Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Este corect siteul, Tantza. Inteleg ca ti se atrage cumva atentia sa iti pui numele intreg atunci cand verifici dar nu reiese neaparat ca asta ar fi ordinea.

 

Ar fi fost bine daca ar fi explicat clar pe formular unde vor sa fie trecut sufixul.

Am sunat la ei dimineata fara succes asa ca am trimis e-mail. Sper sa imi raspunda.

 

A ajuns, dupa multi ani, si sotul sa inteleaga ca nu a fost o idee tocmai inspirata cu Jr.

 

Colac peste pupaza, singura diferenta dintre numele lui si al baiatului este acest Jr :(.

Deja au inceput sa apara incurcaturi la completarea formularelor pentru diverse, cu atat mai mult ma astept sa fie probleme la un zbor afara din US unde, cu siguranta, nu au echivalenta sufixele.

 

Oare numai americanii au nume din astea pompoase cu Jr, Sr, III etc.? Ma gandesc cu groaza la inscrierea certificatului de nastere american, daca o voi face vreodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

M Michelle-USA, a fost dificila transcrierea casatoriei? Merg in Romania anul acesta cu scopul de a inregistra casatoria in ro ( eu nascuta in Ro sotul US ambii cetateni US acum) Din actele necesare am indoieli ca am ce imi trebuie in ceea ce priveste: certificat de casatorie original sau supralegalizat ( in US doar certified copy exista si habar n-am ce inseamna supra legalizat pt romani) sot american - certificat de nastere tradus si legalizat (dupa care scrie apostilat sau legalizat daca se impune- dar nu explica in ce conditii " se impune" Merci de sugestii!

 

Eu mi am legalizat actele in urma cu 15 ani...nu mai tin minte detaliile.  Stiu ca mi au cerut certificat căsătorie apostilat. Probabil orice act american trebuie apostilat...pt ca așa mi au cerut certificatul de naștere al copilului nascut in america. Apostilarea dacă nu ma înșel se face la Secretary of state ( sigur au info pe site cum se proedeaza)...si iti trimit certificatul cu apostile( stampila speciale) . Sa ai grija apoi pe unde mergi și dai actele nimeni sa nu le desfacă din capse ...din câte am auzit asta anulează apostila.

Cand am depus  toate actele în România cred ca toată treaba a durat 1 luna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este corect siteul, Tantza. Inteleg ca ti se atrage cumva atentia sa iti pui numele intreg atunci cand verifici dar nu reiese neaparat ca asta ar fi ordinea.

 

Ar fi fost bine daca ar fi explicat clar pe formular unde vor sa fie trecut sufixul.

Am sunat la ei dimineata fara succes asa ca am trimis e-mail. Sper sa imi raspunda.

 

A ajuns, dupa multi ani, si sotul sa inteleaga ca nu a fost o idee tocmai inspirata cu Jr.

 

Colac peste pupaza, singura diferenta dintre numele lui si al baiatului este acest Jr :(.

Deja au inceput sa apara incurcaturi la completarea formularelor pentru diverse, cu atat mai mult ma astept sa fie probleme la un zbor afara din US unde, cu siguranta, nu au echivalenta sufixele.

 

Oare numai americanii au nume din astea pompoase cu Jr, Sr, III etc.? Ma gandesc cu groaza la inscrierea certificatului de nastere american, daca o voi face vreodata.

Ei asi, sa vezi ce e in UK! Dar de-abia acuma ati descoperit ca ii cheama la fel? Putea-ti macar sa-i fi dat inca un nume care sa-l deosebeasca de barbat. In Romania nu-s prea multi Jr sau Sr, complicata treaba!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, a fost ideea sotului cu numele (cica sa continue traditia din familie; personal cred ca a fost mai mult vorba de vanitate) si cum spuneam, abia acum isi da seama ca se creeaza confuzii.

Jr este ceea ce ii diferentiaza pe hartie. Atat :(!

Am inteles ca daca sotul si baiatul ar calatori impreuna cu avionul si "Jr" nu ar exista nu pot cumpara bilete pe acelasi nume. Deci musai sa treaca acest sufix pe pasaport.

