Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen Xtraplat (57)


Recommended Posts

maine ma scol dimineata si fac sport; ma gindeam la Cardio Power and Resistance cu Shaun dar mi-e teama ca ma sinucid [:D]

 

am gasit un video cu o fatuca facind acest workout in intregime: http://www.youtube.com/watch?v=s5LmMgZBbuk

 

pare foarte usurel dar credeti-ma ca e moartea daca nu ai antrenament!

 

Xio, te-ai apucat de Insanity?!?

 

 

O sa ma intorc sa raportez dis de dimineata

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor,

 

allure, cartea e usurica, rapid de digerat si motiveaza foarte bine. Cand ziceam ca m-am luat cu mainile de cap ma refeream la postul cu apa, in care tipul zice sa bei numai apa cat mai multe zile. Nu imi pot imagina sa beau numai apa si sa mai fac si fata programului zilnic.

Mi-ar fi si teama sa incerc pt ca eu cred ca foarte important e ce faci "dupa aceea". Cunoastem toate efectul yo yo. Apoi schimbarea modului de viata (mai ales daca e vorba de o schimbare semnificativa de genul raw-food) trebuie facuta dupa o analiza bine chibzuita, altfel poti sa faci mai rau decat la inceput.

 

O cura de apa si sucuri imi pot imagina ca merge fara probleme.

Cat despre colonics, sunt perfect de acord, n-am nimic impotriva!!!

Mersi de acel link cu hatha yoga si cu liver detox. Va tb insa sa citesc mai intai xartea respectiva Eu am o "bila lenesa" si chiar si pietre, care nu m-au deranjat pana acum, insa am in colecist un sept (un perete care imparte colecistul in doua) si mi-e teama sa aplic aceasta metoda direct.N-am chef sa ajung prin spitale, pe la urgente.

 

salutari

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai tu vrei sa tii post ca sa slabesti? no way! e cea mai proasta solutie... Credeam ca vrei pentru detox...

cu slabitul e mai complicat [:D]

 

apropo de colecistul tau cu sept...daca zici ca ai probleme, tot o sa ajungi la urgente intr-o buna zi; mai bine ai incerca sa faci "curatenie" inainte sa te apuce criza

 

eu azi dimineata m-am ales cu niste spasme musculare in zona toracica/back....asa ca sport nema; tocmai cind ma pregatisem!

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu allure, vreau sa imi schimb modul de alimentatie, al meu si al familiei...sa introduc super-foods in alimentatie, sa ma detoxific si da, in paralel sa si slabesc. Am de dat jos destule kg.

Insa nu vreau sa folosesc "postul" ca sa slabesc. Aici m-ai inteles gresit. Nu sunt adepta dietelor.

Insa spun de efectul jo jo caci stiu ca daca supui organismul la "restrictii", mai ales de alea dure de genul "numai apa", organismul intra pe un program de "economie" si in momentul in care revii la o alimentatie normala, pui rapid inapoi, organismul isi face mai intai "rezerve"...si le face pe alea bune, de genul "fett depos".

 

De aceea si spun ca eu momentan sunt la faza de informare.

In 2007 am tinut pt cateva luni un regim de viata strict (caci nu era dieta) de genul: fara lactate (cu exceptia iaurtului), fara alcool, cafea, zaharuri (complexe sau simple, deci aici intra pastele, orezul cu exceptia celui brun, cartofii, zaharul, mierea, dulciurile), fara wheat and wheat products (exceptie ovaz si orz). Fara oua, salamuri, carne. Aici am facut o exceptie (o data pe saptamana mancam piept de pui si peste).

La inceput m-am simtit foarte bine insa am slabit f. mult, de ajunsesem sa o dau pe "subnutritie", eram ametita, slabita, imi era frig, simteam ca sunt slabita, nu mai aveam pofta de mancare. In afara de ceva vitamine (ca ex.portocale stoarse, fructe) nu am luat nimic.

Daca as fi stiut atunci de Chia-seeds, protein shakes si alte produse care sa ma remonteze, as fi continuat asa. Aici mi-a lipsit atunci o indrumare.Acum poate ma intelegi ce vreau sa spun eu aici.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!

 

Ma bucur n-ati abandonat abdomenul extraplat. Al meu nu va mai fi plat pt cateva luni pentru ca am ramas insarcinata dar va voi citi pentru ca veniti mereu cu idei interesante.

