Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ecolalie pe fond emotional


Recommended Posts

Mmmm....mie mai importanti mi se par nr de ani de gradi din urma, decat strict varsta biologica a copilului. Teoretic, ce e peste 3 ani si 6 luni e grupa mijlocie, la noi la gradi. Ilinca e in grupa mica, avand exact 3 ani si 6 luni in septembrie anul asta. Initial nu prea mi-a convenit, in ideea ca ar intra in clasa I la 7 ani si 6 luni, ceea ce mi s-a parut tarziu. Pe de alta parte, eu am inceput scoala la 7 ani si 3 luni (deci nu ar fi o diferenta asa de mare, 3 luni) - e drept ca pe vremea aia cazurile de copii dati la 6 ani la scoala nu erau f frecvente. La Clubul scutecelor s-a dezbatut problema asta. avem fete care considera ca 7 ani jumate e prea tarziu si care vor sa lupte cu sistemul (care-o mai fi fiind si atunci) ca sa inscrie copiii mai devreme. Oricum, ca si incadrare in grupe, la noi la Club, am vazut ca a primat mai degraba "experienta" de cat varsta. Copiii care au mai frecventat gradinita au fost inscrisi in grupa mijlocie, ceilalti in grupa mica. Eu am ales sa nu fortez nimic, fiind primul an de gradi. Ne-am dus la grupa mica pentru ca am avut in vedere o data sa se adapteze copilul (si beneficia de mai multa intelegere si rabdare printre pitici la fel de plangaciosi ca ea), apoi sa deprinda ideea de reguli [:D], sa invete=distreze in cadru organizat, sa capete curaj in interactiunea cu ceilalti copii si mai multa incredere in sine. Daca pierde ceva dpdv academic [:D] are timp sa recupereze in anii ce vor urma si/sau acasa. Noi nu lucram organizat, dar am descarcat fise de lucru de pe net, stau morman pe biroul meu si cand are chef vine, isi alege si fie face singura, fie facem impreuna. De colorat de ex se apuca singura, ca-i place; uneori insa vrea sa numaram (unim puncte = numere si descoperim desenul) sau a decupam/lipim, sau jocuri de asociere, si atunci are nevoie de un adult. Meritul meu e ca i le-am aratat cu prima ocazie cand a interesat-o ce face mama la birou, al ei e ca (uneori) are chef de astea si ii plac. oricum, raman la parerea mea ca daria e sanatoasa, e ok, e normal dezvoltata pt varsta ei. Ii lipseste antrenamentul la unele chestii; o sa recupereze. Eulalia asta chiar apare pe fond de stress, posibil a perceput ca cineva undeva pune presiune pe ea cand vine vorba de indeplinit sarcini (banuiesc ca la gradi). Iar Selene banuiesc ca va avea sanse mari de succes daca va reusi sa propuna jocuri educative - pardon distractive - atunci cand si Daria are chef de activitati comune. ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pisigri, eu habar nu am la ce varsta ar trebui Daria sa inceapa scoala si nici nu ma intereseaza. Am vrut numai sa-i aduc in vedere Selenei si acest aspect care e mai bine de luat in considerare acum doar pentru a face cat de cat o incadrare buna. E de evitat situatia de a incepe acum gradinita direct cu grupa mijlocie, fara anul de grupa mica, facand eforturi de "incadrare" si apoi sa repete, de exemplu, grupa mare pentru ca vrea s-o dea la scoala mai tarziu. Dar probabil ca nici nu e cazul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Pisigri,eu mi-as face probleme ,ca si parinte,daca observatziile educatoarei ar veni sau s-ar repeta ,la sfisitul primului an de gradinitza! Acum,la 3 saptamini de la incepere gradinitzei,pentru mine ca si parinte este doar o informatzie si atit!In niciun caz un diagnostic. Dana
Eu cred ca discutam despre doua lucruri diferite. Educatoarea constata ca Daria nu se descurca la nivelul celorlalti copii din grupa. Nu se stie daca in aceasta apreciere tine cont de faptul ca Daria este printre cei mai mici din grupa si ca la ea este primul an de gradinita. Ea stie ca la grupa mijlocie copilul trebuie sa faca cutare, cutare si cutare, iar Daria nu se incadreaza in tipar. Are obligatia de a-i informa tutorele asupra acestui lucru. ______________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009) si [gravi] 29+
Eu cred ca percepem lucrurile diferit. Educatoarea constata ca Daria are niste "probleme"(am pus in paranteza pentru ca de fapt DAria NU ARE NICIO PROBLEMA,lucru constat si de psiholog,in privintza asta) si face niste recomandari.(vezi lucrul acasa) Educatoarea nu o critica pe Daria ca nu face aceste lucrzri,pentru ca nu are cum si motiv. Daria merge la gradinitza de 3 saptamini,Daria este prima oara cind merge la geadinitza,Daria e in definitiv in perioada de adaptrare,mai dureaza pina invatza Daria ca educatoarele au o "autoritate"si ca trebuie sa se adapteze cerintzelor gradinitzei. repet,eu una nu mi-as face absolut nicio problema,Selene ai vazut ca si psihologul tzi-a spus acelasi lucru,lasa copilul in pace ,n-o stresa ca s-ar putea sa regretzi mai tirziu. Prin joc(tzi-a recomandat cineva cum sa faci),o sa rezolvatzi o parte din probleme ce tzin de motrocitate,sa stii ca sunt copii care incep clasa I si tot"repetentzi"la capitolul asta(motrocitate )sunt.Nu-i un capat d etzara! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...