Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Responsabilitatea "dumnealor"


Recommended Posts

Bine mai, asa si eu am iesit din magazinul Armani, fara sa imi dau seama, cu o pereche de ochelari pe cap, pe a carui eticheta scria $180 [pk]. 3 zile mai tarziu am plecat in Vegas si cumparand bilete la un show, i-am uitat pe tejgheaua caseritzei [bang]... pentru ca era amurg, am realizat asta, a doua zi cand mi-a zgariat soarele retina. Desigur, caseritza nu-si amintea nimic, nici de ochelari, nici de bilete si nici de mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La momentul potrivit rox e subiectul asta. Trebuie sa recunosc ca ma ia disperarea cand citesc ce scrieti. Deci nu se indreapta niciodata? Cum zicea si histamina, mda, nici eu nu prea as avea dreptul sa spun prea multe copilului cand ma uit la cei de dinaintea lui... Vine fara ochelari de inot de la la lectie si cica tati i-a pus in geanta. La care tati super mirat cum nu sunt in geanta? Ocebine, deci as avea o mica mica sansa ca cel mic sa fie mai ok desi are modelul mare in fata? Doamne ajuta! El parea ca da semne, se imbraca/dezbraca si le punea in dulap (vb de cel mic da?) numai ca acum mai nou le zapaceste pe toate. Da al mare nici nu a incercat vreodata:))) Si, cu parere de rau trebuie sa spun, ca ma bucur cand mai citesc ca si fetele mai fac asa. Eu am crezut ca e ceva cu baietii:))) Am si eu o intrebare in schimb, o sa gandeasca vreodata inainte de a face un lucru? Ca al mare ma surprinde in fiecare zi cu “neganditul”. Eu sincer nu pricep, pe masura ce trec anii parca e si mai si:(( Si cum spunea ocebine, nu vreau (desi numai asta fac:(() sa il cicalesc mereu. Si sa revin la rsponsabilizat, ce ne facem cand nici o masura nu da roade? Adica al meu, pe moment se vaita ca de ce, nu e drept si alte din categorie, da apoi se adapteaza situatiei si nu ii mai pasa. Precizez ca are 9 anisori:)) Numai bine tuturor PS: am asa o perioada in care imi vine sa deschid subiecte zilnic cu “dilemele” mele referitoare la copilasii dragalasi... “Wisdom is learning what to overlook”. William James
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata doamnelor sa va zic? ieri am stat si am discutat pe indelete cu copilul. el sustine ca s-a intors in clasa (pentru ca plecase ni pantofi la sport [:D]), s-a descaltat rapid si a pus pantofii in sacosa. cand a ajuns acasa cu sacosa in cauza... acolo erau doar pantalonii [:D]. asa ca? au disparut? doar pantofii dintr-o clasa interaga??? i-a pus in alta sacosa? i-a pus in alta parte de fapt si nu mai stie..???? suspansul continua [:-)))] revin!!!
Citat:
citat din mesajul lui buflea Roxana, te-ai gandit ca macar pentru o perioada sa il trimiti in adidasi ... nu ii place, o sa intre murdar in sala de sport, deci e ceva ce il "ustura" si poate asa nu mai uita ...
