Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stii ce inseamna plansul bebelusului ? - TEST


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Administrators
Cand bebelusul plange, pare sa aiba o intreaba gama de sunete, chiote, vocale si vocalize la indemana. De fapt, fiecare fel de plans ne poate spune ceva, daca stim sa interpretam acest gen de comunicare. Afla si tu daca stii sa interpretezi corect plansul bebelusului tau facand acest test minunat, cu 10 intrebari. La final vei afla cat de bine stii sa interpretezi ce vrea si simte bebele tau :) [url="http://www.desprecopii.com/info-id-9438-nm-Stii-sa-interpretezi-plansul-bebelusului-Fa-acest-TEST-si-vei-afla.htm"]FA ACEST TEST SI VEZI DACA STII CE VREA SA ITI SPUNA [/url] asteptam sa ne spuneti rezultatele :) [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie mi-a iesit ca nu ma pricep. [:D] Insa, dupa parerea mea, testul omite niste variante de raspuns. De exemplu fii-mea cand tipa "uaaaaa" sau "ooh" stiu sigur ca o doare ceva. in plus, eu recunosc cam ce o supara si dupa tonalitatea plansului. Plansul de durere e mai puternic, mai tipat, mai incrancenat decat cel de oboseala, de exemplu. Iar eu, cand am dat raspunsurile, m-am referit strict la fii-mea, vad insa ca testul generalizeaza la greu. Nu, fii-mea nu se calma deloc cand o infasam, din contra. Mai curand o calmam schimbandu-i scutecul (sau doar dezbracand-o). [mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [bebic] Ioana Teodora (24.01.2012) [url="http://lbyf.lilypie.com/Z1Nqp2.png"]Din ce in ce mai mare[/url] [url="http://lb1f.lilypie.com/6l9vp1.png"]Creste si mezina[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134192"]Perlute de domnisoara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
"Nu se poate spune ca esti expert in limbajul bebelusilor, insa ai sanse sa devii daca perseverezi. Nu stii intotdeauna ce vrea copilul cand plange, insa te straduiesti sa afli si, de multe ori, intuitia te ajuta. Te adaptezi din mers, te descurci cu ceea ce stii, dar stii ca poti sa iti perfectionezi comunicarea cu bebelusul intelegandu-i mai bine plansul." Tot e bine ca am ramas cu ceva dupa 6 luni :)) dar adevarul e ca nu am avut un bebelus plangacios, pe de o parte, de pe alta, nu mi-am batut capul ff mult sa diferentiez tipurile de plans, eu in general la orice scancet incercam mai intai sanul, apoi daca asta nu mergea verifica scutecul, apoi la sesiunile de plans rau de oboseala/colici, cand nu ii trebuia nici san nici nimic, o puneam in wrap si o linisteam acolo :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu mi-am luat un aparat care chipurile analizeaza plansul si spune ce are bebe, uneori a mers uneori nu , o mamica intotdeauna isi da seama de ce plange bebe , poate doar in prima luna sa fie mai greu , atunci mi-a fost de folos aparatul apoi am invatat odata cu ea 

am facut testul ......am mea in afara de ...ghe, ghe , cand ai este foame si ...na,na  cand ai este somn , nu se regaseste deloc in cuvintele expuse in test ,deci este neconcludent , pt mine 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

da este o chestie comerciala , dar fiind la primul copil si tot ma dadeau banutii afara din casa.....:-))), acum fiind la al doilea sti din prima ce are 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...