Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ecolalie pe fond emotional


Recommended Posts

hm, atunci e clar ca nu-i plac constrangerile de nici-un fel. a functionat vreodata tactica cu alternativele ? sa-i dai libertatea de a alege, sa creada ca ea decide ? cum ai dat exemplul, sa-i spui Dariei ca ok, desenezi un cerc, dar nu ai vrea sa incerci sa desenezi si patratul dupa aceea, sa nu ramana cercul singur pe foaie, fara prietenul sau ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
hm, atunci e clar ca nu-i plac constrangerile de nici-un fel. a functionat vreodata tactica cu alternativele ? sa-i dai libertatea de a alege, sa creada ca ea decide ? cum ai dat exemplul, sa-i spui Dariei ca ok, desenezi un cerc, dar nu ai vrea sa incerci sa desenezi si patratul dupa aceea, sa nu ramana cercul singur pe foaie, fara prietenul sau ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Acasa, da, ne putem juca asa, dar la gradi? Sa vorbesc cu educatoarea in sensul asta? Nu stiu cum sa fac, io nu contestam deloc sarcinile, aia era de facut, aia faceam... [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Observatziile educatoarea despre un copil ce merge pentru prima oara la gradinitza,la mai putzin de o luna de la inceperea gradinitzei?????? Mie mi s epare prea repede facute observatziile aste,ma rog nu ca prea repede,dar prea repede ca si critica!Astea dureaza pina s eformeaza. Relaxeaza.te si las acopilul in pace.Sa lucrezi acasa cu ea e normal,insa nu s-o plictisesti.are totusi sub 4 ani. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au incadrat-o in grupa mica sau mijlocie? Da' oricum ar fi, e super-enervant! Si daca nu deseneaza in contur si dupa sablon ce?! Astea-s cele mai mari porcarii, moartea creativitatii, parca asta e menirea sistemului educational, sa inabuse creativitatea inca din fasha! Eu le-as spune sa-mi spuna numai cand e vorba de probleme de comportament (daca bate alti copii, daca plange/urla/vomita/ se auto-raneste etc.) si ca NU ma intereseaza "rezultatele academice":)))) Mare branza ca le zice sa faca un patrat si ea face cerc! Cu ce le deranjeaza pe ele?! Cica iti recomanda sa lucrezi cu ea acasa!! Eu le-as spune ca asa cum nu le fac io program lor sa nu-mi faca nici ea mie, treaba mea ce fac eu cu copilul acasa, poate am chef sa MA JOC cu ea cand vine de la gradinita, sa alergam, sa pictam peretii, cum adica imi traseaza mie educatoarele programul?! E ceva olimpiada pentru prescolari sau care-i faza? Bai, is profesoara, dar sa mor io ca din ce in ce mai mult am imresia ca scoala (sistemul de invatamant incepand cu grupa mica!!) e un cumplit mestesug de tampenie!! De fapt totul tine de oameni. Ai nimerit niste educatoare rigide, cu ochelari de cap si constipate. Au mania sablonului, ca tot veni vorba. Ei baga copilu' in sablon si iaca, Daria nu intra in sablon, isi permite sa faca un cerc cand ele dau comanda de patrat!! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny Exemplu: Cerinta: "desenati un patrat". Rezolvare Daria: "eu o sa desenez un cerc".
Cunosc problema [:)] Da' cu : "- Ei, acum daca nu poti/stii sa desenezi un patrat, merge si cerc", nu e vreo sansa? Eu asa am scos-o la capat (dupa mai multe incercari). Cu desenatul, daca nu are exercitiu, mi se pare normal sa nu se descurce. Ia o carte cu desene frumoase sau scoate de pe net (cu ponei si printese cu rochite faine) si coloreaza-le tu frumos in roz cu ea pe langa tine. Deseneaza-i tu desene simple si povesteste-i ceva haios despre ele si uneste tu punctele la desene in timp ce pui pariu cu ea in legatura cu ce-o sa reprezinte desenul in final. Fa asta cu placere, pentru tine si impartaseste cu ea placerea, fara nicio urma de 'morala'. Asta ar fi o tactica de a o atrage. Si de a o face sa vada cum se face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propros de cele scrise de Ilinca,chiar ca e un sablon!!!!!! Exact aceleasi comentarii si observatzii le-a primit si cumnata mea,de ajunsese nepoata mea sa nu mai vrea sa mearga la gradinitza,sa o apuce rausl(la propriu)cind era vorba de fise. Pai nici in clasa I frate, nu fac copii cu usurintza liniutze,sa nu spun ca daca ma pui pe mine sa colorez vreun desen,nu promit ca nu depasesc conturul!!!![alcool] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
: 1. Nu respecta instructiunile si nu are rabdare sa duca o sarcina pana la capat (este vorba de fisele de lucru). 2. Nu are mana formata si nu se descurca cu sarcinile - trasat de liniute, unit puncte cu o linie continua (asta e cea mai problematica), colorat in contur (mai mult mazgaleste), desenat dupa sablon.
aceasi problema si la al meu,parca am mai spus asta,doar ca al meu are 6 ani si eu cred ca are asteptari prea mari educatoarea daca fetita abia a inceput gradinita adica mult prea devreme.. parerea mea:stai linistita ca va invata toate astea cu timpul,important e sa mearga la gradinita(spun asta ptr ca al meu a lipsit f mult si asta se vede si de asta ii este greu..) totusi trasatul cu liniute parca in grupa mijlocie se face ,nu? chiar daca multe nu vor fi de acord cu mine.. eu sustin ca trebuie sa lucrezi acasa cu ea,prin jocuri,diferite activitati ..mai ales daca nu a fost la grupa micacred ca are de recuperat mie de ex psihologul mi-a spus ca nu are nevoie de terapie ,la logoped mi-a recomandat si mie ,si:stimulat mi-a spus sa-i fac un program acasa de activitati,este f important ..ai sa vezi ca de la un timp ai sa vezi progresele rabdarii:),de asemenea mi-a recomandat sa invete cu ajutorul jocurilor ,cartilor care contin jocuri de acestea de creativitate,puzzle incepand cu astea simple etc de asta ziceam ,in alte comentarii,ca copilul trebuie sa progresesze cu inceputul :trasatul de la un punct la altul,liniute,puncte,linii punctate,linii curbe etc daca nu incepe cu astea ii va fi greu sa faca apoi literele si numerele corecte,astea nu tin numai de scrisul frumos ci ii ajuta sa-si dezvolte, ca sa zic asa,indeamanarea, nici al meu acasa nu vrea sa traseze linii ,incepe sa planga ca il doare mana ,necesita rabdare, insa la gradi unde vede ca fac toti copiii face si el daca educatorul spune sa lucrezi cu ea inseamna ca o intereseaza sa ii invete si asta este f bine zic eu .. incurajeaz-o cu ceva ce-i place,daca face conturul corect primeste o bulina,pune=le la vedere pe ceva ,dulap ..cand aduna cateva i-ai ceva ce-i place ,o jucarie de ex copiii trebuie stimulati,ei pot si au rabdare, dar vor s fie recompensati,fie ca e vorba de cuvinte,de imbratisari ,de pupici,jucarii eu spun ce merge la noi si da rezultate [pup] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
nu am înteles de ce târâi tu copil sanatos si bine in pielea lui la psiholog, în loc sa te duci tu sa te cauti ...
Chuny, cu toata aprobarea primita de mesajul tau de la fete, eu nu pot sa fiu de acord cu el, iar tu intelegi, desigur, de ce. Urmatorul mesaj de acest tip va fi sters fara ezitare. Apoi...mai vedem. Ok? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...