Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Responsabilitatea "dumnealor"


Recommended Posts

Prima oara cand uita explici, a doua oara mai explici o data. A treia oara sigur stie deja ce si cum, deci urmeaza consecinte. E nevoie sa simta si el urmarile neplacute ale uitucelii proprii. Altfel de ce ar invata sa fie mai grijuliu? Exemplu de consecinte la noi: a uitat trotineta in parc, nu i-am cumparat alta. A uitat adidasii la scoala, a primit tenesi mai ieftini pentru sala de sport. S-a responsabilizat intr-un an dupa schimbarile astea in atitudinea mea. (Primii doi ani doar am vorbit si iar vorbit si cumparat iute la loc, sa aiba copilul... [:)], fireste ca uita cu frenezie de toate) Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi place subiectul. Am in ograda un copil ordonat si neuituc. De la gradinita incoace (e acum clasa 7a) n-a pierdut nimic, n-a uitat nimic la scoala, stiu unde isi pune lucrurile, dulapul e la linie! Dar am si un copil total imprastiat (clasa 10a)...am incercat n metode (inclusiv cele enuntare de rrox3), am fost consecventa si NIMIC. Ce-i drept, s-a ameliorat putin de cind a inceput liceul. Mi-e urit sa cad in viciul cicalelii dar mi-e urit si cind il vad ca uita tot si toate peste tot. Mai arunc "reminders" ici colo si respir adinc!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e clasa 1, a doua zi de scoala a venit fara geaca , o luase o fetita, era rosie, a recuperato ziua urmatoare, dar ce bocete, nu a zis nici o clipa ca a fost cascat si a uitat de geaca, ca el iesise afara ca o floare, nici gand ca mai avea ceva de luat, nu mai tacea ca "raii si hotii i-au furat geaca", a treia zi de scoala l-am gasit iar bocind, nu mai gasea nu stiu ce sacosa care ii trebuia "musai" sa isi puna musamaua de la pictura. Aia cu sireturile luuuungi e buna, daca va fi cazul o aplic, pedeapsa mai mare pt el nu cred ca exista! A, intr-o zi am uitat eu sa ii pun cariocile, iar jale, bocete, mi-am cerut scuze, am zis ca sunt si eu om si mai uit si concluzia a fost "aha, cu cat imbatranesti, iti mor neuronii si devii mai uituc". Alina, mama de Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
al meu tocmai a uitat geanta cu echipamentul de inot, la scoala ... nu mai stie unde .... Sanatate si o zi cu soare va doresc! ************** Linkurile mele: [url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] | [url="http://www.facebook.com/#!/desprecopiicom"]DC pe Facebook [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si la noi pana acum au fost recuperate lucrurile pana acum. ca sa nu va inchipuiti ca e prima oara cand uita ceva [:D] dar na, de data asta.. ce sa zic, ca sportul nu a fost nici macar ultima ora?? [:D] ca pur si simplu el nu stie unde a lasat pantofii....? ma duc acasa si il descos in liniste, poate dupa ce se mai sedimenteaza memoria de scurta durata mai obtin ceva [:d] Diananews, gluma cu dulapul cu maturi este o chestie reala din viata unuia dintre jucatorii mei preferati de tenis, David Ferrer. antrenorul lui de o viata, pe cand era pustan de 12-14 ani, s-a suparat pe el la un antrenament ca nu era atent si nu dadea totul pe teren. asa ca l-a incuiat intr-un dulap din asta cu unelte de curatenie doar cu niste apa, sa ii vina mintea la cap - pe parcursul antrenamentului, de la 9 la 12. Piles este si acum antrenorul lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, si sa nu uit: mandra mea cea mica si-a uitat puloverul in cuier a doua zi de scoala; dupaamiaza am mers la sedinta cu parintii, l-am vazut in cui si la sfarsit am plecat fara el. Ce tupeu sa am sa o pedepsesc?[:D] Desigur, ceva morala i-am facut...dar am ascuns amanuntul de dupaamiaza. Chiar nu stiu ce e de facut. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in fiecare saptamana ma plimb niste minute bune prin curtea scolii, la sala de mese si in locurile de depozitare a lucrurilor uitate ca sa recuperez ba hanoracul, ba manusile, ba caciula, ba tot rucsacul cu echipamentul de inot ... daca nu caut ceva intr-o saptamana inseamna ca nu mi-am dat seama ce lipseste (ca nu-l aduc eu acasa) nu ca n-a lasat el ceva p-acolo. Si la cate mai gasesc ... imi dau seama ca asa sunt multi copii. Cand ne-a spus in primul an directoarea ca ce ramane in cutiile de pierdute se doneaza la saraci am zambit ... dar in iulie cand am vazut 5 cutii mari, de 1m cub fiecare pline cu haine curatate si puse de trimis din partea scolii ... m-a bufnit rasul de tot. Pana una alta eu mai misc la chestiile pe care le pierde frecvent, hanoracele de scoala, i-am luat unele mai ieftine sa nu-mi para rau de ele, pe cele mai faine le foloseste in we ca la astea chiar m-ar apuca sa mi le aduca in forma de minge de fotbal plina de noroi. papuci de gim am gasit mai ieftini si am luat 2 perechi ... cel mai nasol e cand uita geaca ca d-aia inca n-am si duplicat, am doar una. Cred ca cel mai important e sa ne mai calmam noi, ca ei ... mici sanse sa-i responsabilizam asa mici, poate cand or creste si-or pune nevestele bata pe ei ca uitara bebeul cine stie unde. [url="http://viperisme.blogspot.com/"] viperisme [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o metoda sa-i lipiti un astfel de bilet reminder pe clapeta interioara a ghiozdanului/in penar, unde sa scrieti ceva de genul " inainte sa pleci spre casa verifica daca ti-ai luat toate lucrurile cu care ai venit astazi la scoala". ati putea sa-i scrieti numele si nr de tel (parinte, bunic) pe eticheta hainutelor, poate cel care le gaseste se indura sa anunte. alta metoda, daca are telefon mobil, sms (unul sau mai multe) in ziua cand are sportul, sa nu-si uite echipamentul sau lucrurile de schimb. ar trebui discutata problema si la sedinta cu parintii, astfel incat lucrurile uitate sa fie adunate (de profesorul/elevul de serviciu) si depozitate undeva pana apar stapanii acestora. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
ralcat, exact asa facem si noi - cautam obiecte pe la scoala. Sanatate si o zi cu soare va doresc! ************** Linkurile mele: [url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] | [url="http://www.facebook.com/#!/desprecopiicom"]DC pe Facebook [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...