Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la 18 luni nu i s-a inchis fontanela


Recommended Posts

Buna ziua,Fetita mea are 18luni si nu i s-a inchis fontanela. am fost la medic cu ea si mi-a dat sa ii dau in septembrie si octombrie cate 10zile cate 5mil/zi de calciu si i-a marit doza de Vigantol a 8 picuri pe zi. Am terminat cu calciul si Vigantolul tot asa il dau dar nu mi se pare ca fontanela s-a mai inchis si doctorita pare sa nu o ingrijoreze prea tare si ma dispera indiferenta asta a ei. ce mai pot sa fac?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

salut. si fiica mea cea mare a patit asa.nu a asimilat cum trebuie vigantolul si a facut in doua luni la rand, D3 intravenos. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174351&whichpage=2"]"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"[/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, Fontanela poate ramane deschisa si dupa varsta de 18 luni.Daca fetita nu are semne de rahitism toracic sau al membrelor,dentitie intarziata,etc. se continua terapia cu Vigantol,monitorizata periodic. Se recomanda in situatiile complexe,dozarea vitaminei D3 din sange,fosfatazei alcaline serice,calcemiei[totale si ionice],fosfatemiei si eventual, markeri endocrini[dozari hormonale].Se poate asocia si remediul homeopat Calcareea carbonica. dr Cristiana Mirica, medic primar pediatrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Dna dr Mirica, calcareea carbonica poate fi administrata si unui copil caruia dentitia ii apare f greu?Este vorba de baietelul meu de 19 luni, cu putina fontanela inca, sub un cm, dar cu strenul putin infundat.Pediatra lui nu i-a recomandat decat vigantol 3 pic pe zi, fara calciu fara altceva...Nu are decat 7 dintisori pana cum si il chinuie f tare insa nu reusesc sa iasa. Daca da, in ce doza? Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...