Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare


ela_04

Recommended Posts

[:)] Daca ii dai suc de portocale inseamna ca a ta e mai mare... si daca bea sucuri inseamna ca iti i-a biberonul [q] ma oftic si mi-e ciuda de mor!

sucul de mar si de morcov...a fost un esec total! era pe ea pe canapea... pe pereti [:D] am lasato balta... suculete mai tarziu!

Dar pot sa-i dau mar! Ai dreptate. Am uitat vezi. Am luat niste biscuiti fara gluten dar inca e cutia neinceputa.

Tot fara nici un dinte suntem...baiatul avea 2 jos deja. Dar durerile se intensifica... banuiesc ca poate sa o tina asa si o luna pana ii da si ei ceva...asta e!

 

Despre colaborarea celor 2... ei bine...i-am manipulat nitel eu trebuie sa recunosc ca altfel imi era frica sa nu-i scoata ochii.

De cate ori mai plangea si ea... vai ce ma enerveaza ghemul asta mic... uita=te la ea ce urla!

La care baiatul.. o dor dintii mami nu vezi [:)] (zice si el ce ne aude pe noi vorbind).

La masa... sa sti ca daca nu esti cuminte eu strang masa si nu-ti mai dau nimic! uite ce mizerie ai facut aici!

La care baiatul... e cuminte mami! ...hm...zici tu? Daaaaaa

Cand sa ne culcam... hai gata strangeti jucariile si la culcare ca mie mi-e somn!

Adica incerc sa o cewrt si pe ea... nu numai pe el. Insa tonul vocii trebuie sa-l controlez ca sa nu sperii fata... sa nu tip eu adica [:D] asta ar mai trebui! ca incep amandoi sa urle!

 

Adica eu cred ca e in firea omului instinctul asta de a lua apararea celui mai mic, mai slab etc. daca intre ei nu fac eu vreo greseala sa ii apuce concurenta...asa ar fi normal... zic si eu.

Bine, concurenta o sa fie... dar mai tarziu. Acum eu pun bazele.

Ce o iesi...numai D-zeu stie! Sper din tot sufletul sa se inteleaga bine!

 

Ce e aiurea pt mine acum e seara la culcare. Cand ii culc pe amandoi seara si ma bag intre ei la mijloc incepe baiatul... mami vreau in bratica. Ma intorc sa i-au baiatul in brate si incepe fata sa-mi dea cu mainile si picioarele in spate...daca o ignor incepe sa planga.

Si uite-ma cum stau si ma gandesc cum sa mai stau sa-i multumesc pe amandoi! Sa nu crezi ca e o coincidenta, ca si eu am crezut la fel! Asa fac de fiecare data!

 

Daca sunt in patul mare si se joaca fiecare cu ale lui... in general asta mica incepe sa dea din picioare peste ale lui sau sa-i fure sosetele. Mai ales cand are unele rosu aprins [:D] nu prea am tinut eu cont de culori. Si daca mi-a placut materialul i-am luat ce culoare avea.

Asa...atunci ii spun fetei...de ce dai in fratele tau? nu vezi ca e micut si el, si te iubeste mami. Uite ti-a dat din jucariile lui si te lasa sqa te joci cu ele! :)))))

Bineinteles ca fata nu intelege nimic din toate astea. Dar...ii creste lui stima de sine... fratele cel mare, care e bun ...bla bla bla.

 

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am uitat ce e cel mai ciudat.

Cand baiatul cere ceva ce nu are voie de ex telefonul meu, si nu primeste incepe sa planga. Atunci incepe si fata imediat!

Deci cum plange el ...hop si ea! De fiecare data [bang]

Atunci ies din camera si "le spun" cand o sa fi-ti pregatiti sa vorbim civilizat fara urlete sa ma chemati!

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit niciodata sa le adorm in acelasi timp asa ca m-am lasat pagubasa..cand am fost in vizita cateva zile si n-am avut de ales, nu aveam doua camere la dispozitie, cred ca au fost 30 de min de fataiala in pat cu lumina stinsa si era ora destul de tarzie..

 

Mie nu imi pare ciudat, cred ca baiatul plange destul de tare, ea nu isi da seama motivul pt care el plange si se sperie oarecum, zic si eu[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] Eu am norocul ca asta mica e tare somnorici asa... e ca taica-su... daca ar putea nu s-ar da jos din pat [:D]

Asa ca seara mai ales nu am nici o treaba... ziua insa a inceput sa fie naspa si la mine ca fata are un somn pe la 10 pana la 11 chiar si 12 uneori. Deci isi face siesta si se trezeste cam pe la ora mesei in jur de 1 bag supa. La 2 e ora de somn a baiatului insa ea e in plina verva.

Daca vad ca baiatului nu ii este somn ...nu fortez nota. Adica fara urlete si scandal..il las in pace si la 8 e in pat doarme.

Daca vad ca ii este somn... o i-au pe fata si o bag la san... nu mananca ea mereu dar are o ocupatie clar. Daca o las in patutul ei incepe sa vorbeasca de numai doarme nimeni.

