Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum sa scapam de rutina mono-alimentatiei?


Recommended Posts

Am incercat metoda "las-o pana ii e foame", dupa 3 zile tot refuza orice in afara de mancarea ei preferata - crenwurstii - am incercat sa-i ascund si altceva printre ei, am lasat-o sa manance singura din orice si se distra aruncand pe jos, sincer sunt la capatul puterilor, si fi-mea refuza cu inversunare orice alt aliment. Am nevoie de idei noi, va rog! Stiu ca in dieta unui copil de 2 ani crenwurstii oricum nu au ce cauta, dar acum ca raul e facut, cer ajutor pentru a-l desface. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu pot sa cred ca dupa 3 zile tot nu manca. nu ca nu te-as crede, doar ca imi vine greu sa cred ca rezista un copil de 2 ani fara mancare atat. nimic nimic? poate i-ai scapat d ex un biscuit, apoi o aluna, apoi un pufulete, apoi un ceva, etc samd si tot asa, stomacelul a avut cat de cat ceva sa amageasca foamea. presupun ca ai incercat deja povestile cu / despre mancare, rearanjatul sub forme distractive etc. la mine a durat postul o zi. ------------------------------------- Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB: https://www.facebook.com/groups/397305800323707/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot vorbi din exp. pers.(fetita mea nu a avut contact cu crenvurstii) dar scriu, poate e de ajutor. In primul rand: muuulta rabdare. Scoate-i treptat: redu cantitatea zilnic: de la 1 bucata la 3/4 si completare altceva(o bucatica carnita de pui sau peste). Daca manaca puiul/pestele primeste si "mancarea preferata", daca nu: nu. In ziua/zilele urmatoare(f-tie de cum se adapteaza) ofera o jumatate crenvursti si restul ce consideri sanatos. Intai alimentul sanatos si apoi crenvursti. Si tot asa pana ajungeti sa manance ce doresti tu. Program de masa: stabileste anumite ore(cu aproximatie) la care primeste fie fructe, fie legume+ carnita, fie lactate. De ex. dimineata: ce doresti, f-tie e copil(fetita mea prefera lapte); pe la 10: masa de fructe; pe la 13: legume cu carne; apoi inca o masa de fructe(dupaamiaza, pana la 17, nu seara) si alta de legume(ore stabilite f-tie de necesitati si program de somn). Daca la o masa nu mananca nimic, nu-i o tragedie. Pana la urmatoarea nu primeste nimic, doar apa. Aici vorbesc din expe. pers. Fetita mea are > 6 ani dar a avut perioade pe la 1-2 anisori in care manca doar laptele dim. si seara, nimic altceva. Nici nu-mi cerea mancare intre mese. Analizele erau ok iar pediatra mi-a spus sa o las in pace, acelea erau necesitatile ei de moment. Daca se joaca cu mancare: explici ca nu e de joaca cu mancarea si strangi masa. Chiar daca e mica si poate ca nu intelege(sau da, f-tie de copil) pe moment, sa stii ca in timp prelucreaza informatia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ina.click, nu m-am exprimat eu bine, i-am pastrat micul dejun de lapte (ca doar asta vrea) si la fiecare masa i-am oferit altceva (pui, piure, orez, supa, etc.), daca refuza, o lasam in pace pana la masa urmatoare, DAR a avut intr-adevar de rontaiala ba cate un sticks, o grisina, deci e posibil sa-si fi potolit foamea cu ele. Darria problema e ca nu accepta altceva, cum simte alt gust sau alta textura, le scuipa imediat. A avut perioade cand papa de toate, dar acum doar cand le vede sau le miroase incepe scandalul. I-am aranjat mancarea in zeci de feluri, am facut "ziua rosie" in care sa papam doar mancare rosie, am lasat-o pe ea sa pape cum voia ea, i-am dat din mana, la tv, cu povesti, cu alt copil la masa (poate-poate il copiaza, dupa 2 mese