Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare


ela_04

Recommended Posts

Cred ca Monica ma pregatea pt o zi ca asta [:)] Am fost azi la dr cu toata gasca. Iar fata nu a mai luat decat 500gr. Avea 6,100 kg. Am venit repede acasa si direct la laptop sa vad cat a avut ultima data, acum o luna ...5.500kg. Dar are 62 de cm. S-a lungit. De mancat mananca bine... a avut o perioada cand nu o mai auzeam cum inghite la un san dar m-am ridicat brusc ca nu stiu ce facea baiatul intr-o zi si am vazut ca avea lapte in gurita. Deci manca chiar daca nu se auzea nimic [:)] Ma bucur ca a scapat de viroza asta ingrozitoare care pe mine m-a lesinat de tot. A inceput sa-si ridice singura capul de pe saltea, cand e curioasa ce facem noi pe acolo, sa-si ridice fundul impingandu-si picioarele ca sa o i-au in brate, sa ma traga de par (azi in premiera), gangureste cand e cu noi...dar si singura o mai apuca, noaptea. Doamne ce bine ca nu e ca baiatul care se trezea si urla. Ea incepe si vb...ce zice...numai ea stie.[olala] Ma bucur tare mult ca pot sa o alaptez. Am vazut ce inseamna sa treci sugarul pe LP de la baiat. Numai cand imi aduc aminte (cu groaza) noptiile in care se trezea plangand de foame iar eu trebuia sa ma duc la bucatarie sa fac laptele. Pana ma intorceam era negru de furie [bang] trebuia sa ne trezim amandoi ca unul sa tina copilul in brate iar altul sa faca laptele. si asta de cate 2-3-4 ori pe noapte... Sper sa am lapte cat mai mult de data asta. M-am mai ingrasat 2 kg dar nu-mi pasa. Ma bucur ca ea e bine iar eu am lapte sa-i dau. [flo] Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ela, dar cate luni a domnisoara acum? Cam in primele 4 luni media de luat in greutate e 750, in urmatoarele 4 e 500 si in urmatoarele 4 e 250. Ata e teorie pura, in practica exista abateri mari si totul e OK. Acum am citit, a implinit 4 luni, e Ok si 600g cat a luat. In a 4-a luna deja face tranzitia spre 500 cat va lua in lunile urmatoare. Monicabo: treaba cu CM si cantitatea de lapte e asa: cat timp nu avem CM, prolactina e mare iar estrogenul e mic. Dupa ce vine CM estrogenul e crescut in prima jumatate a ciclului. Estrogenul mare ( sau estrogeni luati artificial, cum ar fi pilulele combinate, de-asta nu sunt recomandate in alaptare) scade lactatia. Deci un sambure de adevar este. Acum depinde de organismul fiecareia, de frecventa supturilor si de multi alti factori, cantitatea de lapte pe care o avem. Eu am 9 luni si jumatete de alaptare [alap] tura asta si inca nu mi-a venit CM. La bb2 mi-a venit dupa 10 luni, deci inca nu ma ingrijorez. Dar si la mine a luat mai putin in greutate dupa 3 luni, chit ca nu am avut CM. Motivul a fost ca a inceput sa doarma toata noaptea si deci lactatia nu era la fel de bine stimulata ca atunci cand sugea tot la 2-3 ore, in primele 3 luni. In plus, copiii sunt tot mai mari, au nevoie de tot mai multa hrana ca sa isi acopere functionarea, practic luatul in greutate se face din surplus. Iar surplusul, cu varsta, e mai mic. Ela, keep up the good work, continua alaptarea exclusiva linistita, 6100 e foarte bine, excelent chiar la 4 luni pentru mandra ta nascuta sub 3 kg. [majoreta] [alap]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata mea doar in prima si a doua luna a luat "ca la carte", cate 750 grame. In a treia luna deja abia 450...pe moment am fost frustrata, altii luau peste 1 kil pe luna alaptati exclusiv...Apoi m-am gandit:"ei, pe naiba, fata nu e slabanoaga, ok, nu e bebelus "Michelin, cu carnatzi-anvelope, dar e rotunjoara, bucalata si ce e mai important e vioaie, uda scutece, se lungeste, e sanatoasa". N-am suplimenta veci, a fost alaptata aproape exclusiv 8 luni (a refuzat pana