Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -


Recommended Posts

WISH 42, Am inceput cu Elevit 1 tb pe zi cu vreo 2 sau 3 saptamani inainte de FIV din cauza rezervelor scazute de fier pe care le aveam atunci. Femibion nu se gasea atunci in Romania, mi-a trimis o prietena buna Medyn Forte din Germania. Deja eram insarcinata cand am inceput sa iau. Eu cred ca Medyn-ul 1 tb pe zi m-a ajutat ff mult, eu avand gemeni si mi-a scazut rapid homocisteina care era putin peste limita superioara a laboratorului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Wish 42, Am inceput Aspenterul 75 din cate imi mai amintesc cu ceva timp inainte de FIV poate 3 saptamani - nu mai stiu exact (atentie se intrerupe si se reia dupa indicatiile ginecologului care face FIV-ul ca da risc de sangerare daca e cazul la tine, in prospect parca scrie sa-l intrerupi cu 8 zile inainte de o interventie chirurgicala) si am tot mers cu el cu mici intreruperi de 3 zile din cauza spotitingului (pete maronii)pana in saptamana 28 de sarcina inclusiv. In paralel am inceput Clexane de 0,4 o data cu Diphereline-ul pe care imi amintesc ca l-am intrerupt cu 24 de ore inainte de cezariana si l-am reluat cand a zis anestezistul pana la 6 saptamani dupa nastere inclusiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wish 42, Prednisonul din cate imi amintesc (sper sa nu gresesc, mai verifica si la alte fete) l-am inceput imediat dupa embriotransfer. Doza recomandata parca era de 10 mg si il luam 5 mg dimineata si 5 mg seara. Scuza-ma daca e ceva gresit, eu am luat prea multe medicamente. Imi amintesc ca l-am luat sigur in primele 12 saptamani de sarcina. Nu mai stiu exact cand si cum l-am intrerupt (unele medicamente date la FIV nu se intrerup brusc, ci treptat adica iei cateva zile doze mai mici pana nu mai iei deloc). FIV-ul reusit l-am facut in iulie 2010 la Atena cu dr Diakoumakos - ginecolog si dr Argyriou - embriolog. Sper ca ti-am fost de ajutor! Te ajut cu placere oricand daca stiu sa raspund. Eliza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eliza [flo][flo][flo][pup][pup] multumesc frumos pentru experienta ta pe care mi-o impartasesti. Si eu sunt,cred,tinerica la fel ca si tine [:D] am 42 ani. Am facut si eu alte analize:anticoagulantul lupic,antitrombina !!!,proteina C si S,rezistenta la proteina C activata,homocisteina,anticorpii anticardiolipinici+antifosfolipidici,celulele NK,fact V Leiden,mutatia [rotrombinica - toate sunt ok. O sa ma gandesc pana luni daca fac noile analize sau merg cu clexane de 0.4 oricum. Deci mamarutzele tale au aproape 2 ani !!! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase. Ai fost multumita de dr D asa?Al catelea fiv l-ai facut cu el?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, noi parca am fost la aceeasi odisee? ai stiut de mutatii pana la SOE, sau dupa le-ai facut? Ce tratament ti s-a recomandat? mercic[flo] PAI-1 (675 4G/5G)- heterozigot , risc trombofilie FACT XIII (G102T) mutatia V34L - pozitiv, genotip heterozigot SOE la 8 saptamani (Budapest PK IVF-1)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...