Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alergie la vopseaua de par


Recommended Posts

Salutari![flo] As vreau sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva si cum a rezolvat problema. In trecut foloseam vopsele "clasice" cumparate de la raioanele cosmetice din supermarket (Swarzkopf, L'oreal, Garnier, ecc) pana cand am facut o reactie alergica (arsuri urate si mancarmi, mi s-a intosit fatza...) si am renuntat definitiv la ele. De un an folosesc doar cele bio delicate, pt alergici, fara xyz ingrediente (daca e cineva interesat dau detalii)...pana azi.[bang] Ieri m-am vopsit si azi dimineata m-am trezit plina de bube, ma ustura pielea capului, am senzatia de nisip in ochi si mancarimi pe fatza si corp. Am fost la camera de garda si am primit tratament cu cortizon si antihistaminic, deja ma simt mult mai bine. Nu pot sta nevopsita ca am multe fire albe si parul ciudat, arata urat si neingrijit... sunt foarte suparata[q]. Ce ma fac? Nu vad nici o rezolvare, poate gasesc sfaturi si experiente la voi. Multumesc![flo] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am o prietena care a facut o reactie alergica f. grava la vopseaua de par. Singura solutie pentru ea a fost Henna, si e foarte OK parul ei acum, in conditiile in care are mult, foarte mult par alb. Zice ca cea mai buna Henna e cea de la Lush. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasa mea de cununie are foarte mult par alb si din cauza reactiei alergice la un compus care se gaseste in orice vopsea de par nu se mai poate vopsi. De aceea s-a tuns scurt si si-a lasat parul natural grizonat. Nu arata rau deloc si sincer mi se pare mult mai important sa fii sanatos decat sa fii vopsit. Uite o poza de-a ei sa vezi despre ce vorbesc: [url]https://picasaweb.google.com/111341110523337921034/11Iunie2011?authkey=Gv1sRgCPL4hJfZuqGSOA#5621722451620958034[/url] [gravi] 14+ Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa zic si eu, ca nu-i o tragedie ca are parul alb. La nunta multa lume care nu o cunostea m-a intrebat daca e vopsita asa sau e parul ei natural. [gravi] 14+ Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai. PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
si eu cand ma vopsesc,imi da o mancarime pe scalp de zici ca-l iau cu totul[:D],dar sa imi iasa bube sau sa ma umflu nu mi s-a intamplat pana acum,doamne fer[q],cred ca mancarimea e provocata de vopseaua ramasa pe piele,pana se curata din a doua spalare daca m-as face cu henna,ar acoperii firele albe? trebuie numai cu ea sa te vopsesti mereu nu? bunul Dumnezeu imi va ajuta sa fiu mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tdi, vopselele bio pe care le folosesti au amoniac ? Si eu sunt in aceeasi situatie, numai ca eu sunt blonda si as incerca cu henna dar nu cred ca imi iese un platin, cum as vrea eu. Folosesc vopsele fara amoniac, dar pielea capului sufera si asa [q] si m-am pricopsit cu o dermatita seboreica de toata frumusetea [alcool] Imi poti da pe PM niste marci folosite de tine ? [flo] ... Sau alte idei ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...