Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

un sfat va rog


Recommended Posts

Sigur daca situatia mihaelei a fost asa cum ai prezentat-o inseamna ca este o casnicie ratata. Si totusi sunt 15 ani. Si totusi mihaela nu a avut nici o vina pentru ca lucrurile s-au petrecut asa? oare mihaela i-a acceptat pe cei din familia sotului cu bunele si cu relele lor? oare a inteles ea de la bun inceput cand a fost prevenita de sot ca vor sta impreuna cu mama lui fiindca parintii lui nu au posibilitati materiale de a-i cumpara un apartament ca va trebui sa o accepte si pe aceasta ( este totusi mama lui, care l-a nascut si l-a crescut). Si inca odata, oare aceasta casnicie s-a intemeiat din dragoste sau din alte motive?( accident, crezi ca poate fi acesta un motiv de casatorie?) S-a implicat mihaela suficient de mult in aceasta casatorie, Oare mihaela nu s-a folosit de el daca a stat atata timp si a acceptat atata suferinta ca apoi cand a devenit independenta financiar sa-i intoarca spatele. Si asta dupa 15 ani, adica dupa aproape un sfert de viata .Nu crezi ca piesa de teatru jucata de mihaela a fost cam lunga? oare prin ceea ce a facut ea nu a distrus vietile tuturor din jurul ei cand putea foarte bine atunci cand a vazut ca lucrurile stau cum stau sa mearga sa locuiasca la oamenii care au crescut-o mai ales ca am inteles ca in prima parte a casatoriei nu a fost legata de un servici? ( cred ca nu putea fi tinuta cu forta cu toate amenintarile lui marius). Daca in ultimul moment de viata mama ta , adica cea care a crescut-o si pe mihaela l-a chemat pe marius sa o tina de mana si nu pe ea, ma intreb, de ce? oare mihaela a fost singura care a suferit? Oare ce fel de femeie este totusi mihaela daca s-a culcat cu un alt barbat numai sa se razbune? oare s-a simtit cu adevarat razbunata dupa aceea? oare de ce nu a mers relatia mihaelei nici cu amantul? Oare mihaela s-a ocupat suficient de copilul ei? Daca era concentrata si acorda mai mult timp copilului oare bunica mai avea cand sa se poarte urat cu el, oare nu l-a lasat prea mult in preajma bunicii ( se poate intelege si lasat numai in responsabilitatea ei) Oare mihaela nu s-a izolat singura de sotul sau si de familia acestuia. Oare nu este ea prea orgolioasa sau suparacioasa? Este foarte greu sa fii obiectiva mai ales tinand seama de faptul ca ati crescut impreuna si este ca o sora pentru tine. Oare prietenii si cunoscutii lui marius au aceeasi parere despre mihaela ca tine? Daca da de ce ai spus ca lumea nu vede de fapt ce se intampla acolo si acorda credit numai mamei lui marius. Sa fie o femeie chiar asa de prefacuta si sa pacaleasca lumea timp de 15 ani sau lumea crede ceea ce vede? Oare mihaela nu este genul de femeie mereu nemultumita de ceea ce este in jurul ei?. Poate fi si aceasta o cauza a esecului, nu? O casatorie este un lucru foarte complex cu foarte multe variabile care depind de oameni cu personalitati foarte diferite uneori. Cel mai important lucru este insa comunicarea. Oare a avut mihaela talentul de a comunica cu marius sau i-a facut numai reprosuri? Spui ca ea nu va divorta dar ca va pleca din casa aceea, oare nu o va face marius? De ce crezi ca nici o femeie nu ar sta cu el , mai ales ca am inteles ca este un om foarte destept si are si o anumita situatie materiala? Parca spuneai ca profesia ei este de pictorita. Oare nu tocmai firea ei de artist( nu vreau sa jignesc artistii dar toata lumea stie ca sunt cu capul in nori), a dus la aparitia atator probleme? Nu vreau sa mai lungesc lista acestor intrebari desi ar mai fi multe. Un lucru este cert: vina cred ca este impartita in trei iar mihaela are o felie mare din ea. Acum este singura care trebuie sa hotareasca ce are de facut si nu cred ca ar trebui influientata nici macar de tine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns
