Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puterea gandului?...


Recommended Posts

M-am mai convins inca o data ca, desi aparent inexplicabil, exista totusi o putere a gandului, mai ales daca e negativ, din pacate[:D]. In ultimele 2 saptamani, cam asa, am evitat la mm cate un accident de masina care s-ar fi produs din cauza unora cu capul in nori, probabil: ba mi-a taiat calea unul de pe o straduta laterala fara sa arunce macar o privire in directia din care veneam eu (trebuia sa se uite stanga-dreapta, i-am vazut doar ceafa mutalaului uitandu-se doar in stanga in timp ce-mi sarea in fatza); ba s-a trezit una sa schimbe banda fara sa semnalizeze...in fine, lasand modestia la o parte am reflexe (si frane) bune si am reusit sa evit la fix impactul. Dar am inceput sa ma gandesc:"dar bai, daca ar intra unul in mine, cum se procedeaza in asa caz? Ca habar n-am, nu mi s-a intamplat veci...ce ar trebui, sa mergem la politie? Sa lasam masinile acolo sau sa le ducem mai incolo?" Si ieri toata ziua asta am avut in cap, sa fac topic sa intreb ce ar trebui sa fac in asa caz:))) N-am mai facut si nici nu trebuie, ca am aflat. In drum spre gradinita, inainte sa o cotesc pe straduta gradinitei, taxi-ul din fatza franeaza brusc ca-i sarise unul in fatza (de pe straduta gradinitei!), eu vad, franez rapid (carosabil ud, noroc cu abs bun sau ce naiba e ala:)) si pe cand ma bucuram ca am evitat impactul milimetric, buf in spate (cu 2 copilasi in spate, al meu si-al vecinilor, noroc ca nu s-a intampat nimic, doar cea a vecinilor s-a speriat, a mea e tuff-girl:)) In fine, nu-i problema, slava Domnului ca n-a fost grav, am facut intelegere amiabila, si-a recunoscut vina, blabla, se repara. Ideea era: oare chestiile astea sunt doar coincidente sau exista ceva legat de gandurile noastre?...Ca nu e prima data cand mi se intampla. Voi ati mai patit asa ceva? Hai sa facem schimb de experiente, sa vedem daca putem trage o concluzie:). Alt exemplu, l-am mai zis pe un topic in alt context: - fata mea avea cam 18 luni, o dadeam pe un balansoar, ea la un capat, tinandu-se bine, eu apasam celalalt capat. Se distra de minune. Am intors capul cam 2 secunde caci vazusem o fetita dragalasa si in acelasi timp am si gandit:"daca pica fix acum?"- si in clipa aia imi venea sa si rad de asa gand prostesc dar aproape instantaneu am auzit si un planset: cazuse fiica-mea exact cat am intors eu capul.[bang] Deci ce e? Coincidenta, puterea gandului, nu se stie? Voi ce parere aveti? [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilinco, si mie mi se intampla chestii din astea, presimt cand se intampla ceva rau, de ex acum vreo 2 saptamani de vineri seara ma tot gandeam la bunica mea, presimteam ca nu-i bine, sambata dimineata cand am sunat-o mi-a zis ca abia s-a putut ridica din pat, ca ameteste, etc Mami lui [url="http://www.flickr.com/photos/31088780@N05/"]Alexandra[/url] (03.03.09) ___________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL !![/url] [url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai in gluma, mai in serios, eu i-as spune al saselea simt. si mie mi s-a intamplat, de numeroase ori, sa "cobesc", in gand sau verbal, si fix aia s-a intamplat... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:I][:I][:I]zic ceva...nu radeti. 1.mie imi vin imagini in capsor cu lucruri ce se intampla la cateva minute dupa. 2.cand se petrece ceva negativ am inainte o stare de neliniste interioara, agitatie...adica stau intr-un loc si parca cineva in interior ma alearga, ma haituieste. 3.visez lucruri in detaliu obiecte...adica culori, gravuri, inscriptii, proiecte de imobile... si imi vorbesc oameni in vis, fete pe care nu le-am vazut in viata mea nicaieri, nici in filme.le stiu numele[alcool] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174351&whichpage=2"]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"[/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am auzit la multe persoane ca ar avea astfel de "puteri" dar nu mi s-a intamplat mie niciodata. sau poate nu am realizat eu. sefa mea face niste exercitii in fiecare dimineata ca sa isi poata controla gandurile, si crede cu tarie ca poti atrage binele sau raul doar cu puterea gandului. nu stiu daca m-am exprimat eu bine...asa ca, de data ce exista persoane care fac acest lucru constient, probabil ca exista persoane care o fac inconstient. poate ca inconstient ai atras acest accident, prin forta gandului. ma bucur ca nu ati patit nimic! silvi mama CRINEI [url="http://community.webshots.com/album/583298867mzvSIa?start=24"]august2012[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139719"]Povestea CRINEI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai recent exemplu : aseara pe la ora 20 ma gandeam la cutremur, asa dintr-odata. azi am aflat din presa ca a fost intr-adevar cutremur in vrancea, pe la 20:30, cu magnitudine mica, 4,1. