Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Responsabilitatea "dumnealor"


Recommended Posts

Mai fetelor, pai cum ati stiut voi ca taman dásta ne supararam de dimineata?![:D] A uitat blocul cu desenele, pentru nu stiu ce prezentare. Noroc cu taicas-o ca a vazut blocul de desen in masina, inainte de a ajunge la munca. Intoarce si fuga la scoala sa-i duca craiului desenele. Le-a recuperat. Asta e nimica,uita sa plateasca banii la meditatie. Din fericire nu e cheltuitor, chiar daca ii plac gadgeturile scumpe (mama lor ca eu nu le inteleg rostul pentru pusti de 12 ani, dar in fine) si ma trezeam cu banii aruncati in fundul rucsacului si dna cu telefon dupa bani[bang]. Si nu o data!!! Adidasi, bluza trening, pulovere...e cancan! uneori gandesc prea mult....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui vladis oricum copiii sunt suma calitatilor, dar si defectelor noastre, sotul e una bucata uituc, patania cea mai cea a fost cand a plecat cu masina, s-a intors cu autobuzul ca a uitat ca era cu masina, iar cand a vrut sa plece din nou de acasa si n-a gasit masina in fata blocului, voia sa sune la politie sa reclame furtul [alcool] asa ca...
Asta e un mare clasic! Mi s-a intimplat si mie, de citeva ori. Cum merg la serviciu pe jos, e mare eveniment sa iau masina, asa ca mi s-a intimplat sa plec fara sa-mi aduc aminte ca sint motorizata. Odata, am vazut-o in fata unui magazin si ma tot uitam dupa sot, convinsa ca el o parcase acolo [alcool]. Altadata, am ajuns acasa si am vazut lumina in apartament. Am intepenit [:D] - vazind ca masina nu era in parking eram convinsa ca nu e sotul acasa...deci, sigur, erau hotii...la 7 seara si cu lumina aprinsa [alcool]. Si ai mei mai ratacesc din lucruri pe la scoala. In primul an de scoala primara, intr-o saptamina, Alex a pierdut 3 geci. Dimineata il imbracam, dupa masa era cald si le uita, ba la scoala, ba la périscolaire (after school), dimineata urmatoare ii atrageam atentia, sa nu mai uite si sa recupereze si ce uitase in seara de dinainte...si bineinteles ca el uita din nou, iar sotul meu, multumit ca a recuperat copilul cu succes nu se mai preocupa si de "accesorii". Pina la urma i-am scris in caietul de corespondenta si invatatoarea a reusit sa gaseasca totul. Anul trecut o fost o faza si mai haioasa. Ii cumparasem lui Alex in vara o geaca. Cind am cumparat-o ii era cam mare, pt 9 ani. Intr-o dimineata, in graba pregatirii pt plecatul la scoala, ma uit la el si-mi zic "Io-te ca nu mai e mare geaca, ii vine foarte bine, deh a crescut copilul". Seara imi zice tipa de la périscolaire ca Alex luase geaca unui alt copil. Identica, dar mai mica, pt 7 ani! Si si-au dat seama ca a fost schimbata cind a venit mama celuilalt baietel si si-a vazut copilul de 6 ani cu o geaca ce-i ajungea la genunchi [bibe]. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, tu aici aveai voie sa scrii doar despre fetita aceea.[:D][flo] Iar mi-a crescut tensiunea ca exista si altfel de copii[:)] rrox3 as aprecia si eu ceva sugestii. La al meu nu pare ca tine mai nimic (sorry roxana[pup]). Singurul lucru care mai merge e sa ii tai calculatorul si jocurile (da astea are voie doar in weekend oricum). Dar... pana si la asta, e ok cu pedeapsa. La un moment dat incepe sa ma cicaleasca[:D]:cand are voie, da poate aia poate ailalta. Buflea, mai frumos e cand aud comentarii de la seniorul sotului ;)la adresa copilului, la care nu imi vine decat sa raspund:serios? V-ati mai uitat in oglinda in ultimul timp?[bang] Aia cu suma nu tine la asta mare, ca pe cuvant ca nu a luat nimic de la mine.. Oh, am uitat ma duc si la subiectul cu vorbitul prea mult, ca si aia ni se aplica, da cica aia se trage de la mine[:-@] Deci, cum ii responzabilizam? Numai bine tuturor[flo] “Wisdom is learning what to overlook”. William James
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu l-am responsabilizat de mic,si mai am noroc si cu "gena" de la taica-su, care e ordonat si responsabil [:D] dar ce am vazut ca merge: -ce isi ia in parc aia are...sa se joace. -vrea sa bea apa in parc, sa-si ia apa de acasa. -daca ar pierde, nu i-as cumpara imediat...sa "sufere"un pic, sa aprecieze -pt ca m-a facut sa ma intorc dupa ghiozdan a trebuit sa-mi "plateasca " benzina, optiune 40 de flotari, sa ude toata gradina sau 4 pagini din culegere ( a ales culegerea) -lasa jucarii /haine in alte camere, se confisca 1 sapt sau 5 flotari pt fiecare.([prefera flotari) pt ca se mai grabeste la math si e prea overconfident sa mai verifice...fiecare greseala 5 flotari/genoflexiuni. la fetitza vecinilor am observat (si eu si vecina), ca daca ii spune ceva william sa ia in parc nu uita, ca o trage la raspundere... ca de ce a uitat dar daca ii spune maica-sa uita in urmatoarea secunda. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri daca ma intrebi pe mine, mai intai o sa ma mir: ce legatura are jucatul pe computer cu pierderea lucrurilor? Ca doar n-a pierdut computerul... Mie nu-mi plac pedepsele (am asa o banuiala ca nimanui defapt [:D]). Dupa cum vezi, nici mare putere motivationala nu au. Gasesc utile consecintele firesti ale faptelor. Si mai gasesc utile metodele de motivare pozitiva. Asta iti recomand in special, dupa pedepsele astea. S-ar putea sa vezi rezultate foarte bune. Adica marcheaza cu ceva pozitiv momentele cand nu uita, in loc sa pedepsesti, cicalesti cand uita. Baietelul tau cu siguranta gandeste, doar ca e mai impulsiv. Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Aha, nu ma mai bag la sfaturi si nici la formule miraculoase de responsabilizare. Am fost la sedinta cu parintii. Am trecut in drum spre casa pe la Angst. Am cumparat, am platit. Am momit-o pe fii-mea cu niste mezeluri proaspete. Am citit putin p-aici. Mi-am pus sa mananc. Am vrut sa tai painea calda, proaspata, de casa. Am uitat-o in dulapior la Angst. Am si cheia in poseta. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
pan'aici am citit si nu ma pot abtine sa zic :) Eu tot ce las la vreo cuseta din Mega , le uit ! Odata , mi-am amintit peste o saptamana , in conditiile in care am mai trecut pe langa dulap :) am (uitat)lasat toate costumele de baie la hotel , anul trecut si cel curent :) La 18 ani , am lasat (uitat) geanta de voiaj pe un peron in Gara de Nord dar dupa cateva ore bune am gasit-o intacta unde am lasat-o :) In conditiile asta ce pretentii sa am de la copii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia71, ca sa nu uite sa dea banii la meditatie, ii pune in penar. Cand il deschide sa scoata creionul ii vede.( si are 14 ani). Si fi-mea a mai uitat cate ceva la scoala, chiar si ochelarii. ( Nu trebuia sa-i poarte tot timpul, si ii punea in banca, si acolo ramaneau. Noroc ca stam peste drum de scoala si ajungea la timp sa-i recupereze). In rest.. cate un penar cu toate cele in el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

