Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Asp. opt.!Felicitari Ankylya, Mrenescu,DenyAnd!


Recommended Posts

Buna,

 

As avea si eu o intrebare pentru fetele care au facut Pregnyl singure acasa... Eu am fost astazi la medic si mi-a dat Pregnyl-ul sa il fac maine. Am vazut abia cand am ajuns acasa ca sunt doua fiole, una mai mare si una mai mica, si nu am intrebat la cabinet prea multe, decat unde si cum sa fac injectia. Imi poate explica cineva cum trebuie procedat.

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

deci asa ca o concluzie la acest subiect off-topic, in romanaia procedura de adoptie e fff ok, si avem ce adopta sunt copii garla in tara care cauta o familie..asta spre deosebire de alte tari europene, unde nici copii cu handicap nu mai sunt de adoptat...iar pt copii chinezi se gasesc familii, mai trebuie sa ne uitam si in ograda noastra, unde sunt copii frumosi si sanatosi si poate rromi(pe care nu-i mai vrea nimeni, sunt si ei exotici intr-un fel dar nu in roamania, nu?)....deci faza cu adoptatul este pana la urma o alta etapa pe care viitoare familie trebuie sa o ia la nivel psihologic, ca dupa aia hartogaraia si umblatu nu mi se par mult mai agasante decat cracanatul de 5 ori pe luna la ginecolog si indopatul cu hormoni...asta daca adoptati voi fiecare pt voi dimensiunile...

 

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, este o fiola cu pudra si una cu lichid, nu? Se trage lichidul in seringa, se introduce in fiola cu pudra, se amesteca bine, se extrage amestecul in seringa si se injecteaza in abdomen la 2-3 degete distanta de buric, in stratul adipos strans usor intre degete.

Eu Pregnyl n-am facut niciodata, doar Brevactid si Ovitrelle. La Brevactid e asa cum ti-am descris. La Ovitrelle e un pen (o seringa preumpluta cu tot ce e nevoie) si doar injectezi.

 

Xididi, nu sari asa, vorbeam si noi nu dadeam cu parul.

Cunostintele mele care vor sa adopte fetite din China vor sa faca asta pentru ca sunt revoltate de procedeul avortului selectiv in functie de sex, nu pt ca copilasii chinezi sunt exotici.

O fosta colega are o foarte foarte buna prietena care a adoptat dupa multe chinuri o fetita de 2 anisori. A durat foarte mult procesul, a fost la numeroase vizite la asistentul maternal care avea fetita in grija, s-a revoltat de multe ori din cauza faptului ca acel asistent maternal cumpara pampersi foarte mari pentru copil tocmai ca sa nu trebuiasca sa o schimbe foarte des si mai facea si alte asemenea "economii".. Tipa respectiva a suferit mult ca n-a putut-o adopta si ingriji cum se cuvine mai devreme (copila fusese abandonata la nastere si ea aflase de copil si vrusese sa-l adopte inca de cand avea bebe mai putin de o luna) si pana s-a terminat adoptia si a putut in sfarsit sa rasufle usurata a durat foarte mult.

De-asta zic ca mi se pare ca in Romania dureaza mult si e foarte birocratica procedura. Plus ca te verifica si in fund statul sa vada in ce casa stai, ce profesie ai, ce motivatie ai sa vrei sa adopti si asa mai departe. Poate fi o problema daca stai in garsoniera la Piata Romana doar tu cu sotul si vrei sa adopti un copil dupa principiul decat sa stea inghesuit in garsoniera o duce mai bine in orfelinat !?! In acelasi timp daca stai intr-o garsoniera confort 3 din Ferentari impreuna cu cei 4 copii ai tai si ramai gravida cu bebe nr 5 nu mai zice nimic statul despre problema locativa.

