Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (220)


Recommended Posts

La multi ani! Si fie ca anul care a inceput sa fie pentru toti un an bun, cu sanatate, voie buna si liniste in suflete si in case![pup] Recunosc ca nu am intrat de multa vreme pe la Sezatoare, au fost perioade cind nu am intrat nici pe forum. Insa am citit mesajul Simonei si mi-am dat seama ca nu simt departe de ce simte ea. Nu stiu daca asa a fost sa fie, insa sigur ca prietene bune sau doar prietene, oameni cu care imi place sa discut, sa le mai spun una-alta despre noi, sa aflu una-alta despre ei, despre ce au mai facut, cum le cresc copiii, cum si-au aranjat casele, unde isi mai petrec vacantele... am gasit si aici, pe Sezatoare... sau, cum spunea Simona, de aici a inceput.[flo] Si le doresc si eu celor noi sa vina aici, daca nu au alt loc de intilneala, caci nu are cum sa le fie rau totusi pina la coada.[flo] DianaNews, si eu stiu apretul facut acasa, cu apa si cu faina, insa nu cred ca merge in masina de spalat. Insa ai putea sa le pui in solutia rezultata si usca pur si simplu, separat, fara sa le mai treci prin masina. Si apoi le umezesti si le calci asa cum le calcau bunicile (ce dor mi-ai facut de lucruri apretate, toata copilaria mi-a fost plina de ele). Nu am vazut aici in afara de spray-ul folosit si de tine. Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

LA MULTI ANI, 2013!!!! Diana, viata ta nu e destul de complicata???!!! LOL Apret? Cannot stand apret! :) Adica amestecul ala cu faina si apa... Punea mama in apa la clatit si parca aveam meduze in cada! Yucky! Daca nu pui balsam de rufe si alte softeneruri in masina de uscat nu ajunge? Adica nu-i destul de "tzeapan" asternutul? Nelia, long time no see! Ce fac fetele? Da' flacaul? Agata e deja in secondaire sau e a sasea? Ca-s amestecata rau cu virste de copii! Tu? Ai terminat, nu? Vad dupa ce scrii ca esti f. implicata in ceea ce faci... Ce faci? CGE, am gasit intr-un sertar cartea lui Capraru... OMG! Mai faci copii? Iti mai trebuie? O pun in masina si cind ajung in mall la tine trec si ti-o las? Sau o donezi la Bibilioteca Romaneasca, s-o puna la categoria "fantezie si umor, cum sa (nu) iti nenorocesti copiii!" LOL Cum ii merge lui Victor la Inter? Au si ei grupuri si grupulete pe FB? Ce profi are? II place? Amu' ma laud, dar Atomix e mai inalt ca mine, aproape cit Colegu', frumos si plin de bube... (Dana, citesti? cu ce sa se dea pe fata? Ati avut problema asta?) Da' nu-i bai ca are bube, pe el nu-l deranjeaza, cica oricum au toti si, cu cit ai mai multe cu atit mai bine, ca cu atit esti mai "barbat"! Gosh, amu' era'n virful toboganului si nu se dadea jos! Ontario, anybody? Kiss-kiss, Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna, declar public ca nu mai fac copii[:D], si donez cartea la biblioteca.[flo] Victor e ok, ii place la Inter, munceste mult si se vede la rezultate. La inceput, vroia sa desfiinteze benevolatul, acum il tolereaza.[:D] In rest, si el e pe FB, cel mai tare ii place de o stagiara de la istorie-geografie, care nu o sa mai fie dupa vacanta. La matematica,engleza, franceza munceste mult, are si teme in vacanta asta. A, e artist, e la arte.[:)] Ma bucur sa mai citesc despre Radu. O seara buna, Cristina, mama lui Victor si a Ancai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna Diana, viata ta nu e destul de complicata???!!! LOL Apret? Cannot stand apret! :) Adica amestecul ala cu faina si apa... Punea mama in apa la clatit si parca aveam meduze in cada! Yucky! Daca nu pui balsam de rufe si alte softeneruri in masina de uscat nu ajunge? Adica nu-i destul de "tzeapan" asternutul? Kiss-kiss, Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