 

Am terminat concursul de mers pe jos acum cateva saptamani dar am ramas cu un obicei bun pe care vreau sa-l continui si pe timpul sarcinii, sa merg cel putin 8 km pe zi. Daca la inceputul concursului mi se parea destul de dificil sa gasesc timp sa merg pe jos asa de mult, acum mi se pare floare la ureche. Am invatat cum sa-mi organizez timpul de dimineata si timpul la lucru asa incat fac cei 8 km pana ajung acasa de la lucru. Cand ajung acasa pot sa-mi fac linistita treburile pe langa casa sau sa ma odihnesc pur si simplu fara sa ma simt vinovata ca stau degeaba si nu fac sport. In plus, am observat ca daca fac miscare pana pe la 6 seara, dorm mult mai bine decat in cazul in care as face miscare dupa 6 seara.

 

Aveti grija de voi!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioachim, succes cu jobul si incearca sa nu te stresezi prea tare. Stiu ca este usor de spus si greu de realizat cand viata ta depinde de jobul asta dar cauta sa gasesti un echilibru de moment. Atunci cand esti in echilibru gasesti cele mai bune solutii si nu pierzi oportunitati pe care nu le vezi din cauza stresului. Eu cand incep sa ma stresez si insist sa gasesc solutii rapid intr-o problema stresanta, parca merg inapoi si nu inainte. Cand ma calmez si zic "O sa fac tot ce pot eu mai bine si ce se va intampla, se va intampla", vine si solutia.

 

In ceea ce priveste greutatea ta...nu e nici o diferenta intre 50 si 51 kg.[:D] Nu fii asa de exigenta cu tine, flucturea de 1 kg in sus sau in jos nu e un capat de lume. Trebuie sa realizezi ca aceste mici fluctuatii de greutate nu sunt observate de cei din jurul tau. Nimeni nu observa ca ti-a crescut circumferinta piciorului cu cativa milimetrii. :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panseluta, ok. Am inteles acum... Da, trebuie sa citesti mult pina ajungi sa-ti formezi o impresie despre ce mod de alimentatie ti se potriveste, ca nu-i standard pt toata lumea.

Eu tot asta fac de vreo 10 ani si foarte intens in ultimii 5 si parca tot nu stiu nimic, pt ca in fiecare zi descopar teorii noi si importante. Acum citesc despre alimentatia in functie de constitutie (Vata, Pitta or Kapha). Se pare ca nevoile sint diferite si reactia la anumite stiluri de alimentatie e diferita. Am descoperit de ce alimentatia 100% raw nu e pt toata lumea si de ce unora le prieste de minune. Acum inteleg si de ce dieta 80/10/10, aia cu 10 banane la breakfast e ok pentru un gen si nu o sa te ingrase cita vreme urmezi intocmai reteta, iar pe altii ii deranjeaza si ii ingrasa...

 

Superfoods importante care sa nu lipseasca din alimentatia celui ce vrea mai multa sanatate: chia seeds, hemp seeds, flax seeds, migdale hidratate, seminte de susan crud (foarte bogate in Ca), goji berries, kale, pumpkin seeds, coconut oil, brazil nuts (2 pe zi asigura necesarul de Seleniu si zinc important in lupta cu cancerul), etc

As mai adauga si vitamina D pe lista [:D] ca tot sint la subiectul de research & test. Vad ca imi merge bine cu 10.000 IU/day + 120 mcg vit K2 (cele 2 trebuie cuplate neaparat pt a evita efectele secundare)

 

Am dat peste o prelegere la subiect, ca sa vedeti ca ma informez inainte de a face prostii. [bibe] Nenea doctorul din video (Dr. Reinhold Vieth - Professor in the Department of Nutritional Sciences, and the Department of Laboratory Medicine and Pathology, University of Toronto [pk]) care studiaza vitamina asta de vreo 30 ani zice ca e ok in doze mai mari, ca testele au aratat toxicitate numai dupa 45.000IU/day luate pe perioada lunga (si probabil fara asociera cu vit K2) Mai zice pe undeva asa discret ca guideline-ul guvernamental cu privire la dozaj e de toata jena si se contrazic cu realitatea si propriile teste, etc..