conan, esti cumva Marius? Sa nu crezi ca vreau sa te judec, insa pui cam multa patima in postarea ta, si de aceea m-am gandit ca ai putea fi cel in cauza. Si da, sa stii ca sunt de acord cu cele expuse de tine, in principal cele cu impartitul vinei (nu neaparat ca partea cea mai mare ar fi a Mihaelei). E clar ca amandoi sufera si nu gasesc o cale de comunicare. Totusi eu cred ca Marius ar trebui sa faca si el un mic "sacrificiu" si sa se mute cu sotia si copilul sau. Cred ca ar fi timpul sa se rupa si el putin de fusta mamei. Asta nu inseamna ca ar trebui sa isi neglijeze complet mama, ci ca ar trebui sa se distanteze putin petnru a "linisti apele". Mihaela cred ca totusi a sacrificat destul (din cele povestite, sunt 15 ani, nu tocmai asa cum ar fi trebuit sa fie, si nu numai petnru ea ci si pentru el). Asta, desigur, daca mai vor sa salveze ceva din casnicia lor. A, si din cate am inteles, ea nu ar incerca sa ii intoarca spatele acum ca poate fi independenta financiar, ci l-a chemat sa vina cu ea (deci il iubeste). Va doresc multa intelepciune! Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Tisina, nu sunt marius dar nu am putut sa ma abtin de a face un comentariu la acest topuic mai ales cand am vazut ca din start toata lumea i-a acordat dreptate deplina mihaelei fara sa-si puna aceste intrebari. Niciodata in astfel de situatii nu poate fi un singutr vinovat. Cred ca mihaela ar fi cea care ar trebui sa-si dea singura raspunsurile si sa analizeze situatia mai in aprofunzime. Nu poti sa dai sfaturi intr-o astfel de situatie, poti doar sa-ti pui intrebari si sa incerci sa analizezi cauzele care au generat situatia. Pe de alta parte cred ca mihaela a gresit foarte mult. Oricare ar fi fost cauzele problemelor lor faptul ca si-a inselat sotul, ca s-a bagat in patul altui barbat ( din razbunare pentru ce? a inselat-o cumva si el?)cred ca este de neiertat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conan, daca tu nu esti Marius, nu vreau sa ma gandesc ca poate ca esti unul ca el. Tu te-ai desprins de fusta mamei? Dupa multele intrebari pe care ti le-ai pus, te-ai gandit de ce oare Marius, ca sot, tata si cap de familie responsabil nu a pus in 15 ani problema sa se mute cu sotia sa separat? De ce oare n-a facut nimic pentru asta? De ce s-a complacut si a acceptat sa stea cu mama tot acest timp? Sunt totusi 15 ani. Nimeni nu zice sa intorci spatele parintilor, ii respecti, ii ajuti, esti alaturi de ei, dar fiecare familie trebuie sa aiba cuibul ei. Separat. Nu este permisa imixtiunea parintilor in treburile copiilor. Oare cum s-o fi simtit Mihaela vazandu-se data la o parte din rolul de sotie, de catre soacra sa? Crezi ca i-o fi fost bine? De ce oare unele soacre au impresia ca nurorile le fura baietii? De ce nu pot accepta ca si copiii lor pot fi oameni pe propriile picioare? Sigur nu este de aplaudat ca s-a culcat cu altul, dar poate a fost singura ei cale de razbunare. Poate a fost refularea ei. Nu ii caut scuze si nu o admir pentru asta, dar banuiesti macar ce s-o fi adunat in sufletul ei cand era blamata de soacra si sot, iar ea nu putea riposta ca oricum nu gasea intelegere nicaieri? Biata Mihaela - pentru singuratatea ei; Bietul Marius - pentru neputinta de a fi barbat...!