m-am gandit, m-am gandit, mai ales ca i se va atrage atentia si se va rusina..... e o varianta de luat in calcul! [pup] mai revin ca mai citesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit si mie mi se pare oribil sa cicalesc. sunt ca Woody si cand ma aud.... imi vine sa ma iau la palme. dimineata nu mai zic, ca de cand incepe scoala la 7.45...... vai mie, nu imi tace gura jumatate de ora. si Patrick e "procrastinatorul" de serviciu [:D]. dar impins de la spate... face. mai ales cu impulsul "dupa aceea ai timp sa te joci" Daiopri, numa; vesti bune mi-ai dat in mesajul ala [:-)))] bufleo aaaaah!!!!!! minunata faza cu ochelarii. deci... te-ai ales cu ei?? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea nu pierde prea des, ca-i materialista[:D] si ii pare rau dupa orice, atat de rau incat in 99% de cazuri ii cumpar din nou ce a pierdut, numa' sa n-o mai vad cum jeleste. Ori e desteapta ea, ori sunt proasta rau io, ca mereu ajungem la: Ea: (plangand) am pierdut...., n-o sa mai gasim(urla deja) ceva-ul atat de frumos/bun/pretios[:D] Eu: (trista) lasa,mama, ca iti gasesc eu ceva-ul la fel de frumos/bun/pretios ca al' de-l pierdusi. Ea: (cu gura pana la urechi- pisiceste) Promiiiiiiiiiti? In rest placa de dimineata: spala-te pe dinti, da-te cu deodorant, pune-ti chilotii, lasa Disney-uuuuuuul![8D] Roxana, io nu-s buna la sfaturi de-astea, las mereu de la mine in final, nici eu n-am fost cel mai responsabil copil[:I]. Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011 [url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, elimina toate auxiliarele. Io nu ii mai dau fular si caciulat. Doar gluga de la geaca. De ex. Ei cresc si parca le mai vine mintea la cap. De ex al meu anu trecut pleca din scoala si ajungea la AS de atunci, dupa 800 m isi dedea seama ca.i in bluza, ca nu ar geaca la el. Acu nu o mai uita nici in pauza. Io nu inteleg un lucru. Dupa sport copii se schimba toti de haine si verifica cineva vestialele? Doar la sport nu schimba doar pantofii? Sau ii spun sa isi puna caserola cu mancare in ghiozdan nu si.o pune si il las nemancat. Solutii are ca ii dau colegii:-) si nu cred ca.i e chiar foame ca manaca si acasa de dimineatza acasa. Cred ca daca il trezesc mai devreme nu mai e asa pe fuga si parca e mai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Deci eu ma pling aici dar acasa trebuie sa am cioc mic si atitudine diplomatica...copilul "uituc" si "procrastinator" are rezultate foarte bune si imi inchide gura prompt[:D] Eu vad loc de imbunatatire si aici avem diferente de opinie!!!!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
As zice ca ai un copil inteligent care aplica cu succes legea efortului minim. [:D] Probabil d-asta nu au functionat nici consecintele firesti aplicate. Nu-l deranjeaza intr-atat incat sa faca ceva sa le preintampine, nu au putere motivationala. E desigur vorba si de personalitatea fiecaruia, de atentia distributiva de care e capabil, insa intarirea motivatiei ajuta indiferent de cat de atent /imprastiat e copilul. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005) Edit: typo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am amuzat copios cat "v-am citit"[:)] si eu sunt interesata de subiect,macar sa stiu la ce sa ma astept :) m-as bucura daca ai mei ar semana cu mine macar cand vine vorba de responsabilitatea lucrurilor :)eu acasa eram instare sa le tin incuiate ca sa nu se atinga nimeni de ele,iar cand pierd ceva imi pare rau de imi vine plang[:D] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rrox are dreptate cu intarirea motivatiei. Dar cum sa faci cand cu lucrurile pe care il intereseaza e supermotivat si cu celelate nu? Eu inca nu am gasit raspuns la asta. Uite, azi era ultima zi de dus carnetul de note cu poza, la liceu. Stia de o saptamana. Eu de aseara de la sedinta. A durut-o fix in spate. Intr-o doara am intrebat-o. Si a inceput circul: si-a facut poza cu tel., (poza? vreo 10 ca-i statea un fir de par aiurea) a trimis-o prin mail pe laptop, a trebuit redimensionata (vai nu stiu sa fac asta! ma ajuti? am ajutat-o si a stat in spatele meu dandu-mi sfaturi!??? [:(!]) unde-o fi foarfeca? ai vazut lipiciul? aha, stai la calculator (tu si proiectele tale!) si-ti lasi copilul sa se chinuie si sa intarzie? Ei bine, exact asta am facut. M-am facut ca nu vad cand mi-a luat pantofii (ea, spre deosebire de altii nu are pantofi - ca nu a vrut sa-i cumpar, n-avea chef) Nici nu i-am spus ca aia-s pantofi de seara. (ca daca-i spuneam mi-o trantea p-aia cu gelozia) -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...