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am o dilema, ca sa zic asa: - oare gandul nostru produce evenimentul respectiv sau acel eveniment e deja programat sa se intample iar noi il anticipam?... Fiindca mie unele situatii mi se par de varianta 1 (accidentul s-a produs ca doar la asta ma gandeam) iar altele sunt clar "premonitii", anticipatii, cum e cea povestita de Novus. Din gama asta mi s-a mai intamplat una, in vara: - am o fosta prietena, eram apropiate si ne-m certat definitiv acum vreo 6 7 ani. Tot ce stiu e ca ulterior a plecat din tara, s-a recasatorit si are un baiat. Am mai vazut-o pe strada venita in vizita in Ro acum vreo 2 ani. In fine, nu ma mai gandesc la ea decat din an in Paste! Si acum in vara, intr-o dimineata ma trezesc gandindu-ma:"ce-ar fi sa o intalnesc pe B? Poate cand merg cu fiica-mea in parc, poate o vad acolo cu copilul ei". Bai, si merg seara in parc si de la distanta o vad pe femeie!! Sa lesin, u alta! Cum naiba, sa ma gandesc la ea de maximum 2 ori/an si s-o vad exact cum si unde imi imaginasem cu cateva ore inainte!! Aici e clar ca a fost un fel de anticipare, probabil fiind mult timp prietene a ramas ceva telepatie in noi, ca nu cred ca gandul meu a plantat-o acolo:)) Sotul meu e foarte sceptic, nu a fost impresionat, cica e coincidenta; da' hai mai, chiar in halul asta?! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se intampla des "minuni" din astea, ultima asa mai concreta a fost acum o luna, cand ma gandeam ce ar fi sa se imbolnaveasca copiii ( fi-mea era la maica-mea)...primesc a doua zi telefon ca i-au aparut niste bubite cu lichid pe piele si ca dimineata s-au inmultit...avea varicela! Eu zic ca este ca si cu visele, probabil eu am gandit ca a venit toamna si deobicei toamna incep sa circule diverse boli, maica-mea imi spusese ca fata nuprea mancase si chiar a dormit la pranz intr-una din zile...eu am zis ca de somn i-a priit aerul si poate de nemancat nu o fi avut chef...inconstient am pus cap la cap simptomele si mi-a venit gandul asta... Corina, poate si in cazul tau cu cutremurul, ma gandesc ca poate organsimul tau a simtit ceva fara constientizezi si a aparut doar un gand... Ilinca cu prietena ta, poate stiindu-va atat de bine sunt chestii care le instuiest! Dar poti sa ne spui si continuarea, ati vorbit [:D], nu de alata dar sunt pentru impacari gensurpize surprize? Oricum, puterea gandului exista, oricum am numi noi asta! "participam la [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174351&whichpage=7"] concurs[/url] "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, inca ceva, nu cred ca ceva este programat sa se intample, pur si simplu, in functie de context se ajunge la o situatie care pare ca "asa a fost sa fie" si aici intra in joc tot - ganduri, persoane, fapte,reactii, loc, timp, mod [:D]etc...daca unul din aceste coordonate se schimba, lucrurile pot sta altfel ! Sper ca s-a inteles ca pe asta am scos-o din putzul gandirii! Mi-am adus aminte o faza inexplicabila, tot cu o prietena! Eram intr-o vacanta, ne adunam de pe la facultati la tara, toata ziua ma ganisem la tipa asta, cat vom vorbi cand va veni, ce vom face etc! Atipesc dupa-amiaza si o visez blonda ( ea fiind bruneta, nu se vopsise in viata ei), m-am trezit si m-am gandit ca este o mare tampenie! In fine, vine tipa pe seara de la facultate, vorbim asa in drum putin ca era cu bagaje...si-zic : "bei sa vezi ce chestie, te-am visat blonda"...ea ramane socata...imi zice "si cum imi statea"..." zic nu stiu ca eram prea socata ca erai blonda, nu m-am uitat cum iti sta" si imi scoate din geanta vopseaua de par nuanta blond si declorant...cica "vroiam sa fie o surpriza, dar se pare ca nu va mai fi"....am ras, am vopsit-o in seara respectiva...a stat blonda o perioada! "participam la [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174351&whichpage=7"] concurs[/url] "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oho, mie mi s-au intamplat multe lucruri ciudate, insa eu le consider perfect normale, chiar daca nu am o explicatie pentru ele. pur si simplu consider ca anumite fenomene sunt dincolo de puterea noastra de intelegere si perceptie. m-as fi alarmat daca mi s-ar fi intamplat numai mie, insa cand am constatat ca si altora li s-a intamplat, m-am linistit... bine, eu sunt si mare fan paranormal, ozn-uri si toate cele [:I]...adica imi plac emisiunile, cartile, filmele si documentarele cu aceste subiecte... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...