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu ai stat vreodata sa te gandesti la faptul ca toate cuplurile ar dori sa aiba propriul lor cuib dar nu reusesc acest lucru din cauza situatiei financiare si nu neaparat din alte cauze. Poate ca tu ai o situatie mai fericita. Nu sunt marius dar ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu el si pot sa judec altfel lucrurile de pe acest topic. Sigur ca si sotia mea isi inchipuie ca am o relatie deosebita cu parintii mei si a ajuns pana acolo incat sa se supere si sa faca crize cand stau de vorba cu ei. Nu vad ce este rau in a acorda atentie si parintilor sau vi se pare ceva anormal????? mai ales atata timp cat ei nu se baga in treburile noastre. Sigur ca majoritatea nurorilor nu isi suporta soacrele si uneori si invers dar asta este o problema a lor a femeilor. Sa inteleg din cele spuse pe acest topic ca cei care nu au posibilitati materiale de a-si cumpara o casa este mai bine sa nu se casatoreasca sau daca au facut-o deja sa divorteze??????? Am inteles ca mihaela are acum bani pentru un apartament. Oare cum a reusit sa-i adune intr-un timp asa de scurt ( banuiesc ca nu a adunat banii timp de 15 ani).Imi pun firesc aceasta intrebare cunoscand preturile de pe piata imobiliara. Oare de ce nu vrea totusi marius sa se mute cu ea. Sa fie mai multe cauze decat cea invocata de mihaela ca nu se poate desparti de fusta mamei sau sa mai inteleg ca daca un barbat din aceasta societate nu este om de afaceri la care sa-i curga banii, nu este cu adevarat barbat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conan
tu ai stat vreodata sa te gandesti la faptul ca toate cuplurile ar dori sa aiba propriul lor cuib dar nu reusesc acest lucru din cauza situatiei financiare si nu neaparat din alte cauze. Poate ca tu ai o situatie mai fericita. Nu sunt marius dar ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu el si pot sa judec altfel lucrurile de pe acest topic. Sigur ca si sotia mea isi inchipuie ca am o relatie deosebita cu parintii mei si a ajuns pana acolo incat sa se supere si sa faca crize cand stau de vorba cu ei. Nu vad ce este rau in a acorda atentie si parintilor sau vi se pare ceva anormal????? mai ales atata timp cat ei nu se baga in treburile noastre. Sigur ca majoritatea nurorilor nu isi suporta soacrele si uneori si invers dar asta este o problema a lor a femeilor. Sa inteleg din cele spuse pe acest topic ca cei care nu au posibilitati materiale de a-si cumpara o casa este mai bine sa nu se casatoreasca sau daca au facut-o deja sa divorteze??????? Am inteles ca mihaela are acum bani pentru un apartament. Oare cum a reusit sa-i adune intr-un timp asa de scurt ( banuiesc ca nu a adunat banii timp de 15 ani).Imi pun firesc aceasta intrebare cunoscand preturile de pe piata imobiliara. Oare de ce nu vrea totusi marius sa se mute cu ea. Sa fie mai multe cauze decat cea invocata de mihaela ca nu se poate desparti de fusta mamei sau sa mai inteleg ca daca un barbat din aceasta societate nu este om de afaceri la care sa-i curga banii, nu este cu adevarat barbat?
