Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ecolalie pe fond emotional


Recommended Posts

Selene, nu mi se pare nimic extraordinar ca Daria, desi e in grupa mijlocie, are nivelul unui copil de grupa mica. E normal, la gradi nu a fost, acasa nu a facut nimic. Acum ai doua solutii : 1. nu faci nimic, si in ceva timp (mai mult, mai putin, nu stiu) recupereaza ea 2. lucrezi cu ea acasa si recupereaza mai repede. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Selene, tb sa spun ca nu sunt de-acord cu tine. Si Dragos este prima oara la gradinita, program prelungit, in grupa de germana (noi nefiind vorbitori de germana), in grupa mixta (copii de la 3 la 6 ani [8D]). Eu ca parinte am ajuns sa fiu fan al educatoarelor copilului meu (ca sunt 3 la numar [:D]), fisele copiilor sunt expuse pe peretii din holul gradinitei. In fiecare zi stiu exact ce s-a lucrat cu copilul, stiu exact pe ce sa punctam acasa in joaca. Si crede-ma ca invatam si noi pe langa (vb de germana). Am invatat culorile, acum suntem la forme, la mic/mare, saptamana asta si viitoare sunt legumele si fructele. Acasa are scos la imprimata asa numitele "fise" cu desene asemanatoare cu cele facute la gradinita, insa am vazut ca baiatul nu are nicio tragere, l-am lasat in pace. In schimb, cand cere singur sa deseneze/coloreze incerc sa mai strecor si ceva "teme". De-ar fi sa-ti arat fisele lui Dragos...[:D] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La 3 ani e in grupa mijlocie?!Mcoca,eu zic ca exagerezi.Ca sa faci acasa ,pregatire pt gradi?Selene,manuta i se formeaza,nu -ti face probleme ,zau,din ce am citit despre ea e inteligenta,vioaie si tot asa .Poate ca are nevoie de ceva timp sa se adapteze la autoritatea educatoarei,la grup.Dar te inteleg,a-ti face griji pt copilul tau e inevitabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jenn, cu ce ti se pare ca exagerez? Eu nu am zis sa faca pregatire, i am dat solutii la prob ei. Daria are 3 ani si 10 luni, e normal sa fie in grupa mijlocie, si la fel de normal e sa fie in urma celorlati copii care au deja un an de gradi. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackule, cu ce anume nu esti de acord cu mine? :) Eu am spus ca nu m-am stresat pana nu mi-a atras atentia educatoarea... Pentru mine au primat integrarea, lipsa plansului, lipsa trezitului si plansului noaptea, cu "vreau la mama, du-ma la mama". [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Pe scurt: Am primit doua ture de feedback de la educatoare: 1. Nu respecta instructiunile si nu are rabdare sa duca o sarcina pana la capat (este vorba de fisele de lucru). 2. Nu are mana formata si nu se descurca cu sarcinile - trasat de liniute, unit puncte cu o linie continua (asta e cea mai problematica), colorat in contur (mai mult mazgaleste), desenat dupa sablon. Ne-a rugat sa lucram acasa cu ea. Problema este urmatoarea: Am lucrat si mai demult (anul trecut), nu constant, pentru ca se plictiseste repede, nu ii plac aceste fise de lucru, refuza sa lucreze si, daca insistam, mergea pana la plans. Renuntam atunci, ca nu vroiam s-o stresez, mi-am spus ca e prea mica si ca va avea tot timpul sa invete. Saptamana trecuta si acum, in seara asta, a lucrat tati cu ea. Dezastru. De ce am pomenit de ecolalie: a depistat-o d-na psiholog la care mergem de vreo doua luni deja. Cum se manifesta: pe fond emotional, exclusiv in timpul rezolvarii acestor sarcini - fise de lucru. Este nesigura pe ea, se teme ca nu va reusi sa faca ceea ce i se cere si in loc sa raspunda la intrebari, repeta ce intreaba sau ce spune interlocutorul. In seara asta am auzit-o si eu clar ca si cristalul. In afara de terapie, cum o pot ajuta? Nici daca ii port eu mana cu mana mea nu ii ies sarcinile, parca nu ar intelege nimic din ce are de facut, desi lucreaza si dupa model, cu modelul in fatza... [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url]
____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, ce ma streseaza faza asta cu bastonase si liniute, numai cand imi amintesc. Mi-aduc insa aminte de fii-mio cu placere o intamplare din clasa II-a (venim din Franta, unde in clasa I au scris cum le venea la mana si nu era nici un fel de problema) si vine aici si dna stresata il tot mustra ca nu tine aliniat, ca nu face bucla lui s samd Si vine fii-mio de la scoala, si-mi zice ""Mami ce vrea doamna de la mine, ce vrea sa fac cu bastonasele astea? Ce ma tot streseaza atata? Va spun cu mana pe inima, ca mi-a ramas in suflet intiparit cum nu pricepea copilul de ce se pune atata accent pe buclele literelor[bang] Asa ca, Selene calm relax.. numa acu doi ani purta pampers..nu?! uneori gandesc prea mult....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, cand ma uit si citesc... pai simt eu ca am trecut ca pestele prin apa prin gradi, daramite copiii! sincer n-am luat nici o secunda in serios (in sensul de e bine, corecta, incadrata etc) munca de la gradi! adica aia era joaca dupa mintea mea. de-a colorat, de-a desenat, de-a plastilinit si cantat. Orice au produs copiii mei era grozav, ba ideea, ba ceva absolut copilaresc in realizare, ba nivel de detaliu. N-am gasit de cuviinta sa comentez negativ la nimic fiindca era exprimarea lor, ei se exprimau pe sine, nu-s cum sa va explic. cel mare abia acu`in cl a doua si la gradi de la 2 ani jumate deseneaza in contur. dar el in sine nu prea `sta intr-un contur`. Cel mic saboteaza regulile prin argumente logice de-o inocenta ce te topeste. chiar daca incalca regula, iti demonstreaza ca nu e vinovat fiindca regula e stupida. din fericire educatoarele au fost din aceeasi gama, cred, ca una n-a zis nimic de "fise" sau de comportament, am avut noroc in gradi si aici si acolo de persoane care-si stiau meseria dupa parerea mea. Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre toate invatatoarele. DAR remarc un "fir rosu" si ma recunosc in el. Interactiunea de inceput mama/ dascal. Fie ca mama are nesigurante, fie ca dascalul le are, se transforma in critica la adresa nivelului de pregatire a copilului. mama speriata o sa creada toate tembelismele debitate de un dascal fara vocatie si o sa se dea de ceasul mortii sa rezolve niste cai verzi pe pereti, iara dascalul fara vocatie va avea nenumarate "observatii" la adresa copilului. sincer, unde nu-i foc nu iese fum. dar mecanismul asta te trimite in orice alta directie decat in cea reala. In cel mai simplu caz poate fi vorba de o adaptare mai greoaie la program, colegi, mediu in general. _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Fetelor...dragelor...despre ce discutam aici? Pregatire suplimentara, acasa, cu copil de 3 ani si 10 luni???[:-)))] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Asta a fost sfatul educatoarei - sa facem exercitii acasa, sa isi formeze mana. No. [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...