Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puterea gandului?...


Recommended Posts

eu i-as spune puterea subconstientului din ce am mai citit eu asa o explicatie ar fi:"esti ceea ce gandesti" adica gandurile tale (negative sau pozitive)se imprima in subconstient iar acesta le face sa devina realitate eu am crezut mult timp in chestia asta ca daca ma mananca nasul imi va fi ciuda si zile intregi cand se intampla chestia asta ma asteptam sa vad de ce imi va fi ciuda:) si se intampla sa "gasesc" motivul pana mi-am dats seama ca se intampla doar din cauza mea,eu le faceam sa aiba loc si am inceput sa nu mai cred in ele ,sa le pun pe seama coincidentei si sa nu ma mai gandesc,sa nu dau importanta deci gandeste pozitiv,imagineaza-ti ca se intampla lucruri bune daca ai astfel de "puteri"[:)] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
[:I][:I][:I]zic ceva...nu radeti. 1.mie imi vin imagini in capsor cu lucruri ce se intampla la cateva minute dupa. 2.cand se petrece ceva negativ am inainte o stare de neliniste interioara, agitatie...adica stau intr-un loc si parca cineva in interior ma alearga, ma haituieste. 3.visez lucruri in detaliu obiecte...adica culori, gravuri, inscriptii, proiecte de imobile... si imi vorbesc oameni in vis, fete pe care nu le-am vazut in viata mea nicaieri, nici in filme.le stiu numele[alcool] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174351&whichpage=2"]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"[/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
la punt.1 mi se intampla si mie si nu-i de ras la punct3.ai putea sa crezi in viata anterioara.,chestii care poate ti s-au intamplat ,au avut loc ... Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca, citeste despre fizica cuantica. Si poate-l redescoperi pe Descartes :). Altfel, eu inclin spre ce zice Inbox mai sus, ca ar fi lucraturi ale subconstientului. Si tot el, subconstientul, selecteaza intamplarile din jur, asa-zisele coincidente, dupa pattern-uri de el stiute, ignorandu-le pe cele care nu se potrivesc tiparului, si prezentandu-ni-le ca pe evidente obiective, cand el e cat se poate de subiectiv. Poate tu te-ai gandit de n-spe mii de ori ca Phiphi ar putea sa cada cand tu nu te uiti, insa ai ignorat cele n-spe mii de ganduri neprobate, iar atunci cand s-a intamplat sa si cada, gata, ai si gasit "legatura inexplicabila" :))). La fel cu accidentele, cu revederea ex-prietenei etc. Toate datile in care ai mai avut gandurile respective si ele nu "s-au materializat" nu au fost inregistrate de memoria ta, pe cand cele care au coincis cu realitatea sunt marcate si puse repede pe un astfel de "pattern" de subconstientul tau (pentru ca asta e treaba lui, sa gaseasca astfel de patternuri, de scheme pe care sa organizeze informatia) cu tag-ul de experienta. La viteza cu care se succed, iti dai seama ce cantitate de ganduri (combinatii posibile ale informatiei receptate si stocate) are subconstientul de gestionat? [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://www.lucamic.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana, de-ar fi atat de simplu... cum ai putea explica faptul ca am visat (cel putin) de doua ori niste locuri in care nu fusesem in viata mea, iar peste cateva luni bune, ajungand in locurile respective, m-a "trasnit" revelatia ca eu visasem locul acela ? multe din cele visate nu mi le mai amintesc dimineata, asa rau imi pare... am stiut dinainte ce mi se va intampla in viata, in linii mari, si bune, si rele. am stiut dinainte care dintre cunostintele si colegele mele, bolnave grav, vor scapa sau nu cu viata din teribila incercare. aici, din pacate, am avut acelasi presentiment rau si pentru Monica...inca de cand a deschis subiectul cu melanomul... uneori ma gandesc la numerele ce se vor extrage la 6 din 49 (nu joc), luni cand citesc presa gasesc o parte dintre numerele la care m-am gandit, ce-i drept mai mult de 4 n-am ghicit la o extragere...dar nici nu m-am concentrat prea mult, pur si simplu imi trec prin cap, asa ca niste ganduri vagi sau imagini colorate, jucause, nu stiu cum sa explic... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
oana, de-ar fi atat de simplu... cum ai putea explica faptul ca am visat (cel putin) de doua ori niste locuri in care nu fusesem in viata mea, iar peste cateva luni bune, ajungand in locurile respective, m-a "trasnit" revelatia ca eu visasem locul acela ? multe din cele visate nu mi le mai amintesc dimineata, asa rau imi pare... am stiut dinainte ce mi se va intampla in viata, in linii mari, si bune, si rele. am stiut dinainte care dintre cunostintele si colegele mele, bolnave grav, vor scapa sau nu cu viata din teribila incercare. aici, din pacate, am avut acelasi presentiment rau si pentru Monica...inca de cand a deschis subiectul cu melanomul... uneori ma gandesc la numerele ce se vor extrage la 6 din 49 (nu joc), luni cand citesc presa gasesc o parte dintre numerele la care m-am gandit, ce-i drept mai mult de 4 n-am ghicit la o extragere...dar nici nu m-am concentrat prea mult, pur si simplu imi trec prin cap, asa ca niste ganduri vagi sau imagini colorate, jucause, nu stiu cum sa explic... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