Inca nu am plecat nicaieri cu fata ... am fost la maica-mea de Craciun dar a stat numai cu tatza in gura si nu a dormit deloc. Cum o puneam jos incepea sa planga. Pe la 5 -6 am plecat acasa unde a dormit bine merci in patul ei.

Asta e. Bine ca am citit pe aici din timp ca unii copii sunt mai anxiosi in vizite sau cu alte persoane ca daca ma raportam la frati-su ziceam ca are copilul ceva. [:)]

 

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A facut fata mea 6 luni jumatate... nici nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul...

Parca ieri am adus acasa ghemul asta mic...si acum ma mangaie, ma trage de par si se impinge in picioare doar doar si ea... [:)]

 

Am cantarito acum vreo cateva zile are 6.900 kg. Da` manaca tot ce prinde... e tare haioasa. Se repede cu gurita de cum ma vede cu lingurita in mana. Uneori varsa tot ce e in lingurita inainte sa ajunga ceva si in gurita pt ca se repede asa [:)]  cand plec cu castronelul de cele mai multe ori se lasa cu scandal...

 

 Apa tot nu i-am dat. Uit mereu si nici ea nu prea e mare fan. Adica avem problema cu biberonul asa ca nici apa nu bea din biberon. Nu prea m-am stresat cu asta... dupa masa incerc sa vad daca vrea tatzi mereu iar daca sughite tot la tatzi apelam.

Tot fara dinti e fata mea dar a inceput sa bage si ea in gurita cam tot ce prinde.

 

A avut vreo 2 zile cand nu prea mai vroia tatzi... nu stiu din ce cauza. M-am speriat rau... noaptea plangea dar cand o puneam la san urla si mai tare. Dimineata abia pe la 8-9 a mancat ceva, apoi iar numai vroia (si forumul nu mergea [:D] ) ... cred ca a supt de 3 ori toata ziua. Noaptea urmatoare iar nu a vrut incepusem sa ma gandesc ca poate numai vrea. Sotul ma batea la cap cu LP.... dar am zis ca o mai las o zi daca tot nu mananca ma duc si cumpar lp asta e. Moama si a doua zi ce a mai mancat  [:D]

Nu stiu nici acum ce s-a intamplat... efectiv plangea de cate ori o puneam la san!

 

Kk ei inca nu si-a schimbat culoarea...uneori e chiar galbenul ala de bebelus...oare nu trebuia de la mancare sa faca si ea kk mai colorat? Are diverse chesti marunte in el dar tot galben e. Acum are zile cand face si de 2 ori pe zi...zile cand face doar o data...

I-am dat si branza de vaci.. supa...piure... inca nu i-am dat carne... dar i-am dat azi 2 boabe de mazare  [:)]  pe prima a molfaito instant pe a doua a tot plimbato prin gurita...

Asta e diversificare ca pe vremea bunici ce fac eu aici... in fine...sper sa fie bine.

Inca nu mananca ca o masa... adica tot sanul e baza iar diversificarea e asa... o joaca. Vrei bine nu vrei iar bine... de luna asta, cand o sa faca 7 luni o sa incerc sa-i introduc o masa mai consistenta. Dar nu prea stiu cum sa fac... ca ea mananca cat vrea... si mereu dupa san... sa nu-i mai dau sanul de exp la pranz si sa ramana doar supa?

Era mai usor la baiat cu biberonul... ii bagam supa in biberon si stiam exact ce cantitate e :D acum la asta mica nu am mai masurat cat mananca...ii pun si ei acolo 2 degete in castronel. 

 

Ca tot ma laudam eu cu ea cat e de cuminte vreau sa va spun ca de vreo 2 saptamani numai pe la 4 ma trezeste. Si plange ...si se vaita...vorbeste!!  la 6 se culca la loc dar se trezeste baiatul.   [bang]  avem o viata interesanta si palpitanta...ce sa mai zic!

[flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce atatea masuratori la cat mananca, la cum introduci alimentele..lasa tu ca pe vremea bunicii se cresteau copii mai usor si mai frumos ca acum. Poti sa ai toata increderea ca bebe stie singur cat ii trebuie sa manance, faza cu plansul cand e castronelul gol o avem si noi acum, [:)] ii mai pregatesc de un, deget doua in castonel pana imi spune ca nu mai vrea. Caca asa o facea si ea cred ca cam pana la vreo 8-9 luni Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De vreo cateva zile suge intr-una. Nu stiu ce s-a intamplat dar suge din ora in ora ziua. Noaptea doar o data. Dar ziua e jale. O fi vreun puseu de crestere? Dar asa rau?

Nu mai sta la san ca inainte cate 30 min - o ora.... cred ca sta 5-10 min si gata. Dar dupa o ora e foame iar...ce zic eu, uneori nici o ora nu trece... nu e prea des pt ea? nu o doare burta daca mananca asa mereu?

Sunt cheauna de cap... fata ma solicita intr-una, baiatul nu stiu ce are ca am dat-o in bara si aici, barbatul ma intreaba daca mai vede si el mancare gatita anul asta... si eu fug ca o gaina nebuna in toate partile si nu fac nimic dar sunt lesinata.  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...