Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (220)


Recommended Posts

Wow!

Guess what! A trebuit sa-mi deschis doua pagini ca sa re-citesc in timp ce raspund si asta nu mi s-a intimplat de muuuult! Me very happy! :)

 

Daiopri, am inteles dilema ta cu scolile. Vezi, de-aia-i bine ca noi n-avem ratings la scoli :)

Si de-aia zic ca trebuie tu sa te asiguri ca ei au baza, ca fluiera cam tot ce trebuie sa stie la scoala, sa ajuti unde nu le e usor si cam asta, altceva in afara de a te muta nu prea ai ce face... Adica degeaba are copilul peste 80%, sa zicem, daca in 2 saptamini nu mai stie sa faca testul ala...

Uite, eu am o amica cu o fetita care are numai peste 80% in testele date de pe-o zi pe alta, e f cuminte si asculta la scoala, are o memorie incredibila, dar de scurta durata. De fapt nu intelege, ci memorizeaza niste proceduri, pe care le aplica uneori fara greseala. In schimb, la testele de sfirsit de trimestru/an, aproape mereu o da in bara, pentru ca i se amesteca toate procedurile alea in cap, plus ca pe cele mai multe le-a uitat demult.

 

Asa ca au dus-o la Kumon (in St Dorothe, BTW :) dar e genul de copil care nu face in plus decit daca primeste de la un prof, deci la ea Kumon functioneaza, pt ca avea nevoie de exercitiu, n-avea baza asezata, ca sa zic asa :)

 

Stephanie, e greu, cum zice Ana, cu scolile. Teoria mea e ca depinde de prof/invatator. De fiecare data cind Radu a avut un prof fain, scoala a mers super-bine. Cind a avut un prof naspa, accordingly.

In plus, ca exemplu, am sunat eu saptamina trecuta la Com Sc. Laval sa vad pt maternelu' lui Addie si surprize - surprize, nu imi pot confirma la ce scoala o sa fie. Noi apartinem de scoala Le Tandem, locuim in Chomeday, acolo a fost Radu si, per global, a fost OK. Se mai construieste o scoala, teoretic in sept 2013 e functionala, linga Scoala Internationala. Noi stam la mijlocul distantei intre cele doua, dar arondarea nu s-a facut inca. Colac peste pupaza, zicea femeia aia, se preconizeaza transformarea unei cladiri in scoala primara, deci o a treia scoala de care AM PUTEA apartine, n-a vrut sa-mi confirme unde se afla.

Deci daca tu te muti pe strada mea, sa zicem, cu gindul ca ti-am spus eu ca Le Tandem e buna, in februarie, la inscrieri (sau chiar mai tirziu), s-ar putea sa ai surpriza sa ti se spuna ca e la o scoala noua...

Ce pot sa iti spun sigur e ca mi se spune ca scoala Quatre Vents nu e recomandata pt ca e in zona "BES" a Chomeday-ului si copiii sint "neglijati" de parinti si e multa indisciplina. (din nou, discutabil, s-a construit asa de mult ca regulile de acum 5 ani nu sint valabile).

 

In plus, cum tu nu locuiesti inca in Laval, n-o sa inscrii copilul in februarie la scoala, ca n-ai acte in baza carora sa-l inscrii. O sa te muti, zic si eu, la vara, si poti sa ai surpriza ca la scoala ta toate locurile sint ocupate si il repartizeaza la alta scoala... Cred ca Bebitzu a avut asa o experienta, nu, ladies? (De altfel si pe fiu-meu l-au "restructurat" la sfirsitul clasei a doua, pur si simplu, scrisoare acasa, nu mai au locuri, e transferat din oficiu la scoala x.)

 

Try, ma bucur sa te vad! De cite ori ma apuca renovarile pe-acasa imi aduc aminte de basementul tau... :)

 

Oana, multumesc de flori :) E societatea, cum zici si tu, care te face sa percepi lucrurile mult mai deschis, uite la copiii astia, abia daca remarca diferente de culoare de piele sau de accent...

 

 

Donia, bine zici cu Matilda :)

Nu stiu sa zic cum le cheama pe alge, le-am luat de pe la conserve, cred ca erau pe aceeasi alee cu somonul si oisters, inainte de biscuiti :) Am fost la niste prieteni si am mincat "sushi despletit", adica nu ne-am agitat sa-l mai rulam, am pus pe masa toate alea plus orez plus fisioarele astea de roasted sea weeds si am mincat asa. Roasted weeds, orez peste, avocado/somon/crevete... fiecare ce-a vrut. Face cam cit sa bagi de 2-3 ori in gura. F buna idee!

N-am servit chestiunea cu juratii inca, sper sa nu mi se intimple...