a inceput si copilu' celalalt sa faca nazuri la mancare), cred ca singurul lucru pe care nu l-am facut a fost s-o bat...pt ca stiu ca oricum n-as rezolva nimic asa [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nu repari o greseala cu alta: cremvusti cu snackuri intre mese si masa in fata tv-ului cind mama ii baga lingura in gura. snackul ala gen pufuleti, etc tre' scos primul, apoi inlocuit cu un mar taiat felii sau alt fruct, si treptat scosi si cremvustii. asta e subiect de ``parintii intreaba.... :( http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

probabil imi vor sari cativa in cap, dar eu chiar cred ca foamea e cel mai bun bucatar, la orice varsta. scoate de pe lista ta de cumparaturi chestiile nesanatoase. Imagineaza-ti ca nu mai exista. Crenvustii sunt , din punctul meu de vedere, niste chestii oribile. Stii si tu, cred, din ce sunt facuti...si tot asa. Nici maidanezii nu vor sa-i manance. Stiu ei ce stiu. Uite cum am abordat eu personal problema, avand si eu un mofturici: - am scos orice snack. si sanatos si nesanatos. intre mese, apa, soare si zambete, cam atat. Cand a revenit la sentimente mai bune fata de mancarea solida (pt ca nu vroia decat zeama din ciorba si lapte, la noi asta era problema), au revenit gustarile: fructe, iaurt. - am rugat pe altcineva sa il hraneasca. Eu eram frustrata, oricat incercam sa abordez relaxat si zambitoare problema, eram tot crispata si ingrijorata "iar n-o sa manance, iar ma chinui, iar o sa planga, iar am gatit astea degeaba, iar scade in greutate" si chiar daca nu le zicea, le gandeam se reflecta asta fara sa pot controla in starea mea de spirit, desi ranjeam ca americanu la poza, si copilul fireste facea fix ce gandeam eu ca va face. Deci am rugat soacra si tatal sa il hraneasca o vreme. - la sugestia soacrei, am oferit 2 alternative la mancare. Legume SAU branza cu smantana. Piure SAU carne cu ceva. Etc. Incat totusi sa aiba de unde alege. - am interzis orice porcarii, semipreparate, etc, in casa. Adica am explicat sotului ca din partea mea poate sa manance si soareci la protap si Big Macs cu sacosa, dar afara din casa si sa nu-l vada copilul. Sa nu aduca junk food in casa. Nici eu, evident. Regula asta e inca in picioare. Ne pocneste pofta vinovata de porcarii, le consumam la serviciu sau la fata locului, nu sub nasul copilului. Am rearanjat mancarea in farfurie, lam lasat sa manance singur, etc, dar stiu ca asta e cam hit&miss si vad ca ai incercat si tu deja. in loc sa il hranesc separat l-am pus intre noi la masa si am mancat ca spartii, chiar daca el nu vroia. Am mancat in nasul lui acolo, cu plescaituri si exclamatii de ziceai ca suntem la concurs de infulecat. L-am ignorat total, nu l-am mai zbarnait cu "hai incearca, te rog, o lingurita". Nu mama, daca ai descoperit intre timp fotosinteza, ok, good luck with that, te las in pace dar mananc eu. Si iti arat cat de mult IMI PLACE ce mananc. Ideea e sa mananci evident aceeasi chestie more or less, ca daca tu mananci friptura si ea primeste dovlecei fierti, cred si eu ca nu o imbie. Eu zic ca fata refuza cu "inversunare" pentru ca stie ca va primi oricum ceva acolo, si la ce stomacel are, un biscuit, un ceva , ii ajunge cat sa isi duca greva pana la urmatoarea masa. Rezumat, incearca asa: - nimic intre mese - mancat la gramada, in familie, alaturi de alti copii (la noi si cresa a facut minuni). Sa asiste la masa, masa in sine sa fie un eveniment fain, la care sa se rada, sa se vorbeasca, dar sa se manance in primul rand. Zdranganiti , infulecati, plescaiti, uitati de bunele maniere si minunati-va de ce bunataturi aveti prin castroane. Miam miam, yum yum, etc. - abordat atitudine relaxanta de "ok te-am lasat in pace". In pace si flamanda, ok, partea a doua, dar nu te mai sacai, nu ma mai rog de tine. Eu cu mancarea mea, tu cu greva ta. - altcineva daca se poate sa ii ofere mancare cateva zile. Altcineva care sa nu fie legat in mod negativ de momentul hranirii "iar vine aia cu linguroiul la mine". Succes. -------------------------------------
