Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Responsabilitatea "dumnealor"


Recommended Posts

Foarte dragut subiectul asta [:D]. Eu ca si Ocebine, am un copil super ordonat si responsabil (fiu-meu = 8 ani) si unul cu capul in nori (fica-mea = 7 ani) ...deci clar tine de personalitate si probabil ca se mai atenueaza cu varsta dar nu cred ca se corecteaza total. Anul trecut fiu-meu si-a uitat in sala de sport un ceas primit cadou de ziua lui ... era Swatch, era foarte frumos, foarte cool, foarte baitzesc, foarte gri cu portocaliu ... a plans 2 saptamani dupa ceasul ala si dupa faptul ca vrea altul ... nici acum nu are altul. Adevarul este ca si mie imi pare rau dupa ceasul ala. Poate o sa primeasca unul nou de ziua lui ... A fost singurul lucru pe care l-a pierdut in timpul anului. Anul asta, i-am corectat tema acasa si are prostul obicei sa nu stea langa mine cand i-o corectez ... de aceea, din greseala, crezand ca e una din hartiile lucrate in clasa, am aruncat-o ... s-a trezit la scoala fara tema si a facut criza de isterie de a trebuit sa se duca barbata-meu la scoala cu tema, scoasa din cutia de hartii ... de atunci isi verifica ghiozdanul singur in fiecare dimineata - tema, apa si lunch-ul. Fica-mea in schimb ... mai bine va fac o lista cu ce mai aduce acasa de la scoala. Sapt trecuta a venit fara cercei ... cica i-a dat jos la sport ca nu au voie cu cercei si i-a pus ... undeva in sala de sport.[bang] I-am gasit la secretariat ... Eu acum incerc varianta cu lista - fiecare are in ghiozdan o lista cu chestiile cu care trebuie sa se intoarca de la scoala - geaca, penar, dosarul cu lectiile din clasa, caietul de teme ...etc. Fiu-meu are sarcina sa verifice si lista sora-sii - o face cu ura si dispret, da ochii peste cap de genul "ce te-ai face fara mine, cascato"[:)]. Partea buna este ca totusi fica-mea il asculta, daca o intoarce din drum sa-si ia treningul din clasa, se duce fara sa comenteze. Roxana, te-ai gandit ca macar pentru o perioada sa il trimiti in adidasi ... nu ii place, o sa intre murdar in sala de sport, deci e ceva ce il "ustura" si poate asa nu mai uita ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca deviere de la subiect...ce ne facem cu "procrastinators" adica ce care lasa pe miine ce pot face azi? Se intimpla ca "uitucul" sa fie si "procrastinatorul". Aveti metode? Vineri seara "uitucul" n-are timp de lectii (are scrima pina seara in jur de 9:30)...deci il impingem cu putere sa isi faca lectiile (deloc putine) simbata dimineata (doar pentru o perioada mica de timp, ca incepe sezonul de scrima si la revedere toata simbata) sa avem si noi ceva timp liber ca familie. Nu stiu cum se invirte si suceste si tot duminca ma prinde cu gura pe copil!!! Nu mai spun ca il tot cicalesc sa face temele cum vin, sa nu le "stocheze"...urechi surde! Astept sfaturi! (cel mic nici nu maninca pina nu face intii lectiile - se da jos din bus si direct in camera se duce sa scape de ele).
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine "uitucul" din fericire nu are si problema asta. Vine de la scoala, mananca repede si isi scrie toate temele primite in ziua respectiva ( deloc putine). Dar asta a fost regula din clasa I si o pastram batuta in cuie si acum in a saptea. Uneori e chiar dificil ca daca iese la 19.00 de la scoala il prinde si ora 21.30 la teme dar traim cu speranta ca anul viitor va invata dimineata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine (cel mic nici nu maninca pina nu face intii lectiile - se da jos din bus si direct in camera se duce sa scape de ele).
