Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ceasul biologic


Recommended Posts

A boteza este frumos, insa clar nu reprezinta acelasi lucru. Imi tin finutul in brate, il alint (cand vin finii la noi, caci dc merg eu incolo numai incap de bunica [bang], mai mereu mi-l ia din brate), dar este bebelul altei mamici. [:D] Eu ma lupt cu incapatanarea sotului care nu vrea bb2 acum, insa sper sa se razgandeasca rapid. Am ajuns sa ma bucur de prezenta bebelusilor de la cabinet (care vin la bilant, nu neaparat ca sunt bolnaviori). Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelor, eu cu sotzu am ramas cu sechele [:D] dupa un bb...eu si acum cand aud unul plangand in parc mi se face pielea gaina si ma ia asa ..o senzatie neplacuta barbata-miu a zis ca mai bine se duce la Ciomu [:D] dar altu nu mai vrea. Na, mie oricum mi-a trecut ceasul acela, deh, am 46 de ani acu' Sper sa-mi treaca sechelele pana or veni nepotii [:D] Ingrid si Cristi 9 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, ia sa-ti zic eu impotriva!!! Toate fetele ti-au zis ce fain e, ia sa-ti reamintesc eu si partea negativa cu riscul de a-mi lua rosiile caracteristice DC. Mie mi se face rau numai cand ma gandesc la a fi gravida, a naste, a avea bebe mic[bang][bang][bang] Ideea de a fi gravida, sa-mi fie rau saptamani in sir, sa ma simt umflata si "parazitata", sa ma caute doctorul in mod regulat prin toate gaurile, ideea de a naste iar, de a sta pe colac, de a avea sanii umflati gata sa crape, de a ma chinui sa slabesc etc etc ma fac sa am cosmaruri la propriu!!! Apoi bebele mic... frate, cand te scoala de 3+ ori pe noapte, cand stai sa te suga cand are el chef, cand e dependent 100% de tine, cand tot programul casei se invarte jurul lui 24h/zi ani in sir, cand daca tuseste latrat te intrebi daca nu cumva are laringita si ar trebui totusi sa-l duci la spital, desi esti rupta si asa ai mai dormi... Nu, mersi! Am 2 fete frumoase, destepte si sanatoase, multumesc frumos, mie imi ajung! Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, eu te inteleg, acuma depinde si ce varsta ai. [flo] Eu l-am facut pe Robert destul de tarziu, la 35 spre 36 si-mi pare rau ca nu m-am apucat mai devreme, mai faceam vreo doi. Dar... nu-i timpul pierdut... am si eu niste vise, niste sperante... sotul nu prea "compatimeste" cu mine [:D], dar poate-l dau pe brazda, cine stie, m-au incurajat experientele unor "fete" care-au nascut la 38, la 39, la 40. Sarcina? O minune pentru mine, cea mai frumoasa perioada din viata mea. Am slabit [:D], bine ca am mai pus ceva pe mine in trimestrul al treilea, mi-au trecut toate problemele cu tenul (nu s-au accentuat, cum se intampla,apropo, soacra-mea ma tot verifica si zicea: "Mda, nu se vede nimic, n-ai nimic pe fata, nu ti-au aparut pete!" [:D]) n-am avut greturi, varsaturi, nimic... am fost tratata ca o printesa (de familie, uneori si de restul lumii[alcool]), am visat toata ziua cu ochii deschisi, n-am avut schimbari de dispozitie... deci da! Mai vreau o sarcina ca asta. Si medicii cu care am nascut m-au intrebat "Pe cand al doilea?" si au zis ca varsta nu e o problema. Contra? Pai trei-patru luni de colici, cand credeam ca ma urc pe pereti, faptul ca n-am reusit sa alaptez decat foarte putin, faptul ca varsta se simte si-mi cam iese limba de-un cot cand ma alearga copilul prin parc sau pur si simplu iritarea ca sunt scoasa din ale mele, din tabieturile mele, sau pur si simplu rutina, oboseala de a face acelasi lucru in fiecare zi, timp de un an, sau, dupa caz, doi. Si, ceva foarte important, de care mi-e un pic rusine: ideea ca n-as mai putea sa iubesc un alt copil asa cum il iubesc pe el acum. Si ca parca as vrea ca numai el sa se bucure de iubirea asta a mea, de iubirea intreaga [:I]. A, si n-am trecut pe lista banii, finantele! Tu mai ai copii, deci inca unul cred ca ar fi floare la ureche, ti-ai facut mana :). Mai scrieti, ca si eu mai vreau pareri, poate facem schimb si de medici buni :). Mami de Robert (07.07.11)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Mickyyy, ia sa-ti zic eu impotriva!!! Toate fetele ti-au zis ce fain e, ia sa-ti reamintesc eu si partea negativa cu riscul de a-mi lua rosiile caracteristice DC. Mie mi se face rau numai cand ma gandesc la a fi gravida, a naste, a avea bebe mic[bang][bang][bang] Ideea de a fi gravida, sa-mi fie rau saptamani in sir, sa ma simt umflata si "parazitata", sa ma caute doctorul in mod regulat prin toate gaurile, ideea de a naste iar, de a sta pe colac, de a avea sanii umflati gata sa crape, de a ma chinui sa slabesc etc etc ma fac sa am cosmaruri la propriu!!! Apoi bebele mic... frate, cand te scoala de 3+ ori pe noapte, cand stai sa te suga cand are el chef, cand e dependent 100% de tine, cand tot programul casei se invarte jurul lui 24h/zi ani in sir, cand daca tuseste latrat te intrebi daca nu cumva are laringita si ar trebui totusi sa-l duci la spital, desi esti rupta si asa ai mai dormi... Nu, mersi! Am 2 fete frumoase, destepte si sanatoase, multumesc frumos, mie imi ajung! Caro