N-are legatura cu viata mea complicata, mai am si eu cate o dambla, na :) Si sunt si in vacanta, deci pot sa visez la orice. De pe 7 ianuarie pot sa revin la high-speed-laundry-in-share-mode cu S. De cand am revenit la normalitate, a se citi am terminat cu scoala, mi-am propus sa imi satisfac cate o dambla din asta. Chit ca este vorba de un cearceaf apretat o data pe an, sau o calatorie cu sapte autobuze si metrouri cu copiii timp de o ora jumate care mi-ar lua 30 de minute cu masina. Mama zice ca viata e facuta din bucurii marunte, am investit destul de mult timp ca sa-mi fac o bucurie mare in detrimentul celor mici, asa ca acum mai schimbam macazul. Mi-a mai venit o idee, ma gandesc ca as gasi ceva la produsele pentru hotelarie, ca acolo au cearceafurile asa cum as vrea eu, nu ma risc sa bag amestecul ala cu faina in masina de spalat, iar de mana nu am spalat decat in tabere :) deci nici limpezitul de mana nu e o solutie. Balsamul ala nu le face batzoase, dimpotriva, dar merci de pont.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I`m so stupid ! Ca tot este cuvantul preferat al Soniei in ultima perioada :( O sa duc cearceafurile la dry-cleaning !!! Ei o sa stie ce sa faca cu ele. O sa le spun ca le vreau ca alea de la hotel, si repede ca sa ma madresc seara la barbat cat de vrednica am fost [:I] Ce ne-am face fara google, doar am dat "hotel sheets cleaning" si mi-a dat raspunsul, "go to dry-cleaners" ! Daca stau sa ma gandesc bine, intr-o perioada si bunica-mea le ducea la ceva asemenator, mai ales pe-alea "de bune". Locului ii zicea Spalatoria chimica, tin minte si acum, of ce vremuri ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia [ DianaNews, si eu stiu apretul facut acasa, cu apa si cu faina, insa nu cred ca merge in masina de spalat. Insa ai putea sa le pui in solutia rezultata si usca pur si simplu, separat, fara sa le mai treci prin masina. Si apoi le umezesti si le calci asa cum le calcau bunicile (ce dor mi-ai facut de lucruri apretate, toata copilaria mi-a fost plina de ele). Nu am vazut aici in afara de spray-ul folosit si de tine. Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Multumesc Nelia, uite ca am gasit solutia perfecta. Mie imi e tare dor de bunica si de lucruri care le faceam cu ea si acasa la ea. Anul asta am tinut cateva zile post inainte de Craciun si am simtit-o aproape pentru ca ea postea toate posturile si o facea asa intr-un mod usor, nu stiu de ce dar la ea nu parea asa un sacrificiu sau un efort. Si la fel ma simt aproape de ea cand fac o prajitura dupa o reteta scrisa de ea. A fost un om tare minunat care mi-a marcat existenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt ca pe vremuri.[:)] Simonna, Agata e in clasa a sasea, la toamna merge la secundara. E cit mine de mare, are aere de adolescenta de vreo trei ani, de fapt, ea le-a avut dintotdeauna[:D], a intrat la citeva scoli secundare, inca nu stim la care va merge. Ea (si eu, nu mai stim ordinea[:)]) dorim Ste Anne, mai ales ca a intrat si in programul de dans de acolo. Dar e si pe lista de asteptare la Internationala, asa ca nu ne-am hotarit inca. Tudora e in clasa a II-a, a invatat franceza, invata superbine. Lisandru are 5 ani si e tot la gradinita, caci nu avea 5 in septembrie... asa ca, abia la toamna la scoala. Eu am terminat, lucrez, ador ceea ce fac... si Octav a terminat. Si nu, nu mai facem nici noi copii![:D] Ma bucur sa citesc despre Radu, lasa, ca bubele trec. Diana, habar nu aveam ca le duci moi la hotel si le iei tari. Dar e bine ca se poate. In legatura cu bunica, adica cu ceea ce faceam in copilarie si pe mine ma apuca des... ne-am intors total si definitiv la tratamente babesti, a racelilor mai ales, am inceput sa gatesc cit mai aproape de mincarea cu care am crescut etc. Si ma gindesc din ce in ce mai des la oamenii care m-au marcat si cu ce m-au marcat, abia acum le vad ca modele si le iau ca atare. Cge, deci Victor e la Internationala. Au program de arte? Au si teatru? Sau ce face la Arte? Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Ma simt ca pe vremuri.[:)] Simonna, Agata e in clasa a sasea, la toamna merge la secundara. E cit mine de mare, are aere de adolescenta de vreo trei ani, de fapt, ea le-a avut dintotdeauna[:D], a intrat la citeva scoli secundare, inca nu stim la care va merge. Ea (si eu, nu mai stim ordinea[:)]) dorim Ste Anne, mai ales ca a intrat si in programul de dans de acolo. Dar e si pe lista de asteptare la Internationala, asa ca nu ne-am hotarit inca. Tudora e in clasa a II-a, a invatat franceza, invata superbine. Lisandru are 5 ani si e tot la gradinita, caci nu avea 5 in septembrie... asa ca, abia la toamna la scoala. Eu am terminat, lucrez, ador ceea ce fac... si Octav a terminat. Si nu, nu mai facem nici noi copii![:D] Ma bucur sa citesc despre Radu, lasa, ca bubele trec. Diana, habar nu aveam ca le duci moi la hotel si le iei tari. Dar e bine ca se poate. In legatura cu bunica, adica cu ceea ce faceam in copilarie si pe mine ma apuca des... ne-am intors total si definitiv la tratamente babesti, a racelilor mai ales, am inceput sa gatesc cit mai aproape de mincarea cu care am crescut etc. Si ma gindesc din ce in ce mai des la oamenii care m-au marcat si cu ce m-au marcat, abia acum le vad ca modele si le iau ca atare. Cge, deci Victor e la Internationala. Au program de arte? Au si teatru? Sau ce face la Arte? Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Si eu, un pic, ca pe vremuri, mai ales ca n-am de lucru si pot sa stau pe DC (Da' las ca imediat se trezeste careva :) Teatru fac la arte. Da' cred ca depinde de scoala, you know. Inter, fiind scoala publica, are bani mai putini decit scolile private pentru manifestari "artistice". Radu a ales arte dramatice (mai avea muzica si plastice, unde era vai de soarele lui :) ) si au ceva "laborator" cu decoruri si costume si tot pun piese mici in scena si improvizeaza... Da' inca nu ne-a chemat nimeni la scoala sa ni-i arate ce grozavi sint... :) (Sau il intereseaza pe el asa putin ca nici nu ne spune cind se petrec evenimentele LOL In Inter Laval, primii doi ani stai la arta pe care ai ales-o la admitere, la anul schimba, el vrea la "media", da' toti baietii vor la media si nu-s cite locuri sint :) Ma bucura ce-mi spui de fete (si ce bafta cu Lisandru ca nu merge inainte de 5 ani la scoala... el e nascut in noiembrie, nu? Dupa cum bine stii, :), Addie merge si eu inca sint ofticata pe tema asta!) Asa e, Agata a fost un pic adolescenta de cind o stiu... St-Anne nu e in Lachine? Are autobuz direct de unde stati voi? N-o sa-i fie greu? Proximitatea e tare importanta, my two cents! Tudora... nici nu ma mir ca invata super bine! Spune-mi, i-a fost greu cu franceza? A fost in acc. la maternelle sau in clasa normala? Nu mai tin minte... Dar intr-a intiia? Nu-s ce-s ingrijorata asa cu Addie, ca pare mai desteapta ca frac-so, dar la noi la acoala nu e clasa de acceuil si ea nu stie dram de franceza, dar dram! Diana, ai scorbit cearceafurile? :) (Pai aia ziceam, sa NU mai pui balsam, sa nu se mai "catifeleze"! :) CGE, best benevolat ever e ala de la Guignolee. 5 ore dintr-un foc si numa' se plimba de colo-colo... Da' amu' fuse si se duse, ca a trecut Craciunul... (Daca n-a zis Diana mai repede cu apretul, vezi? LOL) Radu mai are 5 ore si e gata pe anul asta. Si, pentru ca merge in excursia umanitara in vacanta de vara deja o sa aiba ore acumulate si pentru anul viitor. Cu exceptia laptopului meu, care nici ala nu pare sanatos, noua mi s-au stricat toate computerele din casa, inclusiv tableta. Da' mogarii nu mi-a zis ca ne trebuie computere noi, m-au dus cu zaharelul ca cica ce mare nevoie avem de-un televizor in basement... No, si daca tot l-am luat, Radu ieri s-a apucat sa-mi explice cit de mult ii trebuie computerul la scoala.... I-am zis sa ceara la scolaa proiecte care se pot face pe televizor... sa