Hahahahaha ... si la mine la fel ...cred ca da, au legatura - un copil responsabil cu bluza de trening va fi mai responsabil si cu lectiile. Si la mine la fel - imi spune fica-mea (cu dispret si suparare), ca la after care, fratele ei, nici nu mananca gustarea, isi face mai intai tema si dupa aia cica se da mare si le face tema si altor baieti, dar numai aia care sunt prietenii lui. Ei, fica-mii adica, sora lui de sange, niciodata nu ii face tema si asta nu e "fair" [:I][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu ma pling aici dar acasa trebuie sa am cioc mic si atitudine diplomatica...copilul "uituc" si "procrastinator" are rezultate foarte bune si imi inchide gura prompt[:D] Eu vad loc de imbunatatire si aici avem diferente de opinie!!!!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany
Imi pare rau ca nu i-ati gasit, interesant si acest aspect din scolile noastre :((( Eu nu stiu cum e la altii, dar eu las biletel zilnic pe birou cu sloganul; spala dintii, sufla nasul, bea lichide, citeste cartea ca altfel invariabil ma intampina cu "mamiii, da` am uitat" :D ____________________________________________________ Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP. _____________________________________________________ Au nevoie de noi: [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173597"]Iulia[/url][floare3] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173657"]Copiii Monicai[/url][flo2] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172563&nm=Cat-poate-insemna-un-SCAUN"]Alex[/url][flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174268&nm=sunt-LUCA-am-9-ani-si-am-o-tumora-cerebrala"]Luca[/url][floare3]
Victoria nu citeste, inca, asa ca am lipit in baie, deasupra prosopelului ei, o hartie pe care am printat (de pe net) o poza cu o periuta care spala dinti si o fetita (din ceva Desene animate) care se piaptana. De cate ori se spala pe maini, le vede. Si le si pune in aplicare. ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai prin clasa II-a si-a uitat ghiozdanul la scoala. A urmat treningul de mai multe ori si cel mai des puloverul si umbrela. Din pacate [:D] s-a intors dupa ele si le-a gasit - n-am avut prea multe de spus. Cand s-a bagat sub banca in ora de desen si a pictat floricele cu markerul (permanent) pe pantofii cei noi ai colegului, atunci si numai atunci i-am luat bani din pusculita. Roxana, de pe la 12 ani au disparut problemele de uituceala. Uituceala de obiecte de personale. Cealalta uituceala (lectii de invatat, proiecte, bani de dus la scoala, spalat pe dinti) persista inca. Si eu sunt pentru atras atentia de cateva ori si apoi consecintele. Mirela, Iphone mai incolo. Sa-l merite. Noi cel putin asa i l-am luat. Dupa ce a intrat la un liceu onorabil. Si sa nu crezi ca pana sa-l luam nu l-a plans si nu mi-a spus ca-i stric viata. Asa si sa-ti spun cum e cu el: a costat o gramada de bani si stau cu grija sa nu i-l fure. Furatu' ca furatu' da sa nu o si cotonageasca vreunu. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, nu ma mai bag la sfaturi si nici la formule miraculoase de responsabilizare. Am fost la sedinta cu parintii. Am trecut in drum spre casa pe la Angst. Am cumparat, am platit. Am momit-o pe fii-mea cu niste mezeluri proaspete. Am citit putin p-aici. Mi-am pus sa mananc. Am vrut sa tai painea calda, proaspata, de casa. Am uitat-o in dulapior la Angst. Am si cheia in poseta. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, eu ma identific cu pustiul cel mare al lui Ocebine si ma iau de mina cu Viviana (nu de alta, da cu un adolescent nu-mi vine bine ;-) Azi tocmai am recuperat jacheta fiica-mi pe care am uitat-o (EU) vineri in tramvai. Fiica-mea era ocupata cu biciclitul, ca altfel probabil mi-ar fi atras atentia, asa cum face cam de cind a inceput sa vorbeasca. Tot ea se si supara daca nu ne agitam sa gasim obiectu´ pierdut, dac-ar fi dupa mine... Vestea buna e ca in schimb am alte calitati, de exemplu ma pricep sa fac pe detectivul si de multe ori recuperez obiecte pe care altii (adica sotul) le cred iremediabil duse. Deci io zic ca-n cazurile grave nu exista leac, parintii mei au aplicat intotdeauna metoda "ai pierdut= nu mai ai " si tot n-a folosit la nimic. Faza cea mai tare a fost la o olimpiada nationala(eram in clasa a 8-a);in primele zile mi-am uitat ceasul la baie si disparut a fost, apoi la sfirsit am cistigat premiu...un ceas (pe care insa nu l-am mai purtat, l-am facut cadou; nici acum nu port ceas, astia aiuriti ca mine n-au nevoie de asa ceva [:)] "Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian) Agnes si Alexa (21.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...