Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copii debusolati cu putere de decizie


Recommended Posts

In scoala copiilor mei, intr-un orasel majoritar alb si pur sange american de aprox. 8000 loc., cu clici avand la baza biserica (de obicei baptista) sau, dupa caz, venitul, originea ("bastinasa", a se citi nobila, fata de noii veniti care au avut neobrazarea sa se aciuiasca aici), abstinenta de la bautura si mai stiu eu ce, directorii, profesorii (sau poate inspectoratul) hotaraste sa promoveze copii... cu probleme in anumite "posturi". De ex., jumatate din copiii numiti... "ambasadori" sunt ecelenti (ca rezultate la invatatura, buna crestere, implicare in viata scolara, etc.), ailalta... a tunat si i-a adunat (fata care fumeaza din clasa a treia, baiat care vine in criza la scoala, le trage la ciotoaie directorilor pe motiv ca cineva din familie tocmai i-a fost impuscat si sfarseste luat pe sus de trei adulti si urland pe hol ca va aduce el o puscoaca in scoala sa-si faca dreptate si altii asemenea). Cand am auzit la inceput cine-s mandrii mi s-a facut negru in fata ochilor. Acum, dupa un timp, m-am mai calmat la gandul ca sunt alesi si "responsabilizati" in acest fel tocmai pentru ca provin din familii cu o situatie extrema, la gandul ca ceva ceva bun poate s-o lipi de ei in jocul de-a puterea. Eu imi inchipui ca intr-un mediu mai echilibrat/divers ar da oarecare roade, dar tragand cu ochiul la oras care imi aminteste din cand in cand de o mica Romanie, ma indoiesc. Voi ce credeti, functioneaza metoda? Ezit intre a-mi spune parerea fara perdea in fata propriilor copii (sotul spune ca le-as taia craca de sub picioare, ca nu-i ..."politic", copiii vorbesc, povestesc pe la scoala...) si a fi toleranta/pozitiva. [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