atunci diversificarea, nu de alta). Deci Ela, iti zic dupa caietzel, din a treia luna fata mea a luat lunar intre 200 si 450 grame pe luna, cand cum. Important este ca creste, nu scade, nu stagneaza. La 1 an avea cu 100 grame sub 9 kile;)) (nici vorba de troplat greutate, s-a nascut cu peste 3 kile). Acum la aproape 4 ani are 14.500 kile si zau ca arata foarte bine si e cam in randul domnisoarelor de varsta ei, poate usor mai manechina;)) Dr. noastra totdeauna a zis ca are un aspect foarte sanatos si ca e bine si ca ea e de principiul:"mai bine mai slabutz decat foarte gras, ca e plina lumea deja de copii obezi"[:D] (CM n-a avut nimic de a face cu faptul ca nu lua mai putin ingreutate, caci mie mi-a revenit CM la 1 an si 8 luni dupa nastere, vaaaaaaaaaai, bine a fost!!!) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Eu am 9 luni si jumatete de alaptare [alap] tura asta si inca nu mi-a venit CM. La bb2 mi-a venit dupa 10 luni, deci inca nu ma ingrijorez. Dar si la mine a luat mai putin in greutate dupa 3 luni, chit ca nu am avut CM. Motivul a fost ca a inceput sa doarma toata noaptea si deci lactatia nu era la fel de bine stimulata ca atunci cand sugea tot la 2-3 ore, in primele 3 luni. [majoreta] [alap]
Hehe, acum am citit. Ei, manechina mea tot sugea si noaptea la 2-3 ore, mereu a supt noaptea, niciodata n-a dormit cap-coada, si de aia tot n-a luat ca alti copii, asa e "foaita" ei, seamana cu tac'su', din fericire, ca io-s de-aia care si haleste uneori in disperare si depune daca nu e atenta... [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173354&whichpage=1"]IULIA va invinge CANCERUL[/url] I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum in caiete sa vad cat aveau fetele la 4 luni (alaptate exclusiv la momentul acela): 5,585 kg si respectiv 5,000 kg - deci slabe rau, asa ca Ela, fetita ta e super bine, zic eu. Mama, dar ce tarziu v-a venit voua cm-ul...[pk] Ciudat la mine, ca la vremea cand mi-a venit (la nici 2 luni de la nasteri) fetele se sculau noaptea de 2-3 ori, de abia de pe la 4 luni si un pic au dormit 5-6 ore legat. Dar si asa mai erau nopti cand se mai trezeau. Ma rog, asta e organismul meu, daca mi s-a intamplat de 2 ori fix la fel, am alaptat aceeasi perioada... Posibil sa fi fost mai lenta cresterea datorita estrogenilor produsi in prima parte a ciclului, LP n-a vrut nici una pana pe la 9 luni. Deci inseamna ca laptele matern a functionat[pk] Ela, imi inchipui ce greu e sa faci noaptea biberoane si mai ales cata presiune e pe tine, cand auzi pe bebe plangand. N-a, avut parte de asa ceva... Asa cu sanul e usor, plange, tac-pac rapid si gata. Am mai avut o perioada cu cea mica cand se trezea de foame, dar era mai marisoara, avea 1 an si putin, o puneam pe scaunelul de masa si ii faceam rapid, nu plangea daca vedea ca-i fac. Dar a durat putin perioada asta, vreo 1-2 luni (in timpul iernii a fost) Asa ca spor la alaptat, cat mai mult![flo] Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inchis laptopul repede cand am citit raspunsul tau [:D] Sfinte sisoe! Si la ce dinti ascutiti le dau... sper sa-i dea dintii cat mai tarziu la fata si sa inteleaga cand ii spun ca nu e voie sa muste [:D] Azi a mancat tare putin... la san tot dadea din picioare si din maini. mai statea ce statea iar. Si tragea de san de parca era ciunga. Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu m-au muscat de sani fetele... de fapt prima fetita, ca ei ii dadusera dintii cand inca o mai alaptam. N-am avut nici o problema. A doua fetita n-a avut dinti pana la 10 luni, deci alaptata a fost doar fara dinti. Si eu m-am temut de treaba asta, cu dintii[:D] Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...