 

Pentru tine special XIO ca e pe limba ta si e de la coleg de breasla [flo]

 

 

In alta ordine de idei, joi cind mi s-a pus spasmul la muschii spatelui aveam de fapt o luxatie costo-condrala pe care mi-a rezolvat-o colegul chropractor a doua zi (traiasca neamul si familia lui, ca eram moarta fara el) Dar sport tot nu fac acum ca sint in "cleansing mode"

 

Astazi fac al doilea liver cleanse, mai am 2 ore pina incep sa inghit sarea epsom in 2 runde, urmata de uleiul de masline cu suc de gref. Miine dimineata fac naveta la buda din ora in ora. [:I] De data asta am sa pastrez ceva pietre, just for fun [:D] Le impachetez in staniol si le pun in bradul de Craciun [:-)))] Just kidding. :)

Va tin la curent.

 

Alice12 felicitari pentru bebe! Sa fie sanatos si mincacios!

 

Ma duc sa mai citesc...incerc sa-mi tin mintea ocupata ca mi-e foame si n-am voie sa maninc nimic dupa ora 1.30pm pina miine. E 4.30 deja si mi-e foame [alcool]

Ia sa mai beau niste apa...

 

 

 

 

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

 

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

 

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citi aici ceva de splina si buze uscate:)

eu am buzele f ok si nu am splina deloc:)), si inainte de operatie splina mea era varza, plina de celule care imi ucideau eritrocitele.

asa ca eu as fi reticenta cu astfel de carti si informatii :)

 

 

____________

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!id="Century Gothic">id="red">id="size1">

Cum mi-am alaptat copiiiid="Book Antiqua">id="size2">id="maroon">

id="right">______________

Sabina's blogid="teal">, [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman"> si [yum] bb Gheoid="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">id="teal">

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.id="Verdana">id="purple">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Allure,

ai dreptate apropo de diete nus pt toata lumea, cei sanatos pt anumite categorii pt alti e cosmar, eu am trecut prin asa ceva si sant foarte precauta,

recunosc suna foarte bine anumite teorii de zici ca ai sa muti muntii din loc daca ti si tu regimul respectiv dar....

foarte important fiti atente la cum reactioneaza organismul cand consumati anumite alimente

 

mamica lui Ana Maria

 

 

Nihil Sine Deo!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
am citi aici ceva de splina si buze uscate:) eu am buzele f ok si nu am splina deloc:)), si inainte de operatie splina mea era varza, plina de celule care imi ucideau eritrocitele. asa ca eu as fi reticenta cu astfel de carti si informatii :)
align="right" id="quote2">nu sint reticenta deloc la "aceste informati"i pentru ca nu e nimic nou: harti energetice exista o gramada: cele de reflexologie de pe talpi si palme, cea de pe ureche folosita de acupunctura auriculara, cea de pe fata care indica natura acneei (vezi "acne face mapping") si cite or mai fi pe care nu le stiu eu. teoria era pt cei care AU o splina, ori tu nu te mai incadrezi in categoria asta...ori poate esti tu cazul atipic, nu e obligatoriu sa se manifeste in 100% din cazuri (la mine a picat la tzanc, deci scorul e de 1 la 1 ) am mai citit o varianta conform careia un organism intoxicat la maxim se afla in imposibilitatea de a mai manifesta simptome pina in ceasul al 12-lea cind e in prag de colaps (vezi cazurile de oameni aparent sanatosi care se curata in 2-3 saptamini) - asta asa ca fapt divers, nu ca ar fi cazul tau...nici o teorie medicala, clasica sau alternativa, nu poate fi luata la modul absolut, corect?cum sa judeci o intreaga carte dupa asa amanunt?daca as fi in locul tau, data fiind istoria medicala si medicatia pina in prezent, m-as apleca cu mai multa incredere in medicina alternativa, ca nu aduce decit beneficii.splina este in strinsa legatura cu ficatul, este foarte posibil ca boala de care ai suferit sa aiba la origine o congestie a ficatului/colecistului. sau daca n-ai avut-o la inceput, ai dobindit-o pe parcurs prin medicatie. pot sa garantez :))eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, impart doar din cunostintele aflate ca poate cineva va auzi si ii va folosi; nu e cu suparare daca unii nu cred :)nu prea vorbesc despre ce nu stiu, rareori m-am inselat."*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. ""You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]id="size2">
>>>Continuare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...