e vrun program? ce anume fac/ au de facut? la noi in scoala e PAWS adica: http://wbes.buckeyeusd.org/PAWS dar cred ca tu vb de cu totul si cu totul altceva. ML, nu mi-ar place sa stau in asa comunitate...si sa am copilul la asa scoala. nu vreti/puteti sa va mutati? michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, exista copii ambasadori, acesti ambasadori sunt de mai multe categorii, copii cu rezultate foarte bune si foarte cuminti care au merite deosebite si copii care nu fac cinste comunitatii eu as zice ca e democratie si se cauta cumva integrarea tuturor...adica nici cei merituosi sa nu creasca ignorandu-i pe cei cu probleme, ca mai tarziu vor avea sanse sa se loveasca de astfel de specimene si sa nu faca fata incercarii, dar si o cale de a le arata celor cu probleme ca si ei sunt membri ai societatii si ca si ei conteaza...sa ii motiveze se prea poate sa aibe si ei ceva bun, nu cred ca sunt alesi aleator sau cei mai rai dintre cei mai rai... pai cei care sunt doar din familii cu probleme dar ei sunt cuminti si buni (fara a fi excelenti) cum s-or simti, nu s-or simti exclusi?! apoi la unii or fi excentrici nu or fi chiar asa de rai, imi amintesc in American pie ca "stricata" clasei, cea care se lauda ca fusese cu toti fotbalistii si nu avea inhibitii cand venea vorba de sex, era de fapt virgina Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nah ca citi linkul de la michelle, se prea poate sa fie ceva asemanator si atunci chiar ca isi au locul in randul ambasadorilor...cum sa identifice probleme si sa ajute un copil care nu are habar despre alcool si droguri decat din lectiile de la scoala, e clar ca pentru copii care provin din medii cu astfel de probleme sunt potriviti copii crescuti in aceleasi conditii, ei inteleg si stiu despre ce e vorba altfel decat din povesti si daca au instruirea necesara pot oferi ajutor ... Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al meu a afost selectat in progrramul in care vm pus linkul...dar nu fac mare lucru. e vorba de clasele 1-5 in pauza sa nu se ia la cearta,sau sa faca prostii, distruga ceva in scola, curtea scolii...nu mare lucru. daca vad o atitudine pozitiva da cite un cartonas celui care a facut bine si acesta primeste in schimb la cartonas un mic premiu (creion, guma, sticker...). daca vad ceva rau incerca sa rezolve,daca e ceva inofensiv sau raporteaza la supraveghetor. mie nu prea mi-a placut ideea ca parca ar fi pe post de "politzai" ...dar a insistat al meu ca era in grupa cu cel mai bun prieten, dar care e in alta clasa...si asa mai au timp sa vb si ei. oricum mie mi se pare diferit de ce spune ML. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum dupa ce ma intreba Corina as schimba titlul, dar nu stiu ce sa pun in loc. Poate ca "putere de decizie" este prea mult spus, desi o anumita infatuare sau tragere de foloase de pe urma "misiei" o observa multi dintre colegii lor, dupa caz, profesori. Nina a descris bine, sunt selectionati si copii "buni" pe toate planurile si copii cu probleme. Scoala/inspectoratul ii numeste ambasadori (unul pe clasa, da, la scoala elementara, Corina). Din pacate nu am gasit prea multe info despre program, doar ce stiu de la copiii mei: se ocupa de charities si tin sedinte (ai mei nu sunt/nu au fost ambasadori; pe baiat nu-l intereseaza, fata parca ar vrea, dar... mai bine sa-si vada de clasa si de AIGul ei decat de sedinte). Din pacate, ai cu probleme mai ca nu se tavalesc prin clasa ca n-au chef de lectii iar profesoara da neputincioasa din umeri si recunoaste ca nu ea a facut lista, ba consiliera :). Iar musiul ambasador isi vede mai departe de misiune si cu o aura de "ales" deranjeaza orele cand ii vine pe chelie. In conditiile de orasel clicos si bazat pe nepotisme, mi-e teama ca peste cativa ani il voi avea pe respectivul ca politist sau mai stiu eu ce pe cap. Si apropo de politist si de ce povestesti tu Michelle (inteleg ca este o diferenta intre programul din linkul tau si istorioara mea). In clasa baiatului, doamna le-a dat tuturor "slujbe", pe baza recomandarilor de la profesoara de anul trecut. Baiatul, desi vroia sa ajunga politist (numa bun nu era de politai!), a capatat slujba de bibliotecar (ii tare incantat cu ea acum). Coincidenta sau nu, copilul care a fost anul trecut ambasador, anul asta este politistul clasei. Ironic si trist este ca tatal lui ii bagat de cativa ani buni la inchisoare. Baiatul meu sta impreuna cu el la masa si cu alti doi (batausul clasei, tare istet la mate de altfel si repetentul clasei). "Politistul" l-a intrebat intr-o zi pe baiat ceva, in timpul orei, cand lucrau fiecare in liniste, el i-a raspuns si imediat respectivul sare: "Ai vorbit! Marcheaza-ti cardul!" El nu vrea, da' pe tacute ca-i mototol, fara sa se duca la doamna si sa-i explice (vorbea cu cineva in momentul respectiv asa ca n-a observat ce s-a intamplat). Si culmea ca batausul si repetentul sar si ei de partea "politaiului" ("copul" intra adesea in bucluc si cand ii spune doamna, de data asta, sa-si bifeze cardul, se "iarta" si se preface ca pune semn). Ce ma mai intristeaza ii si ca toti 3 s-au unit la rau (gratuit), desi baiatul se intelege destul de bine cu ei. Diferenta este ca-i cuminte si-si vede destul de bine de treaba. Eh, poate ca sunt eu prea sensibila sau alienata de intrecerea asta tacita din oras de a te catara pe umerii celuilat ca sa mai cred in minuni. Dar poate ca le va da roade metoda, cum spui tu, Nina [flo]. Oricum, desi este superb locul pe care il avem (si nici rata crimei ridicata, cu toate istericalele copilului de la scoala), nu vad sperante de viitor pentru copii aici. Incercam Michelle sa vindem, nu merge deocamdata. Imi inchipui ca intr-un orasel universitar lumea va fi mai deschisa si toleranta. Sper sa nu gresesc... [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628040874089/"]Copilaria, o data-n viata... (foto)[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/69265867@N06/sets/72157628085332016/"] Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz](tot foto)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, daca nu ma insel avem copiii cam de aceeasi virsta(clasa a 3-a). ce spui tu este un pic asemanator cu ce au avut in clasa a 2-a, anul asta nu mai e asa. anul trecut pe fiecare zi sau saptamana , nu mai stiu, unul era biblotecar, altul cu, curatzenia, altul cu ascutirea creioanelor...si tot asa. dar politzai nu era niciunul. anul asta au doar"star of the week" in care fiecare prin rotatie ajung sa fie "star" si in aceasta saptamana au diferite joburi de ajutat doamna. din ce am vazut stind voluntzar in clasa atitea ore, ce spun copiii acasa nu e intotdeauna cu ce se intimpla in clasa...nu ca mint...dar mai si exagereaza. ce as face eu sa fiu in locul tau, m-as duce la invatattoare si as vorbi cu ea. faci appointment cum ca te interesezi de situatia lui scolara. vb de note, de cum merge,daca e multumita de el...chestii de astea in general. apoi aduci vb de situatia asta, de programul asta si sa-ti spuna despre ce e vorba. pe baza info obtinute de la ea, eu i-as spune ca ma deranjeaza ca un alt copil sa-l "pedepseasca" pe al meu. asta ar treb sa fie treaba numai a profesoarei. cit timp sunt acesti "politzai " pe functie? o sapt...tot anul? de ce e nevoie de ei in clasa? avantzaje pt clasa? eu as sugera ca toti copiii sa aiba sansa sa fie politzai, daca chiar se tine la functia asta ridicola. cat despre ambasadori, nu pare o idee rea. sau nu am inteles eu bine? eu cand am vazut ca e nevoie de o schimbare in scoala/clasa, ca ceva nu merge mi-am spus parerea. culmea, ca doamnele au vazut necesitatea schimbarii si au implemantat-o. sotul imi spunea, chiar saptamana trecuta,"cum , cu atitia ani de invatamant in spate, au asteptat sa vii tu ...sa le spui ca ceva nu merge?" m-as duce si la conselor si as vb cu ea/el. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, nu stiu cum e sa stai in asa oras, in care sa te simti un "outsider". imi amintesc insa ca fosta mea sefa in urma cu 20 de ani se mutase cu noul sot undeva in Sud, unde toata lumea cunostea pe toata lumea,cu "bisericutze" din care nu puteai face parte. 10 ani cat a stat acolo, desi era americanca, nu s-a putut adapta si nu a fost acceptata de localnici. deci ce sa spun, cred ca iti este greu...si daca si sotul tau ar vrea, poate e nevoie de o schimbare. noi ne-am mutat de mai mult de 15 ori in 15 ani...le-am pierdut socoteala chiar...dar mereu a fost spre bine. cand vedeam ca ceva nu merge,ca nu e de viitor, gata,timpul sa plecam...cu Dumenzeu inainte. si asa ne-a ajutat Dumenzeu de am vandut cand nimeni nu putea vinde si am ajuns intr-un oras, la care nici nu visam. nu stiu unde e mai bine ca aici! ma simt mai bine ca acasa, in Romania, orasul unde m-am nascut. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...