2 zile la rand saptamana asta fii-meu al mare si-a uitat luch-bagul la scoala si am facut cercetari exhaustive pt a-l recupera, fiindca colegii ne-au ajutat muuuult :))): prietena lui fii-meu i-a gasit bagul, l-a pus la lost and found , alt copil l-a recunoscut si l-a luat sa i-l dea, da' n-a mai ajus si tot asa:D cel mic, ieri, a uitat iara ca daca incepe iaurtul si nu-l mananca tre' sa-l lase in cos, ca nu se mai inchide. Sptamana trecuta vineri a facut asta, io ca parinte responsabil am uitat sa-i verific ghiozdanelul si pana luni dimineata in interior trona un mucegai in floare pe lunch bag si geaca. Miercuri seara mi-am amintit sa verific, ca el iara uitase si acum iaurtul, nu mucegaiul, era latit peste tot. Irecuperabil. Si lunch-bag-ul, si copilul [:D] _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aqai
2 zile la rand saptamana asta fii-meu al mare si-a uitat luch-bagul la scoala si am facut cercetari exhaustive pt a-l recupera, fiindca colegii ne-au ajutat muuuult :))): prietena lui fii-meu i-a gasit bagul, l-a pus la lost and found , alt copil l-a recunoscut si l-a luat sa i-l dea, da' n-a mai ajus si tot asa:D cel mic, ieri, a uitat iara ca daca incepe iaurtul si nu-l mananca tre' sa-l lase in cos, ca nu se mai inchide. Sptamana trecuta vineri a facut asta, io ca parinte responsabil am uitat sa-i verific ghiozdanelul si pana luni dimineata in interior trona un mucegai in floare pe lunch bag si geaca. Miercuri seara mi-am amintit sa verific, ca el iara uitase si acum iaurtul, nu mucegaiul, era latit peste tot. Irecuperabil. Si lunch-bag-ul, si copilul [:D] _______________________
nu merge sa speli lunch bagul in masina de spalat? eu asa fac o data la 2 luni. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...