Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Teama ca se ineaca (cu mancare)


Recommended Posts

Buna mamici, Am un baietel de 1 an si 4 luni. Baietelul e OK, cateodata mofturos la mancare dar nimic iesit din comun, zic eu! In schimb, eu am o problema: mi-e teama sa-i dau sa manance singur (biscuiti, covrig etc) gandindu-ma ca se ineaca. Tot ce manaca e dat prin blender (supa-crema de la pranz), dimineata ii dau cereale, dupa aia un iaurt, la pranz supa-crema pluss lapte, pe la 5-6 branza cu smantana amestecata cu 3-4 feluri de fructe data prin razatoare (!!!) etc. De vreo doua luni am inceput sa-i dau pufuleti (pe care ii rup in doua!!!!!), i-am dat si biscuiti dar nu vreti sa stiti cum stau de incordata cand vad ca rupe mai mult decat cred eu ca trebuie. S-a si inecat de vreo doua ori din cauza ca a bagat prea mult (3 pufuleti odata sau aproape jumatate de biscuit). Imi dau seama ca sunt exagerata si mor de 'invidie' cand vad copilasi pana intr-un an ca mananca covrigi. Va rog sa-mi spuneti cum sa scap de frica asta si daca aveti si voi 'trairi' din astea!! Mersic si astept cu foarte mult inters sa vad daca mai sunt mamici asa speriate Arina [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Copilul meu este deja mare, cand era ca al tau eram si eu speriata din aceeasi cauza si atunci mi-am alungat teama insusindu-mi notiuni de prim ajutor si anume manevra Heimlich in caz de inec. Se gaseste explicata in amanunt si cu poze pe net, filmulete etc. Aici sunt si cursuri pentru parinti. Daca, Doamne fereste, s-ar intampla, trebuie sa ai sange rece, sa nu te pierzi si sa intervii eficient. Din fericire nu a trebuit niciodata s-o aplic ceea ce-ti doresc si tie[flo]. Ca sa previi, invata copilul sa mestece incet, cu atentie, mesteca in fata lui si arata-i, invata-l sa nu vorbeasca sau sa rada cu gurita plina. Treci treptat la mancarea semi-pasata, intai cu bucatele mici si apoi din ce in ce mai mari. Vei fi mult mai linistita cand vei sti, macar teoretic, ce trebuie facut daca, Doamne fereste, s-ar ineca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa incepi prin a nu-i mai pasa toata mancarea.Uite,eu de exemplu ii maruntesc bucatelele din mancare dar nu i-o pasez de pe la 9-10 luni.Tot de pe atunci ii dau in manuta diverse(gen chec,cozonac,banana,biscuiti,chiar bucatele de piept de pui,etc). Nu iti mai spun ca la varsta fiului tau,al meu roadea de zor morcov,manca singurel fructe aproape intregi(scoteam sambruii sau injumatateam daca era prea mare). Eu iti inteleg panica,ca si eu de fel sunt panicata in ceea ce priveste copii(in alte 'domenii'),dar zau ca asta e ca povestirea cu drobul de sare. Daca e sa innece o poate face si cu apa.[:D] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arina, nu este grav. Subiectul a fost mutat pentru ca se potriveste mai bine acestei sectiuni. Ai primit sfaturi bune. Poti incepe si cu "soldatei" - bucatele mici de paine cu unt sau cu sunca. Invata-l sa scuipe tot ceea ce nu poate mesteca. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Info: [:)] Nu e o problema a copilului deci nici a parintelui. Problema (asa cum ai sesizat si tu) este de ordin psihologic si este doar a ta. [url="http://www.romleas.ro/Rosia%20Montana/"]Ce nu stiu romanii despre aurul lor![/url] [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/index.