 

Si cum rezolva romanii din Uk cu inscrierea certificatului (cei care si-au decorat copiii cu astfel de nume)? Ce sufixe au pe acolo? Restul se trec la middle name cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, a fost ideea sotului cu numele (cica sa continue traditia din familie; personal cred ca a fost mai mult vorba de vanitate) si cum spuneam, abia acum isi da seama ca se creeaza confuzii.

Jr este ceea ce ii diferentiaza pe hartie. Atat :(!

Am inteles ca daca sotul si baiatul ar calatori impreuna cu avionul si "Jr" nu ar exista nu pot cumpara bilete pe acelasi nume. Deci musai sa treaca acest sufix pe pasaport.

 

Si cum rezolva romanii din Uk cu inscrierea certificatului (cei care si-au decorat copiii cu astfel de nume)? Ce sufixe au pe acolo? Restul se trec la middle name cred.

eu ma refeream la englezii cu singe albastru (si nu numai) si cu nume de astea sofisticate si lungi. Insa in general toti au middle name (si numai unul) si in felul asta nu mai e asa o confuzie de mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma inteb ce se intimpla dupa ce juniorul devine senior. Cum e Stefan Banica acum. Ce fac? Schimba Jr cu Sr? Sau ramin juni pina la moarte? Eu nici nu m-am gindit ca Jr si Sr apar ca nume pe acte de indentitate. Ma gindeam ca asa isi zic unii care au celasi nume cu tatal.

 

Cind botezi un copil trebuie sa te gindesti ca acel copil va creste si va ramine cu acel nume pe viata. Stiu pe cineva care si-a botezat copilul Vladut! toata viata a fost nefericit pe chestia asta. Evident ca se prezenta ca Vlad, dar in acte era Vladut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins unde ai gasit tu asta? Am descoperit si eu pe diferite siteuri (nu al guvernului) una si alta ca m-au zapacit.

 

Azi am trimis actele, l-am trecut dupa middle name asa cum apare in licenta dar mai mult vazand ca pasaportul american are numai doua "casute" alocate numelui: Nume de familie/Surname si Given name.

Ori cum Jr nu este nume de familie ci un sufix dat de parinti nu l-am pus langa surname. Nu stiu daca e bine dar nu am mai stiut ce sa fac. 

 

Letitia cred ca aici iti poti schimba numele oficial prezentand motivul (cel putin cunosc pe cineva care si-a americanizat numele de familie) dar il las pe baiat sa hotarasca.

Treaba e ca nici numele mic nu imi place :), desi din alte motive. Faca el ce o vrea! Deocamdata nu il deranjeaza.

 

Nu m-am gandit la Banica :). Oare are Jr trecut in acte? Probabil ca e nume de scena, ceva ifose.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

8 FAM 403.1-5(B)  Name Suffixes

(CT:CITZ-6;   08-07-2018)

a. Name suffixes (Jr., Sr., II, III, etc.) may be added or dropped based on the applicant's preference on form DS-11, regardless of whether they appear on the applicant's evidence of citizenship/nationality or ID.  You must determine how the applicant wishes her/his name to appear:

(1)  If the name suffix appears on the evidence of citizenship/nationality or ID, you may assume that the applicant wants it included as a name unless the applicant requests otherwise.

NOTE:  Adding or dropping a name suffix may change the Multiple Issuance Verification return (see 8 FAM 1102.1).

(2)  If the applicant writes the suffix on the application, either in a name block (except for the other names in block nine) or in the applicant's signature, it should be included as a name.

b. Name suffixes may be listed based on the applicant's preference, because naming conventions do not require strict logical adherence in the addition of a name suffix:

(1)  An applicant may use a name suffix regardless of whether the applicant's parent/child uses the corresponding suffix;

(2)  An applicant may use Sr. and Jr. interchangeably with I and II;

(3)  Name suffixes may “skip” a generation, so the grandfather may be “John Smith I” and the grandson “John Smith II;” and

(4)  An applicant may change her/his name suffix when an older generation dies, or when a new generation is born.

c.  You must circle the name suffix on the application:

image017.png

d. Arabic ordinal numbers must be changed to Roman numerals, for example, 2nd to II, 3rd to III:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...