corina sunt chestii in care crezi,acuma eu nu stiu in ce crezi tu si nu pot sa ma pronunt ca multora li s-ar parea ciudat[alcool] dar una e sa iti controlezi gandurile negative cum ar fi cazul ilincai"s-a gandit atat la masina aia ca i s-a intamplat":) si alta sunt revelatiile,ele exista ,eu cred in asa ceva deci poate sa fi fost o revelatie in cazul tau mie mi se intampla ca merg in anumite locuri si in functie de ele sa am o senzatie de bine sau rau..locuri care nu-mi pot da seama daca mi le amintesc de cand eram copil sau altceva..:) Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu le consider coincidente sau, asa cum a explicat simplyana, 'surprize' ale inconstientului. Am mai povestit pe forum, dar cea mai ne-explicabila chestie pe care am trait-o a fost un telefon care m-a trezit din somn. Visam ca ma suna matusa mea sa ma anunte ca a murit bunicul meu. M-am trezit, am stat doua secunde sa ma gandesc la vis dupa care m-am scuturat si am raspuns... era matusa mea, anuntand decesul bunicului meu. Nu ne asteptam sa moara, nu avea o varsta inaintata, a facut un infarct. Aveam 18 ani si nu stateam pe atunci sa ma gandesc la sanatatea bunicilor mei, ca sa spun ca ar fi fost in gandurile mele. Altfel, mi se mai intampla chestii demne de 'Secretul' [:D] Vorbeam cu prietenul meu sa organizam un party privat pt. un site si ne gandeam cam cum am putea obtine o locatie. In doua zile primesc un email de colaborare de la un club [:D] Sau, acum o saptamana, aveam chef de iesit din casa pt. ceva mai interesant, chef de oameni noi. Am inceput sa caut pe Google cursuri dar nu am gasit nimic pasionant. A doua zi m-a sunat o prietena sa ma invite la un curs despre nutritie [:)] 'Materializarile' astea mi se intampala des dar, cum spuneam, le consider coincidente [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poporul roman are o vorba pt asta, Ilinca: de ce ti-e frica, de aia nu scapi[:)] asa .. ce sa zic, si eu m-am trezit intr-o noapte si am inceput sa fac un scenariu cum sa fac daca va fi cutremur. de indata ce am definitivat planul, a inceput cutremurul[:D] eram in facultate. si altele. eu, personal, am inceput sa blochez astfel de ganduri/premonitii pentru ca ma deranjau, era prea mare balamucul in capul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate fi puterea gandului, dar mai degraba as zice ca-i conjunctura astro, care-i foarte tensionata si predispune la accidente: uranus careu pluto, potentat ziele astea de tranzitul soarelui. pentru cine vrea detalii: http://www.catchy.ro/horoscop-saptamanal-24-%E2%80%93-30-septembrie-2012/31577 sper ca-i ok sa dau link-ul, eu pe mihaela dicu o citesc cu drag, e printre putinii astrologi cu capul pe umeri, abordare practica si precizie inginereasca (iubesc asta!).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, in general, spunem ca folosim 10% din capacitatea creierului. Nimeni nu stie exact, dar asta-i acceptia generala. Restul de 90% ne ofera tot felul de surprize, cu care nu suntem obisnuiti. Unele ne sperie. Altele ne mira, avand senzatia ca avem oarece capacitati supranaturale. De fapt, totul sta in puterea noastra. Se numeste "a 4-a dimensiune", si este adevarat ca doar putini oameni stapanesc aceasta dimensiune in mod real. Cei mai multi sunt anonimi, in slujba unor organizatii fara nume si fara urme. Cel mai cunoscut e David Copperfield. Cine a vazut un spectacol live, a ramas marcat (cica o sa aiba la anu' un turneu european). In we care a trecut, a fost "Noaptea cercetatorilor", o manifestare interesanta si plina, spre uimirea mea, de copii si tineret. La unul din ateliere, o masinuta teleghidata era pusa in miscare de puterea gandului unui participant, dotat cu o casca speciala. Fica-mea s-a "produs" de doua ori, iar eu m-am uitat peste tot sa vad care-i schema; o telecomanda, m-am gandit, dar n-am vazut. Nimica-nimica. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, pai ia apuca-te de jucat la loto, ca cine stie, revii pe forum milionara [:-)))] Nu stiu, eu nu am avut niciodata presentimente, sau sa ma gandesc "ce-ar fi sa se intample" De ex. cum a fost cu accidentul de masina, am avut si eu unul recent, si nu ma gandisem atunci "daca se intampla, cum se procedeaza", ci ma gandisem la asta cu alte ocazii cand nu s-a intamplat nimic. Vis a vis de persoane, la fel, mi s-a intamplat sa ma gandesc la diverse persoane, dar nu le-am intalnit atunci[:D] Ilinca, din ce mai circul si eu, vad o gramada de uschiti si neatenti pe strazi, si mai ales vitezomani. Asa am patit-o si eu, m-a "proiectat" pe un trotuar unul de gonea in viteza pe banda 2 si ma lovit din lateral cand a luat virajul (eu mergeam pe banda 1). Masina s-a avariat cam tare, pe mine m-au dus direct la spital cu ambulanta, ca m-am lovit la cap (din fericire nu grav, din moment ce scriu pe aici [:-)))]), iar fetele n-au patit nimic. Acum am momente in care ma gandesc (am mai condus de atunci, dar cu alta masina, cu care am mai fost si altadata) si uneori ma incolteste gandul ca daca o mai patesc iar, si pe alta masina... adica un om, si accidente la 2 masini [q]. Sper sa nu se adevereasca, dar am ramas cu o temere... (Accidentul respectiv nu s-a produs din vina mea, lucru confirmat de politie, nu mi s-a retinut permisul etc) sunt destul de atenta si potolita cand conduc, dar nu-i suficient daca nu-s si ceilalati la fel... Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...