Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ecolalie pe fond emotional


Recommended Posts

Pe scurt: Am primit doua ture de feedback de la educatoare: 1. Nu respecta instructiunile si nu are rabdare sa duca o sarcina pana la capat (este vorba de fisele de lucru). 2. Nu are mana formata si nu se descurca cu sarcinile - trasat de liniute, unit puncte cu o linie continua (asta e cea mai problematica), colorat in contur (mai mult mazgaleste), desenat dupa sablon. Ne-a rugat sa lucram acasa cu ea. Problema este urmatoarea: Am lucrat si mai demult (anul trecut), nu constant, pentru ca se plictiseste repede, nu ii plac aceste fise de lucru, refuza sa lucreze si, daca insistam, mergea pana la plans. Renuntam atunci, ca nu vroiam s-o stresez, mi-am spus ca e prea mica si ca va avea tot timpul sa invete. Saptamana trecuta si acum, in seara asta, a lucrat tati cu ea. Dezastru. De ce am pomenit de ecolalie: a depistat-o d-na psiholog la care mergem de vreo doua luni deja. Cum se manifesta: pe fond emotional, exclusiv in timpul rezolvarii acestor sarcini - fise de lucru. Este nesigura pe ea, se teme ca nu va reusi sa faca ceea ce i se cere si in loc sa raspunda la intrebari, repeta ce intreaba sau ce spune interlocutorul. In seara asta am auzit-o si eu clar ca si cristalul. In afara de terapie, cum o pot ajuta? Nici daca ii port eu mana cu mana mea nu ii ies sarcinile, parca nu ar intelege nimic din ce are de facut, desi lucreaza si dupa model, cu modelul in fatza... [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Selene, daca mergeti la logoped, spune-i ce se intampla cu fetita. Oricum, e prea micuta pt atatea reclamatii. Daca gradinita are psiholog, roag-o sa te invete si pe tine cum sa procedezi. Iti trebuie rabdare multa si s-o incurajezi continuu. Niciodata sa nu ii spui : nu e bine ce ai facut ci, hai sa mai incercam inca o data. In cazul in care nu vrea, nu o forta, incearca ziua urmatoare. E ca si la introducerea de alimente noi, fiindca totul este nou pt copil. Explica-i educatoarei ca e nevoie de multa rabdare cu fetita. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene, nu imi dau seama ce varsta are fetita ta, dar seamana forte mult cu a mea. Faceti o vizita si la un medic neuropsihiatru daca sunt ceva probleme cu cat le tratati mai devreme cu atit mai usor va fi la scoala. Terapia o poate ajuta f mult dar trebuie sa continui si tu in acelasi mod acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene am citit ocazional si alte subiecte deschise de tine...nu te critic, departe de mine gandul asta , dar vin si eu cu un sfat...desi l-ai mai primit...RELAXEAZA-TE !!! gasesti probleme unde nu sunt... Ai un copil minunat, perfect normal...si ff iubit !!! dar tu ai asteptari prea mari... esti mereu cu o "rigla" in mana,...si masori...e spre nivelul maxim?..NU?...ah,problema !!! Vrei copilul perfect?...fii parintele perfect ! poti ? Ioana,mami de Alexandru ,07.04.2006, si BB Ovidiu,07.03.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny In afara de terapie, cum o pot ajuta?
In primul rand nu stiu de ce faceti terapie si daca are legatura cu cele mentionate anterior. Apoi, daca retin bine, fetita ta este mica, in jur de 3 anisori? grupa mica la gradi? Daca da: stai linistita, multi copilasi sunt asa la inceput. Este normal, sunt la inceputul procesului de invatare. Abia a inceput gradi, la sf. anului scolar o sa poata face mai multe si o sa aiba incredere in ea. Mult calm si daca nu reuseste, nu-i nimic, exersati. Totul trebuie facut in joaca. Intotdeauna sa-i spui ca ea poate doar ca trebuie sa exerseze. Sa o feliciti chiar si pt. cea mai mica realizare. Sa-i arati apoi ca a putut face daca exerseaza. In timp o sa capete incredere in ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce iti raspund la subiectul asta...pt ca am experienta cu Alex pe aceasta tema....dar sincera sa fiu nu mi-am facut mari griji. Am ajuns la concluzia ca, la fel ca orice alt copil, are plusuri si minusuri. Alex e dezinteresat de tot ceea ce inseamna manualitate...desen, colorat, decupat...si scris. Nu ca nu le face , dar asa ca Daria.[:)] la gradinita mereu ramanea cu tema neterminata cand aveau de facut asa ceva....la un concurs a fost depunctat pt felul in care a decupat...si a fost necajit, dar nu l-am criticat deloc !!! Acasa nu am insistat cu el...nu-i place, asta e... Cu scrisul da, am mai exersat, dar fara insistente. Cand au inceput in caietele cu patratele sa fac semne, educatoarea era ferm convinsa ca are probleme de vedere...nu vedea randul, liniile daramite patratelele...scria cel mai urat din toata grupa !!! pastreaz caietul ala de inceput ca mi se pare super haios !!! in timp a inceput sa scrie mai bine, dar greu termina toate randurile... DAR, pe tot parcursul gradinitei, educatoarea mi l-a laudat ca are o minte sclipitoare !! asta vad si acasa , fara falsa modestie... Deci...la manualitate avem un minus, dar compensam cu plusuri la altele. Acum e in clasa pregatitoare...s-a schimbat enorm..e un copil cu care am avut destule probleme la comunicare, fiindca nu-i place sa fie criticat, gaseste scuze la orice, combate cu argumente si negociaza. Dar eu am mers pe lauda si pozitivism. Rezultatele se vad. Sa nu crezi ca acum deseneaza sau coloreaza frumos...nuuuu...ii recunosc "operele " de departe, [:D], dar se straduieste, se concentreaza, e responsabil !! A remarcatsi invatatoarea asta, si ce ma multumeste cel mai mult, avem acum o relatie super, de incredere si afectiune !!! e prime data cand scriu despere asta si ma laud, caci am avut si noi momentele nastre "critice"... zilele trecute a luat o bulina rosie, fiindca a fost singurul din clasa care a inteles cerinta unei probleme de matematica si a rezolvat-o !!! In aceeasi zi au pictat "familia". sa-ti spun cum aratam de "extraterestrii"[:D]? eu l-am laudat pt ambele activitati...(prima data a desenat "familia" la 5 ani, ff tarziu...dar pastrez desenul ala ca pe o opera nepretuita!! Si inca ceva...cand deseneaza "oameni"...chiar si in tema cu "familia", ii deseneaza fara maini...[:D], mai direct spus "nu ma intereseaza manualitatea" !!![:D] sau cum mai zice mama-sa "eu lucrez din cap si fund "[:D] Si ultima chestie, eu sunt artist plastic[:D] desenez de cand ma stiu, din clasa a cincea am facut doar scoli de profil...casa e plina de pensule... hai, ca tot n-am terminat...Ovi, frate-so deseneaza de la doi ani !!! daca ii dau creioane, carioci si un caiet, o ora nu am treaba cu el... Si face o spirala si-i zice "mec, mec , codobec"...sau insira niste cercuri (fara a fi perfecte[:D])...si-i spune "tenu'"... si sunt frati !!! m-am intins... Ecolalie ? nu cred... e doar prea multa presiune pe capsorul ei... Nu-i mai lua mana cu mana ta ! o descurajezi !! las-o sa deseneze cand vrea si ce vrea....si nu uita sa te minuneazi de "opera" si sa o lauzi !!! Alex avea caiete de activitati acasa, si in timpul gradinitei...peste chestiile de colorat, desenat, de multe ori,nu intotdeauna, sarea...Nu l-am certat niciodata si nu l-am obligat sa le faca. Daria sigur are plusurile ei,laud-o si incurajeaz-o in domeniile astea,nu zic sa neglijezi minusurile, nu,dar nu-i forta mana... [flo] Ioana,mami de Alexandru ,07.04.2006, si BB Ovidiu,07.03.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grupa mijlocie, 3 ani si 10 luni. allinta, logopedul nu mi-a spus ca ar fi nevoie de logopedie, a evaluat grupa si a vorbit doar cu parintii unde chiar sunt probleme. Unde mergem, d-na psiholog lucreaza SI in aceasta directie - ecolalie. Eu nici nu stiam ca o are. ioanaa28, nu m-am stresat niciodata pe tema asta, dar acum, date fiind observatiile educatoarei... I-am vazut fisele de pana acum, nu arata deloc bine. Ea si inca o fetita au primit recomandarea de a lucra acasa. Idem, minte sclipitoare. Idem, combate cu argumente si negociaza. Da, ecolalie, asta mi-a spus d-na psiholog, si aseara am vazut-o si eu, repeta intrebarea de parca e Trasnea cu gramatica. Darria, asa este, increderea in ea, in faptul ca poate, aia e problema. Se descurajeaza repede, il ia pe "nu pot" in bratze si nu mai vrea sa incerce. O incurajez mereu, "ba sigur ca poti, trebuie doar sa incerci de cateva ori", daca ii iese o data, considera ca gata, e super, nu mai e nevoie de exercitiu. Si data urmatoare iar o sfecleste... [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

