Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

eliminare alunite 2012


Recommended Posts

Va rog frumos sa-mi furnizati informatii legate de eliminarea alunitelor de dimensiuni variate mici=1,2mm, si medii 5mm. Din ceea ce am analizat pana acum pentru cele mici ar trebui sa fie posibila scoaterea cu laser iar cea mai mare probabil chirurgical, mai ales ca are potential cancerigen desi momentan este benigna. Cunoasteti cumva vreo clinica sau un dermatolog foarte bun care sa nu produca cicatrici sau semne prin eliminare sau acestea sa dispara definitiv in timp nu prea indelungat. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate cu rezultate estetice. Este cineva care foloseste creme pentru cicatrici post operatorii (laser sau chirurgie) si acestea au disparut in urma tratamentului? Au numai efect imediat dupa operatie sau se pot utiliza si dupa mai mult timp cu rezultate? A auzit cineva de doamna dr Antohi din Constanta care le scoate cu un produs natural si poate sa-mi dea informatii? Multumesc anticipat si astept semnale cat de curand posibil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca le scoti trebuie sa le dai si la analizatt, ca presupun ca le scoti pt ca exista ceva probleme, respectiv vrei sa previi problemele. Daca sunt asa mici se poate in loc de sutura sa se puna niste strips-uri. Cum te cicatrizezi depinde doar de organismul tau. iar 'scoaterea' cu produse naturale nu exista, nu intr-un mod corect care sa iti garanteze ce vrei tu sa iti garanteze, si anume liniste. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio,cum adica sa le dea la analizat? pai nu cabinetul face asta in mod direct? La noi asa se procedeaza,eu mi-am scos acum 2 ani o alunitza,cicatricea se vede foarte putzin acum,am fost suturata pentru ca afost adinca taietura. Cred ca un semn ,o cicatrice ar trebui sa fie cel mai neinsemnat motiv care sa te impiedice sa le exercizezi! PS.Da' n-a mai fost odata subiectul asta "eliminare alunitze 2012"?[:D] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde unde si le scoate, ca nu toate cabinetele au si morfopat, poate trebuie sa le duca ea la ceva gen Bioclinica. Asta ca sa nu spuna ca nu le mai da la histologie, ca aia e obligatorie. Sau trimite medicul, sau i le da ei in borcanel cu formol si le duce ea. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg aici: http://www.dermashape.ro/ si sunt f multumita. Dupa cum ti s-a mai spus, fiecare se vindeca dupa cum ii e norocul si pielea. Cele care se cauterizeaza se vindeca mai usor, cele operate si cusute, ca orice operatie, dureaza luni de zile sa se estompeze. Creme care sa scoata alunitele nu exista, sunt doar escrocherii sau babisme. Eu mi-am operat alunite si pe fata si nu se mai vede nimic, dar in timp foarte scurt nu ai cum, asta e clar. Alunitele au si radacina si nu pot si indepartate fara a produce o rana...De trimis la analiza se triit cele cu risc, cu toate, si asta se plateste suplimentar (cel putin la cabinetele particulare, la stat nu stiu).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mutumesc frumos de raspunsuri. Sunt noua pe site. Desi am observat ca a fost un subiect similar in alti ani nu mai era de actualitate. Mi-am scos niste keratoze care sunt asemanatoare cu nevii (acestea din urma sunt adevaratele alunite), cu laser la Medcenter. Rezultatele sunt foarte bune si pretul convenabil. Nu vor sa intervina si pe nevi desi din ce am cercetat a reiesit ca este posibil depinzand de puterea laserului sau de priceperea medicului. Nevii sunt acele formatiuni care pot deveni cancerigene. Pentru dimensiuni mai mari,este posibil numai cu excizie prin bisturiu. Posibil sau nu, sa ramana cicatrici care nu ar justifica eliminarea. Vad ca am primit o recomandare pentru Dermashape si cred ca o voi lua in considerare daca a avut rezultatele mentionate si in timp eventuale cicatrici se estompeaza.Poate chiar dispar. Cred ca este vorba de nevi, nu? Prin laser sau bisturiu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu dimensiunea mare impiedica cauterizarea ci pontentialul cancerigen si atunci se intervine chirurgical. Stiu pe cineva care si-a scos o alunita uriasa de pe fata acum vreo doi ani si acum trebuie sa stii ca avut ceva acolo ca sa observi ceva. Eu am avut o alunita d'asta foarte mare pe git, acum numai din poze mai stiu pe care parte a fost...Daca te decizi pentru Dermashape, cere o consulatie la dr. Kostas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...