Toate cuplurile tinere, daca vor cu adevarat un cuib al lor, il pot avea, insa e nevoie de sacrificii si de munca. Unii nu pot asta. Scuzele financiare mi se par puerile, atat vreme cat amandoi au capete, maini, picioare si vointa. Comoditatea si ideea ca mai bine un covrig da' la umbra nu vor face niciodata o relatie si o casnicie sa evolueze. Poti inchiria ceva si sa te muti si sa fii o familie adevarata. E greu, nimic de zis, dar ce poate fi mai frumos decat sa fii o familie in adevaratul sens al cuvantului? Locuitul cu parintii e un dezastru, si iti spuna asta din experienta proprie. Spui ca majoritatea nurorilor nu isi suporta soacrele. Sunt convinsa ca de la mama ta ai preluat ideea asta. Sa inteleg ca cu si sotia ta stati cu parintii tai. Spui ca sotia ta nu se intelege cu parintii tai iar tu nu-i dai dreptate. DAR: Ai intrebat-o pe sotia ta cum e pentru ea in casa parintilor tai? Ai intrebat-o daca e fericita acolo? Da' probabil ca pentru tine astea-s copilarii... cum sa nu fie multumita? Doar stam cu parintii mei, nu platim chirie, bla bla. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
oare a inteles ea de la bun inceput cand a fost prevenita de sot ca vor sta impreuna cu mama lui fiindca parintii lui nu au posibilitati materiale de a-i cumpara un apartament ca va trebui sa o accepte si pe aceasta ( este totusi mama lui, care l-a nascut si l-a crescut).
Normal ca a stiut de la bun inceput ca o sa stea cu soacra si ca va trebui sa o accepte si pe ea cu tot cu sot, insa nu a stiut ca si mine de altfel cata rautate se afla in aceste specimene numite soacre.Eu ma intelegeam bine cu soacra inainte de nunta si de aceea am acceptat sa stau cu ea in casa desi toata lumea ma avertiza asupra rautatii ei.Nu contesta nimeni ca soacrele i-au nascut si i-au crescut pe sotii nostri dar asta nu le da nici un drept sa jigneasca nurorile asa cum este cazul meu ma jigneste mereu, niciodata nu fac nimic bine, ma face curva si in toate modurile posibile.Daca este mama sotului meu asta nu ii da nici un drept sa nu ma respecte si uite asa pun eu distanta intre mine si soacra si nu vorbesc cu ea si tot ea are pretentia sa ma duc sa ii cer iertare dar asta nu o sa vada niciodata.
quote:
Oare mihaela nu s-a folosit de el daca a stat atata timp si a acceptat atata suferinta ca apoi cand a devenit independenta financiar sa-i intoarca spatele.
Pai merita de mult sa ii intoarca spatele dar probabil a suportat cum suporta alte femei de dragul copiilor indiferenta si nepasarea sotului fata de ea.Daniela6 a spus foarte clar ca dupa moartea mamei ei s-a hotarat Mihaela sa nu ma indure. Si bine face deoarece in afara de faptul ca i-a intretinut nu s-a purtat niciodata ca un sot si ca un tata bun decat de fatada.
quote:
Oare mihaela nu s-a izolat singura de sotul sau si de familia acestuia. Oare nu este ea prea orgolioasa sau suparacioasa?
Nu sunt nici prea orgolioasa nici prea suparacioasa insa prima faza mi se potriveste de minune, da eu m-am izolat de soacra mea deoarece de cate ori vorbesc cu ea are intotdeuana de comentat, imi face morala, ma cicaleste mereu, intotdeauna are ceva de reprosat despre mine si sot si tot timpul ma bate la cap cu lucruri despre sot iar lui nu i le spune niciodata, si mai bine o evit.
quote:
Oare mihaela nu este genul de femeie mereu nemultumita de ceea ce este in jurul ei?. Poate fi si aceasta o cauza a esecului, nu?