zica ca tat-so si-a terminat creditul la F. Shop LOL... Asa ca daca ati vazut dealuri la computere dati de stire, ca televizorul smart cum o fi, nu stie photoshop... :) Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am nimic de facut, caci sint singurele si putinele mele zile libere. Ai mei sint in picioare de multa vreme, insa butoneaza obiectele alea aduse de mos, care zau ca n-a avut ce face. Eu nu cred ca cei de aici de la Internationala au asa ceva. Oricum, chiar daca ar avea, sintem doar pe lista de asteptare si nici nu stiu daca sa sper ca o iau sau nu, sigur buzunarul meu spera[:)] Insa si Agatei i-ar placea teatru. Acum e o mica vedeta in scoala, caci au avut pentru petrecerea de Craciun vreo trei piese de pus in scena si ea a avut vreo patru roluri si cica a impresionat, ea si citiva copii... ma biriie de multa vreme cu teatru, il mai vrea si in engleza, insa deocamdata nu a luat lectii pe nicaieri in afara de scoala. Asa ca, ar fi binevenit un program de genul acesta, pe linga cel academic. Agata vrea Ste Anne, desi la inceput nici nu voia sa auda de nimic in afara de Collège de Montréal (adevarul este ca toti prietenii ei acolo merg, cei care au intrat). Si mai ales ca acolo au, ce crezi tu, Arte si bineinteles teatru. Vom vedea cum se vor aseza lucrurile pina la urma si unde... Da, Ste Anne in Lachine, avem si un autobuz direct, care opreste si la patinaj inainte de casa (caci ea continua patinajul, de fapt amindoua sint acum la competitiv). E departe, insa noi speram, asa, fara o baza reala pentru moment, ca unul din noi gaseste de lucru in cartierul respectiv si apoi mai vedem noi.[:)] Da, Lisandru e in noiembrie. Cred ca si Lisandru e incintat ca a ramas la gradinita, anul trecut era cel mai mic din grupa, si a cam avut frustrari pe aceasta tema, acum e cel mai mare. Si e o grupa de 8 baieti si de 2 fete! Noroc ca au o educatoare care ii stapineste de minune, caci se bat in parte... dar se si joaca la fel. E frumos rau la gradinita, nu-l mai iei de acolo![:)] Nu pare prea doritor de scoala, asa ca, in ceea ce ne priveste, mai respiram un pic, macar anul asta, caci la anul incepe alta poveste, secundara Agatei si scoala lui Lisandru, sper sa iesim sanatosi la cap si din astea.[:)] Cind esti nascut aici, din cite stiu eu, nu te ia la accueil. Adica nu conteaza cum sint copiii la 5 ani, daca au stat acasa, in gradinita franceza sau engleza, incep toti scoala in clase regulière. Mie mi-a spus asta o secretara, asa ca, o fi sau nu o fi asa, eu m-am facut ca nu stiu nimic si am dus-o direct, fara sa le spun ca nu stie mare lucru din franceza, in afara de Bon appétit les amis (asta si stie si frate-sau acum si ne distreaza pentru ca nu suporta sa auda ca spunem ca el nu stie franceza, imediat sare baa daaa... si spune fraza doveditoare[:)])). La maternelle a inceput incetisor sa prinda una alta, ea mai avea inca probleme de pronuntie care nu tineau e limba, de timiditate, schimbase si scoala pentru ca a avut loc la scoala Agatei... nu a fost usor. Apoi la inceputul clasei I a fost un pic mai greu, caci inca nu prea intelegea mititica tot ce se intimpla in jurul ei, dar ea mergea mai departe, m-a impresionat totusi forta ei, nu prea s-a dat cu ala de pamint ca sora-sa pe vremuri pentru orice... si din semestrul doi al clasei I a inflorit! Si de atunci tot infloreste si turuie in toate trei limbile de zici ca s-a nascut vorbindu-le, are citiva prieteni (nu e chiar artist popular ca sora-sa, dar e in regula)... nici pe ea nu o mai iau de la scoala, atit de mult ii place.[:)] Hai, ca am limbarnita sau cum s-o spune cind dai din taste...[:)] P.S. Am vazut poze frumoase puse jos, la mesaj, cum se pun, stie careva? Cornelia
Natura nu se dezminte. Chiar si pe drum drept, sarpele tot numai în serpentina merge. (L. Blaga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...