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickey_Pooh
Da, ina.click, nu m-am exprimat eu bine, i-am pastrat micul dejun de lapte (ca doar asta vrea) si la fiecare masa i-am oferit altceva (pui, piure, orez, supa, etc.), daca refuza, o lasam in pace pana la masa urmatoare, DAR a avut intr-adevar de rontaiala ba cate un sticks, o grisina, deci e posibil sa-si fi potolit foamea cu ele. Darria problema e ca nu accepta altceva, cum simte alt gust sau alta textura, le scuipa imediat. A avut perioade cand papa de toate, dar acum doar cand le vede sau le miroase incepe scandalul. I-am aranjat mancarea in zeci de feluri, am facut "ziua rosie" in care sa papam doar mancare rosie, am lasat-o pe ea sa pape cum voia ea, i-am dat din mana, la tv, cu povesti, cu alt copil la masa (poate-poate il copiaza, dupa 2 mese a inceput si copilu' celalalt sa faca nazuri la mancare), cred ca singurul lucru pe care nu l-am facut a fost s-o bat...pt ca stiu ca oricum n-as rezolva nimic asa [bang]
spui ca n-a fost dintotdeauna asa, ca inainte manca de toate. incearca sa-ti amintesti cand a inceput refuzul mancarii si obsesia pentru crenwursti. ce s-a intamplat in acea perioada, de ce crezi ca si-a schimbat atitudinea fata de mancare ? pe langa acele gustari dintre mese (grisine, sticks) pe care trebuie sa le elimini total, nu uita sa-i scoti din "meniu" si bauturile/produsele dulci sau indulcite (ex ceai, iaurt cu fructe, budinca gen paula, suc din comert, nesquick in lapte, cereale cu prea mult zahar in compozitie, etc). si acestea reduc senzatia de foame. asa cum au spus si fetele, tot foamea e cel mai bun bucatar. stiu, e greu sa induri ideea ca lasi copilul nemancat, dar vei vedea ca dupa 1-2 zile de greva foamei, o sa accepte sa manance si mancare "normala". evitati o buna perioada de acum inainte sa va duceti cu fetita la cumparaturi in magazine unde exista si raion de mezeluri, pentru ca va vedea crenwurstii si s-ar putea sa faca din nou o pasiune pentru ei... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michey te inteleg foarte bine. Si eu am avut aceasta problema, intradevar erau putini mai maricele. Timp de 2 luni nu au vrut samanance decat cremwusti si latpe cu cereale. Eram inebunita , nu stiam ce sa le dau, norocul meu este ca avem un prieten care are o carmangerie si il puneam sa ne faca special pentru noi. Era o adevarata nebunie, ca el era la 300 de km de noi. Dar exact ca si tine orice le dadeam nu mancau.. Intr-un final am scapat, in felul urmator. Am intrerupt cremwurstii pe care ii luam de la prietenul nostru si le-am dat din noua din cei facuti in comert, unii de proasta calitate, stiind ca nu o sa le placa. In capusurol lor s-a intamparit ca sunt rai si nu au mai vrut.Acuma nici nu mai vor sa auda de cremwursti, dar laptele cu cereale a ramas in continuare preferatul lor.. cand le intreb ce vor imi spun"Lapte cu cereale.." Deci exact asa cum au spus fetele iti trebuie multa rabdare, incerac sa obtii cremwurstii dintr-o sursa sigura, vorbeste la o macelarie si vezi daca te pot ajuta. Noi am scapat, sper sa reusesti si tu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...