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, mult pentru sfaturi. Cristina, din ce zici, ne asemanam [:D] Stiu metoda Heimlich, m-am uitat de n-spe mii de ori pe net la manevra si am avut grija sa-i instruiesc si pe cei din jurul lui Robert. Nu are voie sa manance in timp ce alearga sau rade ca de vorbit nu vorbeste mare lucru. O sa incep cu mancarea pasata, chiar ma gandeam azi-dimineata. Deocamdata nu intelege ca nu trebuie sa bage 3 pufuleti odata sau juma' de biscuit. Poate cand o sa aiba mai multi dinti si masele, o sa prind curaj. Deocamdata are 2 jos, 4 sus si acum ii dau 2 masele. Multumesc inca o data Arina [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire, la copilul meu am observat ca singur scuipa daca da de ceva prea mare pentru el sau, varianta a doua, se chinuie sa inghita. Dr. Spock zice ca daca un obiect incape in sulul de hartie igienica, in rola... nu stiu exact cum sa zic, dar sper ca intelegeti, atunci copilul il poate inghiti. E a devarat, il inghite, dar nu se ineaca. Cum ar ramane atunci cu autodiversificarea, daca toti copiii s-ar ineca cu lucruri atat de mici? La un an si ceva, mancarea deja nu mai trebuie pasata, ci maruntita cu furculita si lasata bucatele mai mari, sa se obisnuiasca cu textura, mai ales ca au aparut si dintisorii si trebuie folositi. Copilul are instincte foarte bune, daca tu nu exagerezi si nu-i dai marul intreg sa muste din el, nici el nu se va ineca. Daca ii dai mancarre pasata in continuare si stai cu frica la fiecare imbucatura, ii vei transmite si lui aceasta teama, mai ales ca el te are pe tine drept model. Ai mancat in fata lui? Va asezati la masa in familie, cu copil cu tot? El invata foarte mult observandu-va obiceurile, ritualurile, prin imitatie. Al meu e foarte fericit sa stea cu noi la masa si daca ii dam o bucata de mancare "de la noi" (dintr-o farfurie speciala, bineinteles), imita exact felul in care o mancam: mestecatul, inghititul etc. Adeptii autodiversificarii le dau copiilor bucati destul de mari de alimente - cat sa poata fi bine tinute in pumn, de la 6 luni. Incerci si vezi. Am incercat la 6 luni, a scuipat. La 8 luni, n-a vrut. La 10 luni, a mestecat singur bucata de mar/para/ morcov/dovlecel etc., crude sau fierte. Cat despre invidia fata de copiii care rontaie covrigei sau pufuleti... n-ai de ce :) copiii n-ar trebui sa manance asa ceva. Mult succes si revino sa ne povestesti ce si cum! Mami de Robert (07.07.11)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice sa ii dai putin mai mult credit. ca e clar ca el nu are problema, mama e nitel panicata [:)] majoritatea biscuitilor de acum se topesc extrem de repede in gura, nu-s ca cimentul de cand eram noi mici. deci pericolul de inec e aproape nul. iar la fraza cu "Nu are voie sa manance in timp ce alearga sau rade " nu pot sa nu zic ca am ras de-a dreptul. esti tare draguta, ce bine ar fi sa se si realizeze asa ceva.... [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Arina21
Multumesc mult, mult pentru sfaturi. Cristina, din ce zici, ne asemanam [:D] Stiu metoda Heimlich, m-am uitat de n-spe mii de ori pe net la manevra si am avut grija sa-i instruiesc si pe cei din jurul lui Robert. Nu are voie sa manance in timp ce alearga sau rade ca de vorbit nu vorbeste mare lucru. O sa incep cu mancarea pasata, chiar ma gandeam azi-dimineata. Deocamdata nu intelege ca nu trebuie sa bage 3 pufuleti odata sau juma' de biscuit. Poate cand o sa aiba mai multi dinti si masele, o sa prind curaj. Deocamdata are 2 jos, 4 sus si acum ii dau 2 masele. Multumesc inca o data Arina [flo]
Da, ne asemanam si pentru ca pe baietelul meu tot Robert il cheama[:)].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...