Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pisicuta in casa


Recommended Posts

Sufletelu vietii mele ,pufosenia mica si cuminte m a parasit! Omu meu l a ingropat intr un cring linga o mica bisericuta unde vreau sa ajung zilnic sa ma rog! Choupy mic de ce ai plecat???? PS ultimele teste au aratat ca a murit de FIP(o nenorocita boala agresiva impotriva careia nu exista nici med nici vaccine) Mama ei de soarta rea!![bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s A noastra isi mai ascute ghearele pe picioarele scaunelor, desi are "ascutitor" de gheare...deci e posibil sa atenteze la mobila. Poate e mai buna ideea sa ii tai ghearele. Eu nu am incercat, dar stiu ca e o metoda buna sa o impiedici sa si le ascuta.
vise [:)] e o metoda buna sa nu simti zece unghiute ca acele de gamalie cand se-apuca sa-ti faca "masaj" sau cand da cu labuta in joaca, atata tot. probabil mai abitir si le ascut pe obiectele din sisal (rar) sau pe canapele si fotolii (mult mai des [:)]) dupa ce-s taiate, dar n-am termen de comparatie, le-am taiat gherutele de la bun inceput, si repetam operatia cam la doua saptamani. si n-am cleste special, folosesc unghiera normala - insa prima data trebuie sa-ti arate cineva (veterinarul) cat anume ai voie sa tai ca sa nu ranesti pisica. se taie doar partea transparenta din varf. aaa, si motanul meu (am o pisica si-un motan, ambii au 7 ani) face si bataturi [:D] si da, i le scot cand ii fac manichiura si pedichiura [:D] iar cu spalatul pisicilor, daca vreti va povestesc cum e sa speli nu una, ci doua pisici, concomitent [:)] si tot concomitent sa le usuci cu foenul, avand peria intr-o mana si foenul in cealalta, deci s-ar zice ca stau de buna voie [:)] n-o sa sustin ca le si place, dar imi place mie sa le spal de cateva ori pe an (oricum nu se recomanda sa fie spalate mai des de o data la doua luni) fiindca dupa spalare au o blanita nemaipomenit de fina si moale, si usor parfumata. in caz ca nu stiati, exista si balsam special pentru pisici [:)] pentru ca pisica sa stea la spalat nu trebuie speriata, nu trebuie folosita apa cu presiune prea mare sau cu temperatura nepotrivita, fara miscari bruste, fara zgomote care sa o sperie, fara sa ii intre apa in urechi, si mai ales trebuie clatita foarte-foarte bine. mie mi s-a explicat asa: o clatesti cu dusul pana consideri tu ca e destul, dar incerci sa estimezi (sau chiar te uiti la ceas) cat timp ti-a luat clatirea. de exemplu ai clatit-o 5 minute si consideri ca n-a mai ramas strop de sampon sau balsam pe blanita ei. ei bine, din acest moment continui clatirea la fel de mult timp (adica inca 5 minute), si abia atunci se considera ca e intr-adevar ok. Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si da, indiferent la ce etaj ai sta, nu lasa pisicuta pe balcon daca nu e inchis, si te-as sfatui sa pui plase de sarma la geamuri sau sa te asiguri ca absolut niciodata pisica nu sta intr-o incapere in care e un geam deschis. de la etajul 1 nu pateste nimic, doar ca ajunge in lumea larga, care nu-i intotdeauna binevoitoare - pe-acolo sunt masini, caini si persoane "amabile". orice asigurare a altor persoane ca pisica lor sta bine mersi de ani de zile pe pervaz si n-a sarit vreodata nu reprezinta nicio garantie pentru pisica ta. e doar un animal cu instinctele aferente cand vede animale/pasari in miscare. mancarea e de doua feluri: "fast-food"-ul pisicilor (Whiskas, Friskies si in general cam ce gasesti prin supermarket) si cea premium, cu ph-control - nu insir toate marcile, dar te lamureste orice veterinar. categoria asta nu se cumpara din supermarket, ci din cabinetele veterinare sau de pe site-urile care comercializeaza mancare de pisici. cum nu cred c-ati recomanda ca un om sa fie hranit permanent cu mancare tip fast-food, poate nici pisicii nu i-ati face asta. iar ph control exact asta inseamna, ca tine sub control ph-ul urinar - fiindca de la modificarea lui apar toate acele probleme care pot fi uneori fatale. eu prefer mancarea uscata (ale mele primesc conserve doar o data pe luna sau chiar mai rar, asa, pe post de prajitura [:)] ) fiindca datorita consitentei ei previne tartrul dentar. si un alt aspect practic - daca sunt plecata maxim 4 zile nu e nevoie sa treaca nimeni pe la ele, cu suficiente castronase de mancare, apa si 4 litiere se descurca singurele [:)] Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, foarte pretioase informatiile! Inca nu am apucat sa aduc pisicuta, ca am avut o groaza de lucruri de rezolvat, dar saptamana asta ne ocupam. Carmaw, imi pare foarte rau pt pierderea ta![q]
*******************************************************
[url="http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs589.ash2/154123_170400446321687_100000551979924_484263_5772278_n.jpg"][8**]raluca[8**][/url] mami fericita de [url="http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs994.snc4/76757_172183989476666_100000551979924_494909_2845446_n.jpg"][il]alexia[il][/url] (07.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_
Multumesc, foarte pretioase informatiile! Inca nu am apucat sa aduc pisicuta, ca am avut o groaza de lucruri de rezolvat, dar saptamana asta ne ocupam. Carmaw, imi pare foarte rau pt pierderea ta![q]
*******************************************************
[url="http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs589.ash2/154123_170400446321687_100000551979924_484263_5772278_n.jpg"][8**]raluca[8**][/url] mami fericita de [url="http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs994.snc4/76757_172183989476666_100000551979924_494909_2845446_n.jpg"][il]alexia[il][/url] (07.09.2006)
Multumesc din suflet de compasiune! Eu nu as mai lua nici o pisicuta fara sa i fac testul de FIP,SIDA,LEUCEMIE si de gatit i as gati eu (nu mincare rc sau alte cele) Am avut experiente stiu ce vorbesc(din nefericire)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...