 

Dilema ta cu Iberostarul am avut-o si eu acum fo 2 ani... Da' am devenit asa de pro la cautat bilete ca anul trecut am fost 11 zile la Iberostar in Mexic, cu tata cu tot, 4 adulti + 1 copil adica, si m-a costat 5900. Asa ca o sa te descurci! :)

 

Carmencita, cum zic fetele, tre sa cauti. Ai buget, faci o mie de cautari pe Expedia si pe redtag si pe SellofVacatoin, vezi ce incape in buget, citesti reviews pe TripAdvisor si decizi.

Vezi ca sint f. importante taxele, ca alea se multimplica cu nr de persoane, nu se schimba pt copil, WestJet are taxe f jos, eu de regula imi fac un pret si cu ei, mai si vind cite zile vrei tu, nu doar 5/10 sau 14.

Mai e important cit chargeaza hotelul pt copil, e posibil ca pretul biletului pe adult sa fie mai mare la hotelul x decit la y, dar hotelul x sa chargeeze 10% pt copil in timp ce y chargeaza 90%, si tu, per total sa iesi mai bine la hotelul care parea ca are ptret mai mare. Anul trecut, cind am fost la Pacific, pt fie-mea am platit 45 de dolari + taxe (si avea peste 2 ani, era considerata copil, nu bebe).

Si trucul Danei e grozav, sa iti platesti singura transportul de la aeroport la hotel, salvezi citeva sute de dolari.

 

Si mi se termina pauza, asa ca fug, da' intii ma laud ca am sunat la Com Sc de Laval, unde radiaza de inteligenta cine-a organizat lucrurile, dom'le! (Da' radiaza in favoarea mea, asa ca nu ma pling!)

Stiti ca imi era frica ca mi-o arondeaza la nu-s ce scoala la dracu'n praznic in clasa de acceuil la maternelle pt ca nu vb. franceza?

Ei bine, desteptii de la Com Sc de Laval NU AU clase de acceuil decit in clasa 1-a, nu si la Maternelle. Adica non-francofonii se duc la Maternelle la scoala lor si pe urma la acceuil in clasa 1-a! De parca mai au nevoie...!!!!

Asa ca sint super-happy, there's no way on Earth Addie merge la scoala 1 an in Maternelle (si-i dau si francisation) si pe urma are nevoie de acceuil pt clasa 1-a!

 

Pe mai tirziu,

Simonna

 

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

wow.... cata lume pe aici!

chiar ma intrebam daca mai exista sanse pt acest subiect.

eu sunt din categoria noilor veniti .... defapt inca mai astept decizia pt rezidenta permanenta :)

in ultimul an am tot venit in canada si am inceput procesul de mutare si acomodare. o sa dureze inca ceva timp pana reusim sa gasim ceva de lucru aici asa ca pt un timp o sa facem "naveta" europa - canada.

vad ca cele mai multe sunteti pe partea franceza. poate e doar impresia mea.

noi o sa mergem pe partea engleza.

ma bucur sa va vad/ citesc.

poate incet incet resuscitam subiectul...

am multe de invatat despre canada si viata aici asa ca orice ajutor e bine venit.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Try[pup]Ce bine ca ne mai scrii. Speram sa se mai si repete[:)]

Simonna, eu m-am speriat de tot ce ai scris tu acolo cu maternnel si alte alea (Nu stiu franceza[:I]).

Mai bine nu ma mai uit la ratinguri si am scapat de griji.

Asa, cu scoala m-am lamurit bustean. Tot stresata sunt. Alta intrebare, ca tot m-am gandit sa nu mergem pe acasa, sunt in cautare de unde sa mergem mai la toamna prin prejur. Nu prea ne atrage Cuba, Hawai,nu stiu de ce. Mayan, RD am bifat, Ca, Fl la fel. Unde se mai merita sa ne incalzim ceva oase? M-as reintoarce in Fl da nu pot in primavara asa ca pe toamna/iarna ce ar mai fi? O idee ar fi fost Belize. Stie cineva ceva?

Simi, vai vai ce copii mari ai si tu. Success studentului (ce an e? poate ii cer consultatii[:I]).

 

Numai bine tuturor[pup][flo]

 

“Wisdom is learning what to overlook”. William James

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca e de vreun folos: pe cheapopair.ca, nu .com (sper ca nu le-am incurcat) finnair vindea bilete budapesta-toronto - e mai usor din budapesta pt cei care stau in nord - cu 875 $, toate taxele incluse.

 

sa nu uit, facusem cautarea pt luna iulie

 

vad ca mai e valabil inca, o oprire de 3 ore in helsinki.

