Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -


Recommended Posts

este mult clexane de 0,6 mg. doza se creste treptat ,cartea spune 1mg\kg\corp. eu la 74 kg ar trebui sa fac de 0.8 [pup]. Eu am inceput cu 0.2mg ,iar maine ma duc la hematolog[pup][pup]

 

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu stiu ca se face tratamentul in functie de o serie de analize de de greutate. Stiu de la amica mea ca i-a crescut doza cand a trecut peste o anumita greutate. Si lunar ii mai facea o serie de teste (legate de coagulare, D-dmeri si altele). Nu stiu exact tot. Voi afla cand va fi cazul. Dar cel mai simplu este sa va intrebati medicii.

 

Mutatii:

- PAI 1 4g/4g homozigot

- MTHFR C677T heterozigot

1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)id="Courier New">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns acasa de la Dr Hematolog de azi voi face Clexane 0,4 mg . Mi-a dat sa imi fac si o serie de analize la 1 saptamana de la inceperea tratamentului ( D Dimeri , coagulograma , hemoleucograma, ) [pup]

 

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of mai fetelor ... tot citesc si eu pe la voi ... si ma minunez de cate rele se intampla [bang] Mi ciuda maxim...ca sunt atatea fete care raman insarcinate fara sa-si doreasca ... si noi ne luptam atata!!!

 

Maria, felicitari pt burtica ... Am inceput si eu de ieri sa iau Clexane de 0,4 ... Sunt posesoarea unei burtici de 5 saptamani ... si nu vreau sa risc nimic!

 

Va pup fetelor ... si va doresc numai bine! [pup]

 


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota

Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

id="size2">id="teal">


FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite

FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit

FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit [:)]

id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, Myha, tratamentul nu se da in functie de tipul de nastere,

Doza de 1 mg/kgcorp se da daca ai avea probleme mari, cheaguri, accidente trombotice, asta e doza terapeutica, noua ni se da cea profilactica. Se ajusteaza si dupa kg, dar nu pana la 1 mg/kgcorp. Dupa cateva zile de clexane, se face analiza antifxa care arata cum stai, intervalul de valori normale dat de synevo, este 0.1-0.4, eu as zice ca trebuie mentinuta la partea superioara a intervalului. Alte analize nu au valoare in sarcina si in timul tratamentului cu clexane.id="Verdana">

 

Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex, eu sunt incepatoare cu clexane-ul ... Analiza asta antifxa ... ti-o recomanda medicul... sau poti sa o faci si tu de capul tau? E analiza de sange banuiesc ... oare se poate face si dupa-masa sau doar dimi?

 


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota

Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

id="size2">id="teal">


FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite

FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit

FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit [:)]

id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss, pe site-ul Synevo, la pregatire pacient, scrie ca nu e necesar, la alte analize scrie "a jeun", pe nemancate.

Analiza e cam scumpa, la Synevo costa 200 lei (o poti face de capul tau), dar daca esti monitorizata la Fundeni, de dr. Uscatescu, o faci gratuit.

 

Uite aici despre analiza:

http://www.synevo.ro/anti-fxa-activitate-reziduala-factor-xa/id="Verdana">

 

Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Cluj ... deci nu se pune problema de Fundeni [:D]

 


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota

Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

id="size2">id="teal">


FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite

FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit

FET noiembrie 2012 Budapesta, dr. PK, reusit [:)]

id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...