Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, mai bine se casatoreste pe B1 si aplica pentru Adjustement of Status. Singura chestie e ca va trebui sa-i convinga ca, in momentul intrarii in SUA, nu intentiona sa se marite.
Citat:
citat din mesajul lui michelle7
Citat:
citat din mesajul lui Tilia
Da, dar trebuie sa fii pregatita sa dovedesti legaturi puternice cu tara.
Adica la intrarea in us? Viza exista in pasaport. Prietena mea e mai mult in sua decat in ro. De aici dilema cu k1 . Poate ar fii mai bine sa se casatoreasca pe b1/b2 si sa nu se agite cu vize de logodna dacs tot e in us deja.... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mary_allen1978/my_photos"]Michelle[/url][bicla]
Da, la intrarea in SUA, cand te intreaba motivul vizitei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

michelle7, ma bag si eu in vorba; in mod legal, nu poti sta in us cu viza b daca ai depuse actele pt viza k; asa este in mod legal; acuma mai sint destui care nu respecta, dar daca vor sa te "arda" pot pe motivul asta; daca e pe viza b si decide sa se casatoreasca in us,in mod normal si legal, trebuie sa se intoarca inapoi in ro si sa inceapa de acolo procesul de obtinere a vizei de casatorie; sint destui care s-au casatorit aici pe vizab si si-au angajat avocat si i-au scos "basma curata" pina la urma nu s-au mai intors inapoi dar au asteptat mult timp in care nu prea au putut face prea multe (servici etc) pina si-au legalizat statutul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui msl1
michelle7, ma bag si eu in vorba; in mod legal, nu poti sta in us cu viza b daca ai depuse actele pt viza k; asa este in mod legal; acuma mai sint destui care nu respecta, dar daca vor sa te "arda" pot pe motivul asta; daca e pe viza b si decide sa se casatoreasca in us,in mod normal si legal, trebuie sa se intoarca inapoi in ro si sa inceapa de acolo procesul de obtinere a vizei de casatorie; sint destui care s-au casatorit aici pe vizab si si-au angajat avocat si i-au scos "basma curata" pina la urma nu s-au mai intors inapoi dar au asteptat mult timp in care nu prea au putut face prea multe (servici etc) pina si-au legalizat statutul.
Mai, nu-i chiar asa, nici cu B-ul, nici cu Adjustment of Status de la viza de turist. Nici macar n-ai nevoie de avocat si nu dureaza mai mult sa primesti dreptul de munca decat daca ai fi venit cu K-ul (adica la mine o sa dureze cam 6 luni, ceea ce-i destul, zic eu). Baga un ochi: http://www.visajourney.com/forums/forum/130-adjustment-of-status-from-work-student-tourist-visas/ http://www.visajourney.com/forums/topic/67796-yes-you-can-visit/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in urma cu 15 ani, eu am venit cu viza te turist mi-am prelungit-o pana la 1 an si timp in care m-am casatorit aici si mi-am facut adj of status. am depus actele fara avocat, completate de mine.in 3 luni mi-a dat dreptul la munca si daca nu ma insel in 6-8 luni am avut green cardul temporar. am vazut multe cazuri in care cu avocat mai mult te incurca si iti ia si banii. forumularele nu sunt asa de speriat ca au instructiuni. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am mentionat legal si cum se cere, si ca multe persoane nu fac asta; fiecare face cum crede; cititi legea ca eu le-am citit si rascitit inainte de a ma marita; si eu stiu o persoana care a venit pe viza b si s-a casatorit si i-a luat mai mult de 1 an sa isi ajusteze statutul; si mai stiu o persoana care a venit pe viza de student si i-a lua vreo 2 ani sa isi ajusteze statutul dupa casatorie; asa ca depinde de la caz la caz si pe cine nimeresti sa isi citeasca dosarul.Ambele pesroane de care zic au fost nevoite pina la urma sa isi angajeze avocat, al 2 lea caz fiind chiar mai dramatic sa zic asa(si-a vindut maica-sa apartamentul si i-a trimis bani de avocat pe ca era in pericol sa fie deportata).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui felicityhope
Buflea- done. Pt Alina - multa bafta! mamica de Sanducu
Multumesc mult ... [flo] Pentru a nu stiu cata oara, sunt dezamagita de solidaritatea absenta care exista printre romanii din America. Nu stiu daca o sa stranga atatea raspunsuri cate are nevoie ... e clar, nimeni nu are timp sa ajute un necunoscut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am completata Buflea, chiar din prima zi in care ai scris. Spune-i sa-l puna pe FB, poate are mai mult succes. P.S. Esti annoying! [:D] Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...