Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mersul la olita de timpuriu nu e recomandat


Recommended Posts

Ca sa calmam spiritele...va spun experienta mea.

Mi-am pus baietelul la olita pe la 10 luni.L-am pus sa se obisnuiasca...si cu timpul a inceput sa isi faca nevoile acolo.

Cand a implinit un anisor, am fost la mare si acolo l-am lasat fara pampers.S-a obisnuit sa fie mai..golas, cu chilotel doar, si asa olita ne-a devenit prietena.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 3 months later...

Si eu sunt de parere ca lucrurile trebuie sa decurga natural. Al meu nu a vrut initial la olita; daca o vedea se lasa cu urlete si plansete, desi nu era obligat sa o foloseasca. Pe la un an si 10 luni a descoperit ca e fain sa faca la wc, sa traga apa, sa curete cu peria etc, iar pe la aprox. 2 ani s-a asezat singur pe olita. Acum (2 ani si 2 luni) am scapat de pampers pe timpul zilei si din cand in cand se trezeste noaptea sa imi spuna ca vrea la olita.

Solutia la disperarea mea (aveam impresia ca va ajunge la 5 ani si nu va scapa de pampers) a fost rabdarea si increderea ca va renunta singur atunci cand va fi pregatit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Avem aproape doi anisori si inca nu facem la olita..spunem "caca" dupa ce am  in pampers. Nu vreau sa imi traumatizez copilul cu asa ceva.. O sa faca..toate la timpul lor.. Am mai citit ca atunci cand te hotarasti tu ca parinte ca, gata e momentul si cand copilul are simturile bine dezvoltate..trebuie scos pampersul de tot..sa faca in pantalonasi direct si atunci copilul va constentiza mai bine despre ce e vorba..tocmai de aceea nici nu se recomanda invatarea timpurie la olita..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Fiecare persoana cu parerile ei.... Noi avem 9 luni si pana acum nu l-am pus pe olita deloc....nici macar nu o am cumparata :D. O sa incerc sa-l pun pe olita pe la 1 an si 2 luni si daca o sa vrea e bine daca nu, nu vreau sa-l fortez/traumatizez insa mi-as dori daca se poate ca pana la 2 ani sa renunte la scutec.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...