Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ecolalie pe fond emotional


Recommended Posts

Deocamdata, nu am ce sa-i reprosez educatoarei, eu cred ca ea incearca sa se tzina de programa si sa aiba genul de grupa "uniforma" si "buna". Mi-a placut ca, atunci cand copiii au fost la teatru, Daria i-a cerut sa o ia in brate si educatoarea a luat-o. Nu cat ar fi vrut Daria, dar... a luat-o. Nu ca la gradi cealalta, unde am fost apostrofata ca de ce aduc copilul in bratze la gradi, ca o invat rasfatata... [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Selene, te cred. Dar asta nu inseamna ca tanti aia are toate tiglele pe casa... Pai pe la 10 ani va pregatiti de facultate, nu?[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceva Oxford, Stanford, Yale... :P Mi-a zis si d-na psiholog acelasi lucru, s-o las in pace, sa lucreze in ritmul ei. Mai ales ca la ea lucreaza altfel si stiu si de ce. [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca am remarcat si Selene ca esti pe la toate subiectele despre autism, in viziunea ta copilul are tot timpul ceva manifestari, acum i-ai si pus un diagnostic care se intalneste si la aceasta boala. Relaxeaza-te si lasa copilul in pace, nu e genul unde il pui acolo sta, executa fara sa comenteze...asta nu e o boala. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, io, de data asta, n-am pus copilul nicaieri. Au fost strict observatiile educatoarei - si era a doua oara. Io nu i-am pus niciun diagnostic, daca la ecolalie te referi. E observatia d-nei psiholog, facuta in urma analizarii stilului de lucru al Dariei. Io habar n-aveam ce inseamna cuvantul "ecolalie" si, pana sa-mi spuna dansa, n-am fost atenta la acest aspect. Si habar n-am ca se intalneste si in autism. Inteleg ca primul impuls e sa spui "tu esti de vina, ca de obicei, iar nu esti multumita de copilul tau", dar de data asta, n-am facut nimic. Chiar te rog sa inchizi subiectul, n-am scris ca sa ma plang de copil sau ca sa ma autoconving ca are ceva. Le multumesc fetelor pentru interes si raspunsuri. [url="http://dinputinsefacemult.blogspot.com/"]Din putin se face mult - ajutor umanitar![/url] [url="https://picasaweb.google.com/106847915526522394338"]Lucrusoare de vanzare...[/url] In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene, am citit numai primul mesaj. Tu ai un copil perfect normal dar rasfatat [:)] atit. Si stai linistita ca pe diploma de absolvire a facultatii nu scrie cum colora [:D]. Eu acum batrina am incercat sa ajut un elev (pentru proiectul de la arta) sa coloreze ........mama ce m-a mai certat ca nu colorez in aceeasi directie [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ai mei au inceput sa coloreze tarziu, cel putin fi'miu s-a apucat la 6-7 ani, cat a fost mic nu a facut un desen si invariabil toate lucrarile lui erau o mazgaleala. Daca il intrebai de ce nu deseneaza spunea ca nu are chef si asa a tinut-o cu toate educatoarele pana i-a venit cheful. Nu mi-a atras nici o educatoare atentia ca nu deseneaza ok, si daca imi atrageau cred ca ma si luam de ele. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce ii tot dati zor cu coloratul. NU e vorba numai de colorat, e vorba de motricitatea fina in general, de respectat instructiunile, integrat in clasa. 1. Nu respecta instructiunile si nu are rabdare sa duca o sarcina pana la capat (este vorba de fisele de lucru). 2. Nu are mana formata si nu se descurca cu sarcinile - trasat de liniute, unit puncte cu o linie continua (asta e cea mai problematica), colorat in contur (mai mult mazgaleste), desenat dupa sablon. Francezii sunt ff laxisti dupa parerea mea. LA ei toata scoala e o lalaiala. Cu toate astea, in grupa mica au avut obiective : sa nu depaseasca conturul, sa isi recunoasca prenumele scris, sa cunoasca literele din prenume, sa numere pana la 5, cam asta in mare (ca fisa aia de evaluare are vre-o 5 pagini). OK, anul asta educatoarea ne-a spus ca ii evalueaza si apoi lucreaza cu cei ce au dificultati. Educatoarea Dariei a facut acelasi lucru : a evaluat copiii si apoi a spus parintilor concluziile ei. Acum Selene e libera sa faca ce vrea : sa incerce sa lucreze un pic cu Daria, sa o lasa sa copilareasca mai departe etc. DAr, repet, eu nu cred ca educatoarea a gresit, din contra. Copilul meu ar fi foarte trist sa nu stie sa faca la gradi diverse lucruri pe care colegii le-ar face cu usurinta. DAr asa e a mea. Daca i se pare ca nu stie nu stiu ce, vrea sa lucram sa se amelioreze. De exemplu coloratul :))). Nu coloreaza f frumos, dar s-a ameliorat :). ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcoca,exact de motrocitatea fina e vorba,insa asta nu s e formeaza la copii la 3 saptamini de la inceperea gradinitzei!Asta se formeaza in timp! Selene,acum eu nu mai intzeleg,daca n-ai scris sa te plingi sua sa te convingi ca are ceva,rostul subiectului este????? Relaxeaza-te si bucura-te d eperioada asta frumoasa,ca nu s emai intoarce . Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...