Dar acum e diferit, credeam ca e in cel mai sigur loc posibil si totusi l-am lovit, eu stiam(sau ar fi trebuit sa stiu) ca trebuie sa fiu atenta si nu am fost.
Din ce scrii tu eu zic ca problema e ca iti asumi o vina inexistenta; rational stii ca nu apa de la frigider e cauza dar emotional ai nevoie sa crezi ca boala ar fi putut fi evitata. Poate poti sa reflectezi putin si sa vezi de unde vine nevoia asta si de ce nu poti sa te impaci cu ideea ca nu putem tine totul sub control, nici macar (sau mai ales) atunci cind e vorba de copiii nostri. "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citzi ani are baietzelul ,ma rog copiii tai? Al meu face 17 ani miine poimiine si tot imi pun intrebari in legatura cu una,cu alta! Deci grea meserie ca si parinte!Intrebarile tzi le pui in permanentza,de cind au venit pe lume si ...pina in momentul in care vom pleca noi! Dana
Piticotul accidentat are 2 ani si jumatate, fiica-mea are aproape 6 ani. Intr-adevar grea meserie si fara metode universale, clare si sigure...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum merge "cel mai in siguranta" un copil, pe strada? Pe trotuar, de mana cu un parinte, nu? Eeee, sa va povestesc eu cel mai negru moment...Sotul meu cu baiatul de mana (pe atunci copilul avea 3 ani)iese dintr-un magazin. Eu ii asteptam pazind caruciorul cu celalat baiat pe partea cealalta a strazii (straduta mica, intre case). Cum ies ei din magazin, pustiul se smulge efectiv din mana tatlui si fuge spre mine, nimerind exact in calea unei masini care iesea de pe strada. Nu vreti sa stiti cum am fost si eu in fata masinii care ne-ar fi calcat pe amandoi daca avea viteza. Ce sa fac? Sa nu mai las copilul cu tatal lui? Mi se putea intampla si mie... Si asta e doar un exemplu mai grav. Zilnic exista tot felul de dileme in care e pus un parinte. Mai adineauri scriam la un subiect in care o mamica nu stie daca sa mearga sa vorbeasca cu profesoara de engleza la scoala. La altul, o mamica nu stie daca sa mai lase copilul la cursul de mate. Multi parinti se intreaba daca au ales corect "pregatitoare" sau clasa 1. Vei vedea ca zilnic te vei intalni cu tot felul de dileme si niciodata nu vei fi sigura ca ai ales corect. Greseli se pot face si important e sa invatam din ele. Ai cazut. Ce invatam de aici? O sa mergi mai atenta noaptea pe intuneric, acum ca e mare nu il mai iei in brate chiar tot timpul. S-ar putea sa cada si cu tine de mana (mi-a zbburat mie copilul pe gheata si eu am ramas tinand bine....manusa), dar te gandesti ca ai facut tot ce stiai/puteai la vremea respectiva. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne imi aduc aminte cum i-am prins uneia dintre fetite, degtul in usa de la masina. Doamne ce plangeam ca la un moment dat cea mica s-a oprit din plans si mi-a zis : Mami tu de ce plangi, a fost un accident, se putea sa-mi trag singura portiera." Altadata o tineam de mana si pur si simplu s-a impiedicat si a cazut pe o treapta. Va inchipuiti ce scnadal as fi facut daca s-ar fi intamplat asta la gradi..., dar mi-am dat seama ca a fost un accident si oricata grija am avea de cei mici in orice clipsa se poate intampla ceva.. Trebuie sa treci peste astea si sa le ei asa cum sunt, niste accidente care se pot intampla in orice moment. Banuiesc ca si fetita a cazut pana acuma , si ea s-a lovit ....., si dupa 5 minute de plans si-a revenit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...