Pai s-ar putea sa fie vesnic nemultumita de tot ce este in jurul ei deoarece cand ai un barbat dependent de fustele mamei, (eu cunosc un caz) si atunci cand iti este mai greu in viata el iti intoarce spatele sa se duca dupa mamaicuta ca are ea alte treburi mai nesemnificative de rezolvat mi se pare normal sa fii nemultumita.Sau cand afli de la mama lui despre lucruri importante legate de sot pe care tie nu ti le a impartasit si nu are de gand sa ti le spuna.Sau atunci cand te certi cu el, pleaca da cu usa se duce la mamicuta si la taticutu sa il consoleze, pe tine te lasa cu buza umflata si el se hlizeste cu mami si cu tati in camera cealalta si tu te simti ca un intrus in aceea casa gandindu-te ca daca nu existai in viata sotului tau totul era altfel.Poate fii nemultumita si de faptul ca el o ajuta pe mama lui si pe ea niciodata.Eu cunosc pe cineva care asa se poarta cu nevasta si cu mama lui.Mama lui pe primul loc iar nevasta pe ultimul, v-am mai povestit eu.Noroc ca sotul imi ia intotdeauna apararea si este mereu alaturi de mine. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb Sa inteleg ca cu si sotia ta stati cu parintii tai. Spui ca sotia ta nu se intelege cu parintii tai iar tu nu-i dai dreptate. DAR: Ai intrebat-o pe sotia ta cum e pentru ea in casa parintilor tai? Ai intrebat-o daca e fericita acolo? Da' probabil ca pentru tine astea-s copilarii... cum sa nu fie multumita? Doar stam cu parintii mei, nu platim chirie, bla bla. Elle
Pentru tine ELLE_SEB [flo][flo][flo] pentru ca ai pus punctul pe i cu aceste intrebari.Daca tu esti multumit ca stai cu parintii tai asta nu inseamna ca sotia ta este multumita.Statul cu parintii nu face altceva decat sa strice relatia sot-sotie, copil-parinti iar tu Conan esti singurul care are de suferit.Daca in mijlocul discutiilor care au loc in familie iei apararea sotiei parintii se vor supara si relatia cu ei se va degrada ei simtindu-se dati la spate de tine.Daca ii iei apararea parintilor sotia se va simti frustrata si ranita iar relatia cu ea va avea de suferit.Mai exista nurori si gineri care se inteleg cu socrii dar mai rar.Eu stiu ca te framanta ca sotia cu mama ta nu se inteleg putea sa curga miere si lapte in casa voastra dar asta este si numai tu ai de suferit, eu stiu ca soul este in aceiasi situatie ca si tine intre mine si mama lui[blabla] dar nu am ce sa fac si el e constient ca mama lui este principala vinovata desi poate si eu am partea mea de vina. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

esti singura de pe acest topic care ai recunoscut ca ai si tu partea ta de vina. Sunt sigur ca fiecare avem bucatica noastra faptul ca mihaela a suportat indiferenta sotului atata timp mi se pare o scuza mult mai puerila si infantila decat lipsa posibilitatilor materiale invocate in cazul relatiei mele. Suporti un an , suporti 2 dar apoi renunti. Nu-ti distrugi propria viata si a celor din jurul tau continuand. Ori 15 ani sunt cam multi nu crezi? Pe de alta parte sigur , teoretic este foarte usor sa rezolvi lucrurile " iti iei o chirie,etc, etc" nu si atunci cand veniturile tale iti ajung abia pentru plata chiriei sa nu mai vorbesc de cele ale sotiei despre care nu am intrebat-o niciodata ce face cu ele. Si pe deasupra mai cotizez si eu la bugetul personal al ei. Si sa stii ca muncesc. Nu astept sa-mi cada nimic din cer Stii, ma intreb uneori oare chiar toate femeile isi inchipuie ca au dreptate cand se plang De fapt cred ca da si se si aliaza foarte repede cand se plange "una" de-a lor( scuzati limbajul) Nu sunt un misogin dar cred ca asa este. Exista un egoism tipic feminin caracteristic atat sotiilor cat si soacrelor Poate ca este generat de faptul ca fiecare isi inchipuie ca la un moment dat poate sa piarda.Nu stiu dar cateodata imi face impresia ca se exagereaza de ambele parti Sigur ca aici nici una dintre voi nu o sa-mi dati dreptate, mai ales cele care ati locuit impreuna cu soacrele voastre, dar nu aceasta este tema acestui topic Eu am intrat pe acest topic pana la urma citind problema mihaelei. Cele care se abat de la subiect pot sa sctie pe alt topic din cadrul acestui forum destinat relatiei nurorilor cu soacrele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...