Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

educatie si disciplina


Recommended Posts

Buna,azi "s-a plans" d-na educatoare,din nou,ca David e agitat..i-am spus ce mi-a zis psihologul ,ca are nevoie sa fie ocupat tot timpul si a zis ca va incerca sa-l tin aocupat,mi-a zis ca arunca cu jucarii,a scris toate bancile si scaunele,se ia dupa 1 baiat din grupa si impreuna intorc clasa cu susul in jos...nu o asculta mi-a zis ca l-a scos in fata clasei,de fapt pe amandoi,dar ei dupa putin timp erau unul peste altul(vroiam sa-i zic d-nei cum de s-a gandit sa-i puna unul langa altul:)))) |) am vorbit cu el de fata cu d-na ,i-am spus ca d-na se supara daca e obraznic si daca va face asa in continuare nu va mai putea merge la gradinita... l-am pedepsit ,adica fara tv ,calculator sau jocuri de ale lui... acuma ce vreau sa va intreb si daca credeti ca procedez corect.. i-am zis lui David ca de fiecare data de acum cand imi zice d-na ca e obraznic ,adica arunca cu jucarii,nu o asculta,sta jumatate de ora peste program dupa ce pleaca toti copiii,singur pe scaunel daca mai mazgaleste bancile si scaunele va trebui dupa ore sa le spele pe toate altfel nu am idee cum sa procedez..!! Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am avut probleme cu fiica-mea cea mica la scoala. Vorbea tot timpul, cu colegii din jur, singura, etc. Si aproape in fiecare zi avea scris in jurnal ca a vorbit. Am inceput sa o pedepsesc, fara calculator, fara tv, etc. M-am dus si i-am zis profesoarei ca am discutat cu fata si am pedepsit-o. Mi-a spus ca e bine ca am discutat cu ea dar sa nu o pedepsesc pentru ca ce face la scoala are consecinte la scoala. Daca fata incalca regulile la scoala va suporta consecintele acolo. Eu cred ca educatoarea trebuie sa stie sa tina copiii sub control si ea ar trebui sa se descurce cu baiatul tau. Nu vreau sa fiu rea, dar acum cateva zile discutam de varsta de scoala si acum spui ca baiatul nu e suficient stimulat si se vede in comportament [:I]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce relevanta are una cu alta?un copil poate fi la fel de obraznic si la scoala..nu inteleg..[:-/] nu are legatura cu cunostintele lui ci de cum se comporta uneori.. mi-a zis ca va incerca sa-l tina ocupat tocmai ca sa nu mai fie asa insa trebuie si eu sa vorbesc cu el.. deci cum sa procedez daca vorbesc,ii explic de ce nu e frumos ce face si totusi nu functioneaza? nu ar fi bine sa-l pun sa "repare" ceea ce strica?daca a murdarit bancile sa stea peste program sa le stearga poate ca dupa aia se va gandi inainte sa le muzgaleasca iar :) Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, nu are legatura cu cunostintele, ci diferentele de ativitati intre scoala si gradintia. La scoala nu au jucarii cu care sa arunce cand se plictiseste pentru ca acolo are tot timpul ceva de facut. Activitati care il stimuleaza intelectual, il tin ocupat. E normal sa o 'ia rzana' daca se plictiseste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca educatoarea este de vina ca nu poate sa-i disciplineze pe cei doi. Probabil sunt cei mai mari si se dau grozavi.[:D] Asa cum spune si Bird, ce face la gradinita trebuie sa produca efecte acolo. La noi la gradinita asa se proceda... si la scoala de altfel. Al meu, desi a fost mereu printre cei mai mici, a facut tot felul de nazdravani... pentru mine tocmai firea lui rebela m-a hotarat sa-l dau la scoala la 6 ani.[:D] Mi-a fost teama ca daca mai trece un an nu voi mai reusi sa-l stapanesc deloc.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanap85
ce relevanta are una cu alta?un copil poate fi la fel de obraznic si la scoala..nu inteleg..[:-/] nu are legatura cu cunostintele lui ci de cum se comporta uneori..
Eu cred ca el se plictiseste. Inca mai merge si cu cel mic in grupa mica? Cind ti s-a spus ca trebuia sa dai copilul la scoala, ai raspuns ca tu il cunosti mai bine si nu e pregatit. Cum am mai scris eu cred ca era mai mult decit pregatit pentru scoala. Daca la anul mai face anul pregatitor sa vezi plictiseala acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ab5174 ... Eu zic ca este cam dificil la 6 ani sa-l intgrezi intr-o colectivitate. El nu este obisnuit cu reguli.
Nu neaparat. Pe vremea cand eu eram copil [:D] mic, stateam la tara (pana am intrat eu intr-a 3-a) si acolo nu existau gradinite. Deci, la aproape 7 ani eu am mers direct in clasa I. Desi, e adevarat ca mergeam la scoala cu sora-mea mai mare, dcei eu am avut un fel de gradinita... (Fiind scoala in sat, invatatorul ii tot cerea mamei mele sa ma lase la scoala. E drept ca la 5 ani eu scriam, citeam, stiam "Manastirea Argesului" pe de rost... intr-adevar se si ocupa invatatorul sa ma 'invete'. ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci in concluzie tre sa fie ocupat tot timpul,cred ca se comporta asa pentru ca se iau unii cu altii deoarece acasa asculta,chiar daca trebuie sa-i spun de 2,3 ori pana il fac atent dar ma asculta.. oricum daca mai mazgaleste va trebui sa faca curatenie multumesc de raspunsuri[flo] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011). http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consecintele naturale sint cele mai bune. A murdarit, trebuie sa curete, de acord. DAR: asta ar trebui sa faca doamna de la gradinita. Cum il vede ca a mizgalit o masa/scaun, imediat sa-l puna sa curete. Nu mai tarziu, nu dupa ore, nu dupa ce mizgaleste toata clasa, ci IMEDIAT. Iar daca-s doi sau trei care se iau unul dupa altul, n-are decat sa-i tina la distanta unul de altul in clasa. Ar putea sa-i dea ceva responsabilitati, sa ajute cu diverse mici chestii in clasa, gen impartit foile/caietele pe care deseneaza sau mai stiu eu ce. Iar cand face copilul ce e asteptat de la el, trebuie imediat remarcat si laudat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...