O alta prietena de-a mea a vrut sa ia acasa un bebe abandonat intr-un spital din Targoviste si cand in sfarsit iesisera actele pentru a putea lua bebele in calitate de asistent maternal a venit denaturata mama a copilului sa-l ia acasa ca s-a gandit ea ca ar avea nevoie de banii de alocatie ai copilului. Oare cand bebe o sa faca 2 ani si alocatia o sa scada simtitor nu o sa-l lase iar pe cine stie unde? Si in conditiile astea sa trebuiasca sa intrebi rudele de sange ale copilului (pana la nu stiu ce grad) daca nu vor sa ia ele copilul pt ca abia apoi in caz de refuz un copil sa devina adoptabil mi se pare un pic exagerat.

 

 

[gravi] 15+

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

 

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestanid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Maria FELICITAAAAAAAARIIIIIIIII!!!![bum] Si la mai mare!

 

Totul va fi cu siguranta foarte bine! [pup]

 

Didi te-ai gandit sa incerci sa oferi suport organismului prin tratament homeopat? Ca sa castigi mai multe sanse sa nu mai apara endometrioza.

 

Eu am incredere in acest tip de tratament, o colega de birou a fost la homeopata la care merg si eu pentru ca avea un chist imens iar doctorii voiau sa o opereze ceea ce o infricosa.

Dupa 3 luni de tratament homeopat si atat, nu mai avea chistul.

 

Pana si eu care chiar cred in medicina alternativa, am fost surprinsa in mod placut ca a scapat de problema asa repede cu homeopatia.

Asadar merita incercat Didi!

Sanatate multa!

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai pt ce. Am uitat sa precizez ca e indicat sa folosesti seringa de insulina, cu ac mic si e important sa tragi in seringa cat mai mult din amestecul ser+pudra preferabil tot dar la Brevactid tin minte ca mie mi-a fost greu/imposibil sa trag tot, ramanea putin in capacel ca acul ala nu ajungea bine in tot lichidul.

 

[gravi] 15+

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

 

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestanid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, am fost si eu la homeopat, dar dupa 1 luna de tratament nu s-a vazut nici o ameliorare, deloc-deloc. Ma gandesc ca daca ar fi fost sa treaca in cateva luni, macar ceva-ceva tot ar fi scazut intr-o luna.

Initial trebuia sa mai asteptam 2-3 luni pana la operatie, cam asta era planul, insa rezultatul la CA125 l-a determinat pe doctor sa actioneze mult mai repede.

 

Didi [mamica] de Aida Maria [zana] (03.07.2008)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, nu te mai gandi la trecut, ce a fost a fost.

 

Important este viitorul! [:)]

 

Din proprie experienta stiu ca tratamentele naturiste isi fac simtite efectele in timp mai indelungat.

De aceea in cazul colegei mele mi s-a parut repede in 3 luni.

 

Oricum acest gen de tratament nu iti face rau, asadar ma gandesc ca merita macar incercat.

 

Ca si in medicina alopata si in cea alternativa, depinde si de ce medici dai si daca dau tratamentul corespunzator.

 

De cand a murit medicul nostru homeopat la care mergeam de la 13 ani, am gasit cu greu un homeopat bun, care sa nu fie avid numai dupa bani, iesindu-i din atentie scopul initial, acela da a ajuta oamenii.

 

Va [pup] pe toate!

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca vreau sa ma bag, dar.....

Adoptiile in Romania, pentru cetateni romani, care stau in Ro, sunt floare la ureche pe langa adoptiile in alte tari. De exemplu in Franta, atat timpul de asteptare, cat si documentele si conditiile fac inaccesibila adoptia pentru mai bine de jumatate de populatie. (si asta nu am zis-o eu[:D])

 

Iar cu medicina asta homeopata... ce sa zic... "frectie la picior de lemn"...o fi ea buna la "tratat" raceli, dar de la asta la vindecat endometrioze si eventual anulat efectele unei mutatii genetice...cale lunga.

 

Ah si inca ceva mai am de adaugat: Daca as avea cate 1 leu pentru fiecare data cand am auzit fraza: "Cunosc un caz, care dupa ce au adoptat, au reusit sa faca un copil natural"... acum as fi stat cu un laptop pe genunchi...in Bahamas.[pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...