selene, de cat timp a inceput Daria gradinita ? cam de o luna, asa-i ? pai e prea devreme pentru ea sa intre in rutina activitatilor de la gradi. in ce grupa e daria ? mica sau mijlocie ? colegii ei de grupa au fost la gradi si anul trecut ? inseamna ca ei deja sunt obisnuiti cu activitatile de la gradi, si-au intrat in mana cum s-ar zice, pe cand Daria vine dupa stat acasa si tentativa esuata cu gradinita de anul trecut. inca ceva : nu mai incercati sa lucrati seara cu ea, se aduna oboseala si plictiseala de peste zi. incercati mai degraba sambata sau duminica in prima parte a zilei, cand este odihnita. eventual, desi nu e recomandat, promite-i o iesire in parc/la mall/la locul de joaca dupa terminarea unei fise. si ii spui "dupa ce terminam de scris/desenat, mergem in cutare loc", NU "daca termini..., mergem..." in loc de fise de lucru, cauta-i carti de activitati pentru varsta ei, unele dintre ele sunt accesibile ca pret si foarte atractiv gandite. si oricat de putin/urat lucreaza pe fise/caiete, laud-o in permanenta, spune-i ca se descurca din ce in ce mai bine, ca gradinita o ajuta sa fie din ce in ce mai priceputa la activitatile de scris si desenat. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu era obosita, nu spun cat a dormit si cat doarme, de cand mergem la gradi, ca ma haleste Ilinca... :D La gradinita ii place, de-abia asteapta sa mearga, zambind o las, cu gura pana la urechi o iau, ceea ce conteaza f. mult. Dar preiau recomandarea. Libertatea ii place ei. Sa fie lasata sa faca ce vrea, cat timp vrea. Exemplu: Cerinta: "desenati un patrat". Rezolvare Daria: "eu o sa desenez un cerc". [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...