Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, acum vad ca mancare este peste tot, nici nu mi-am inchipuit ca murim de foame, insa noi veneam pentru prima data intr-un loc complet necunoscut, am aterizat noaptea, drumul pana la cazare inca o ora si ceva, plus acolo era doar un pat, ne-am ocupat noi sa mobilam. Inchipuie-ti ca pana ne dumiream unde ne aflam si ce trebuie sa facem, chiar ne era foame (nu stiu cum sa pun emoticonul cu zambet!!!). Asa ca nu era vorba de pacalit "romaneste" cum s-a spus ci mai degraba de un "safety belt"... In plus, daca cititi pe site-ul pus de Fleurdelise mai sus, vedeti ca sunt si produse acceptate si nu ti le ia nimeni. Doar trebuie sa respecti ce scrie acolo si sa raspunzi strict la ce intreaba.

 

Bine ai venit si iti doresc o sedere placuta! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!

 

 Voi merge si eu pt prima oara in vacanta in State, si am niste intrebari punctuale despre zbor si bagaj, poate ma poate ajuta cineva:

- voi zbura insarcinata fiind cam in 21s-22s, am unda verde de la gineco, insa la mana am doar o adeverinta in romana in care scrie ca sunt insarcinata si ce tratament iau. Ar trebui sa iau si altceva? gen scrisoare medicala in engleza? Gineco zice ca de la 26s se cere, si eu ma voi intoarce pana atunci.

- medicamente: voi avea la mine medicamente uzuale pt sustinerea sarcinii (ceva vitamine, nospa, euthyrox, de astea). E ok sa le pun in bagajul de cala? Trebuie sa le declar undeva? Verbal? M-ar ajuta o scrisoare medicala? Oare sa le pun intr-o punga transparenta?

 

  Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna!

 

 Voi merge si eu pt prima oara in vacanta in State, si am niste intrebari punctuale despre zbor si bagaj, poate ma poate ajuta cineva:

- voi zbura insarcinata fiind cam in 21s-22s, am unda verde de la gineco, insa la mana am doar o adeverinta in romana in care scrie ca sunt insarcinata si ce tratament iau. Ar trebui sa iau si altceva? gen scrisoare medicala in engleza? Gineco zice ca de la 26s se cere, si eu ma voi intoarce pana atunci.

- medicamente: voi avea la mine medicamente uzuale pt sustinerea sarcinii (ceva vitamine, nospa, euthyrox, de astea). E ok sa le pun in bagajul de cala? Trebuie sa le declar undeva? Verbal? M-ar ajuta o scrisoare medicala? Oare sa le pun intr-o punga transparenta?

 

  Multumesc.

 

citeste pe websiteul companiei de avioane cu care calatoresti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

M

 

 

Citat: citat din mesajul lui Tilia
Casatoria da, dar adjustment of status trebuie facut si asta include medicalul. Ca tot veni vorba, voi v-ati transcris casatoria in Romania?
eu da. am transcris-o in Rom. michelle

 

Michelle-USA, 

a fost dificila transcrierea casatoriei? Merg in Romania anul acesta cu scopul de a inregistra casatoria in ro ( eu nascuta in Ro sotul US ambii cetateni US acum)

Din actele  necesare am indoieli ca am ce imi trebuie in ceea ce priveste: 

 certificat de casatorie original sau supralegalizat ( in US doar certified copy exista si habar n-am ce inseamna supra legalizat pt romani)

sot american - certificat de nastere  tradus si legalizat (dupa care scrie apostilat sau legalizat daca se impune- dar nu explica in ce conditii " se impune"

Merci de sugestii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Baiatul meu își face pașaport pt prima data și are Jr in nume.

Unde se trece Jr.  pe formularul de pașaport? Știe cineva?

Pe licența de condus (cu care se identifica la posta) este trecut după middle name și ma gândeam sa procedeze la fel și la formular. Nu exista o căsuța specială pt suffix.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...