Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Asp. opt.!Felicitari Ankylya, Mrenescu,DenyAnd!


Recommended Posts

Gabyv sper sa mai auzi totusi atatea fraze ca dupa adoptie a urmat un copil natural ca sa ajungi in Bahamas si sa si fie adevarat.[:D] Fiecare are convingerile lui legat de medicina alopata sau homeopata sau orice tip de medicina alternativa, iar pt ca dupa adoptie apare un copil sau dupa 10 ani de asteptari apare bb, poate avea explicatie in cu totul alt plan decat medical.Si pentru asta recomand oricui cartile lui Luule Viilma si nu numai. Sunt carti greu de digerat pentru unii si benefice pt altii. Se poate intra in multe polemici si oricine poate fi acid, dar o explicatie pentru asa zisa "relaxare" (dupa care apare si bb)care e o "prostie" poate fi o schimbare spirituala ce are loc in viata noastra. Sunt multe pareri ca, cauzele bolilor trupesti isi au originea de fapt in problemele pe plan spiritual. E o alta perspectiva (pe care nu ma astept sa o accepte toata lumea). E doar o parere.

Cat despre sistemul de adoptii pana nu te-ai lovit de el gred ca e greu de evaluat daca e bun sau rau, ne dam cu pararea din auzite ca 90% din cei de pe forum. O sa ne spuna in concret mai multe Moni banuiesc. Dar ma mira cei plecati dincolo la cate laude aduc pt tara noastra. Sistemul de adoptii e grozav, sistemul medical e cel mai bun din Europa, pacat ca oamenii sunt de coco si nu se aplica legi nu? E foarte frumoasa si simpla Romanica cand nu mai traiesti aici, cand nu iti mai lipsesc banii de medicamente si cand ai siguranta zilei de maine.

 

Mami de fetita frumusica foc!

29.04.2010

MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu consider ca este sanatos sa fim flexibili si deschisi, sa credem cum a spus Flory ca afectiunile fizice sunt conectate cu cele psihice (asat cred cu mare convingere).

 

Referitor la timpul de adoptie prefer sa nu ma bag in detalii, deoarece nu este un subiect la care sa am multe informatii.

Tot ce stiu este ca pana anul acesta dura o adoptie intre un an si doi ani, ca sa iti poti aduce copilul definitiv acasa.

Iar de cand s-a dat noua lege s-a mai simplificat acest proces.

Cunosc doua cupluri care au adoptat, unul acum vreo 4,5 ani si unul anul acesta, insa nu stiu multe detalii despre proces.

 

Referitor la homeopatie, am mai scris eu intr-un post anterior, eu si familia mea ne tratam de foarte multi ani pentru diferite afectiuni, cu mare succes.

Mie mi s-a declansat de la 13 ani un reumatism poliarticular groaznic, nu mai puteam pune talpa picorului jos de durere, si in 2 ani nu mai aveam deloc aslo peste limta maxima de referinta.

 

Maica-mea a scapat de gastrita, inceput de diabet, si si-a rezolvat niste probleme ginecologice vechi fara nici un alt tratament.

Taica-meu duce pe picioare o discopatie lombara grava, numai cu tratament homeopat, sora-mea a scapat de chisturi la san numai cu tratament homeopat, si as putea continua.

 

Este foarte important sa gasesti medici buni indiferent de tipul de medicina abordat, insa tratamentele alopate au de cele mai multe ori efecte adverse tare neplacute.

Si la fel de important este sa si crezi ca tratamentul pe care il urmezi este unul eficient, modul nostru de a gandi, pozitiv sau negativ influenteaza foarte mult directia in care o iau evenimentele din viata noastra.

 

Va urez un weekend frumos![flo][flo][flo]

 

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, am si eu o prietena care are probleme cu chisturile la sani. Imi poti da mai multe detalii despre tratamentul surorii tale si medicul homeopat la care merge ea pe PM?

Multumesc.

 

[gravi] 15+

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.id="size3">id="Script MT Bold">

 

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestanid="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Flory, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu am spus niciodata ca sitemul din Ro este numai lapte si miere si ca ce frumos este acolo. Daca asta ar fi parerea mea, as fi fost in Romania, nu in alta tara.

Acum tu faci o greseala, crezand, tot din auzite, ca cei care sunt "dincolo" nu au grija zilei de maine. Sa stii ca pana si cei f bine stabiliti, cu acte cu asigurari, au probleme, dar cei din Ro se multumesc cu a face conversia banilor si crezand ca ce bine stau astia. Asa este, este mult mai bine decat in Ro, dar nu inseamna ca este mai comod, mai distractiv si ca stam in "party" toata ziua.