 

_______________________

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Aqai, m-am uitat si eu, ce bine de voi acolo!. Asta-i unul din pacatele Montrealului, e la tara :), n-are legaturi directe cu mai nimic! Tot 1500 plus face de-aici... ):

 

Ladies, a dat cineva ceva homeopat copilului de 3 ani? Pentru intarirea imunitatii. Da' cumparat de aici, ca din Ro n-are cine sa-mi aduca acum si Miss Z. iar e vai de capul ei, racita toata!

 

Sau poate un medic homeopat bun?

 

Zmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)

 

Pe mai tirziu,

Simonna

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Zmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)


align="right" id="quote2">

multumesc :). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde.
procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa.
pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel
Citat:
citat din mesajul lui SimonnaZmotocel, tu intreaba, vedem ce si cum stim. Ce nu stim sigur e procesul de emigrare in sine, sint putine fete care scriu aici venite de curind si, de cind am venit noi s-au schimbat multe, asa ca mai mult pe site-uri de emigrare sa ai asa info. Altfel... noua ne place :)
align="right" id="quote2">multumesc :). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde. procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa. pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!
align="right" id="quote2">nu stiu daca pot ajuta cu informatie, dar poti da detalii despre ce anume in sistemul de sanatate?voi ati facut scoala in irlanda? cea medicala?Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, eu am facut facultatea de medicina in romania.

dar daca nu ai terminat facultatea in canada esti considerat international medical graduate (IMG) si este foarte dificil sa intri in sistem, sa faci un rezidentiat (nu prea recunosc nimic in afara de america, uk, australia si parca inca cateva, dar si la astea uneori tot mai trebuie sa faci un an in canada) si sa iti iei licenta pana la urma. sunt multe examene si din pacate e o distata cam de 6 luni intre ele, asa ca dureaza pana reusesti sa le termini. iar apoi ajungi sa concurezi impotriva canadienilor care au facut facultatea in afara canadei. locurile fiind comune.

mai sunt diverse programe in provincii prin care se poate intra in sistem, in special pe medicina de familie, dar nici acolo nu e foarte usor si concurenta foarte mare.

fiind IMG poti aplica numai pe anumite posturi la rezidentiat, concurenta fiind cam de 50-200 aplicanti pt un post.

asa ca o sa mai dureze....

dar daca cineva are informatii sunt binevenite.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincera sa fiu am venit ca sa am de unde pleca. Adicatelea, n-am venit sa stau, dar am vrut sa va salut, sa vad ce mai faceti, sa mai gust un pic din vremurile vechi. Stiam ca va bucurati sa mai aflati vesti de la mine, asa cum m-am bucurat si eu sa mai citesc un capitol din sezatoare, sa recunosc fetele vechi si sa mai citesc despre ele si sa cunosc fetele noi. O sa mai poposesc din cand in cand cu un update.

 

Simona, basementul ala al nostru tot 90% a ramas facut. Micile finisari care dau elegantza unei renovari au ramas nefacute. In fiecare an imi propun sa ma apuc de treaba asta si nu mai gasesc energia s-o fac. Parca mi s-a luat de retusuri si renovari. E mai simplu la decorari :-)))))

 

Podeanu daca ma crezi ca nici nu mai tineam minte treaba cu peretele portocaliu, foarte vag mi-am amintit, dupa ce ai mentionat de el.

 

nelia, poza e de anul trecut din aprilie ca n-am avut alta la servici la indemana sa va pun. Deci am crescut si mai mult decat se vede-n poza. :-))))))

 

Va pup pe toate, keep up the good work, energie sa ajungeti sa le faceti pe toate cate vi le propuneti. Sa aud doar de bune despre voi pana data viitoare. Imbratisez toti copilasi! mqqm ce-o mai fi facand?

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel
:). e foarte placut sa stii ca poti cere ajutor si ti se va raspunde.
procesul de emigrare e ok. am aplicat pt family sponsorship. sotul a fost aprobat ca sponsor (el are deja rezidenta permanenta), iar acum astept procesarea dosarului meu. ar trebui sa am un raspuns in aprilie - mai. si din cate am inteles nu prea refuza genul asta de aplicatie, cel putin nu in europa.
pt moment am inchiriat un apartament in toronto, dar ne vom muta imediat ce vom gasi ceva de lucru. doar ca sanse sunt ca asta sa mai dureze inca un an, poate chiar doi. este extrem de complicat sa intri in sistemul medical in canada!!!

align="right" id="quote2">
E bine sa stim ca avem si un medic printre noi, poate mai punem si noi ceva intrebari, fara sa avem pretentia de a avea un raspuns "oficial", macar un sfat acolo ne poate ajuta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...