Aooleu, ceasul asta al meu e mai puternic decat credeam, sau eu sunt defecta. Nu de alta, da' tot ce treci tu in lista de chestii naspa, mie imi lipsesc, mi-e dor sa-l simt un bebe dandu-mi ghionturi, mi-e dor sa alaptez un bebe mic, chiar si noptile nedormite imi lipsesc. Ce-i drept, am avut sarcini usoare, n-am avjt probleme cu alaptatul (cea mica nici macar n-a gustat alt tip de lapte pana la un an jumate...asta si pentru ca era alergica la lactoza), nici colicii nu ne-au dat batai de cap. Poate si pentru ca eu am crezut mereu ca de fapt colicii sunt o inventie a producatorilor de medicamente, si ca de fapt nu durerile de burtica sunt problema ci agitatia mamei care se transmite copilului :)) Financiar nu ni-l permitem, nu sa il nasc, ca asta e usor, ci sa ii si pot oferi altceva decat iubire, masa si casa (nici acum nu am posibilitatea sa le ofer fetelor tot ce isi doresc, si nu zic de mofturi sau jucarii scumpe, ci de cursuri, activitati optionale sau sporturi, haine noi la toate in acelasi timp, etc.). Timp sa il fac daca chiar vreau mai am destul, zic eu, am 36 de ani. Dar stiu aproape sigur ca nu va mai fi un al patrulea bebe, si cred ca asta ma inspaimanta cel mai tare si ma face sa mi-l doresc. Am si 2 cezariene la activ, ceea ce implica si niste riscuri pentru o noua sarcina. Insa nu asta e motivul principal pentru care e exclusa o noua sarcina, ci cele de natura financiara. Plus altele mai marunte....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat sau nu si eu am visat acum doua saptamani ca sunt insarcinata, eram in luna mare cand se simte bbele ca da cu adevarat din picioruse[olala]. Doamne n-am sa uit senzatia aia minunata!!! Nu as mai avea cum sa am un copil si nici nu ne-am mai dorit alt bb, insa amintirile respective imi sunt printre cele mai frumoase, cu tot greul intampinat. Cand ma apuca "hormoneala" o rezolvam altfel[pathot]si imi trece[:I] uneori gandesc prea mult....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui giulia71 Cand ma apuca "hormoneala" o rezolvam altfel[pathot]si imi trece[:I]
La mine nu trece asa...parca mai rau e dupa [bang][bang]. Si eu imi doresc cu disperare inca un copil. Sunt batrana, 37 de ani si bolnava [bang]. Exista o mie de motive sa nu vreau inca un copil, dar eu tot il vreau. Am decis sa adoptam. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am gasit o solutie temporara la problema, sa vad acum si daca reusesc sa o pun in practica. Ideea mi-a venit citind subiectul de la generale cu mamica sterilizata. Asa ca m-am pus pe cautat orfelinate, doar ca merge greu rau. Am sunat inclusiv la directia pentru protectia copilului sa aflu unde sunt la mine in sector, si dupa 20 de minute de stat in hold asteptand sa se elibereze vreun operator, am renuntat. Am sunat la vreo 2 fundatii pentru copii, dar habar n-aveau. Nu mai zic ca am googluit de ma dor buricele degetelor, si am gasit doar 2, unul care s-a inchis de cateva luni, si altul intr-o zona innacesibila. Oricum, sper sa gasesc unul, fie aproape de casa, fie intr-o zona usor accesibila (metrou) si sa-i fac o vizita week-endul asta. Daca tot am exces de sentimente materne, cateva ore petrecute in compania unor micuti poate ar ajuta, si pe mine, si pe ei. Chiar ma gandesc sa fac o "excursie de grup" cu copii acolo, mai eliberam casa de jucarii cu ocazia asta. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca fetelor le-ar place. Le-am spus la un momentdat cand faceam ordine in jucarii (acum vreun an cred) ca nu mai am loc de ele, sa puna de-o parte ce nu mai folosesc, si le donam la un orfelinat (ma rog, initial am zis sa arunca, si la revolta lor general am zis ca le donam). Asa de incantate au fost de idee, ca au pus deoparte inclusiv din jucariile lor preferate, doar ca din pacate eu n-am ajuns niciodata la un orfelinat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.cylex-romania.ro/bucuresti/centre+de+plasament.html Oare nu sunt astea? Suna intai sa vezi daca iti e primit accesul. Eu am fost in liceu, cu o profesoara, le-am dus copiilor cateva plase cu mere si am stat si ne-am jucat cu ei. Profesoara mergea mereu. Asta a fost de mult, nu stiu daca acum se mai intra asa usor. Bird, bafta sa-ti implinesti dorinta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...