Am prieteni in Ro care au vazut mai multe tari decat mine, iar eu "cea care am siguranta zilei de maine" (tu ai zis-o, nu eu!) stau cuminte acasa la mine, desi eu si sotul meu avem salarii confortabile.

Ah si nu vorbesc despre adoptii de pe forumuri, ci m-am interesat personal atat in Ro, cat si aici, unde am fost deja la intruniri si imi astept linistita convocarea pentru a depune dosarul.

Cat despre ramasul cu relaxarea, nu te contrazic, la unii merg si medicamentele placebo, iar homeopatia este o medicina care trebuie sa "crezi in ea".(tocmai de asta nu m-am adresat lui Moni, ca stiam cazul ei, ea a mai zis, plus ca am vazut la TV cazuri care se vindecau desi nu era posibil dpdv medicina clasica)

Been there, done that...si relaxarea si homeopatia!

 

Si cu asta fiind spuse, ma retrag, pentru ca vad ca la aspirante se aplica foarte mult efectul de cheerleadingid="red">, indiferent ce zici -atat timp cat nu se intervine in parerile altora- lumea te incurajeaza ... asa....absurd...(ca sa nu zic altceva)

 

Nu este nevoie sa imi raspundeti, nu o sa citesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca suntem suficient de mature toate de pe acest forum sa ascultam si parerile pro si cele contra si sa luam ceea ce ni se potriveste fara sa acuzam pe nimeni. Gabi chiar nu e nevie de sa retragi. [flo] Nu cred ca in orice tara din UE e doar lapte si miere si fiecare a avut de ales daca ramane acasa sau pleaca. Incercam sa subliniez ca daca intr-o tara civilizata exista o lege aceea se aplica pe cand in RO oricate legi bune s-ar da nu e nimeni care sa le aplica. Tot de aceeasi functionari "binevoitori" dai peste tot la stat si de multe ori te lupti cu sistemul sa ti se recunoasca un drept legitim sau sa se aplice o lege (pentru marea majoritatea functioneaza dupa criteriul fac ceva doar daca imi iese si mie ceva la afacerea asta), asta incecam sa subliniez.

Cat despre partea cu relaxarea e usor de spus "been there done that" dar e mai greu de facut. Nu era vorba despre mers la mare, stat la soare, nu despre acel tip de ralaxare vorbeam. Era vorba despre acea perceptie asupra propriului destin, cand ne invatam lectiile de viata pe care le primim, cand invatam sa iertam si sa primim cu dragoste orice ni se intampla. Despre acest tip de relaxare si educare a subconstientului vorbeam. E o terorie in care cred, e parera mea si nu ma gandeam ca se va supara cineva daca o voi expune si nu e nimeni obligat sa creada in ea.

Nu acuzam pe nimeni indiferent de tara in care traieste, incercam doar sa spun ca orice parere e binevenita si ar trebui tratata cu respect. Nu imi place ce s-a postat sau consider ca nu mi se potriveste trec mai departe. De multe ori tonul unui mesaj poate parea mai agresiv decat se vroia el a fi in realitate.

Uite de ex Isa, cati ani nu a ramas gravi cu fostul/viitor actualul sot? Pt ca l-a iertat , chiar daca multa lume nu a inteles-o si a sfatuit-o sa mai astepte a ramas gravi (poate asta a fost lectia ei de viata pe care trebuia sa o invete). Poate ca prin iertarea ei si iubirea de care a dat dovada si optimismul pe care l-a transmis a reusit sa isi atraga pozitivul in viata ei care s-a concretizat in bb. sunt ferm convinsa ca nu a ajutat-o grecia, marea si soarele ci atitudinea ei pozitiva. E greu de acceptat lucrurile rele care ni se intampla, dar eu cred ca nimic nu e intamplator si daca ne invatam lectiile de viata si le primim cu iubire oricat de absurd si greu ar parea, lucrurile bune nu vor intarzia sa apara in viata noastra (vezi uneltele Ho'oponopono). Despre acest tip de relaxare vorbeam. Iar noi ca natie suntem stresati, grabiti, colerici numai bine nu ne facem. De asta consider ca e mai bine dincolo, ca sti precis ca 1+1 fac 2. In Ro de multe ori nimic nu are logica si stilul asta de viata al nostru agitat si-a pus amprenta asupra noastre ca persoane si nu mai suntem in stare sa gandim pozitiv sau sa ne relaxam intr-adevar.

Atata am avut de zis si sper ca tonul mesajului sa nu deranjeze pe nimeni sa fie inteles asa cum am incercat sa il transmit.Teorii sunt multe si ar putea fi dezbatute in sute de capitole.

 

Mami de fetita frumusica foc!

29.04.2010

MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...