Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia dupa nastere


Recommended Posts

Buna tuturor, Am si eu o problema care ma chinuie de ceva vreme.Sunt proaspata mamica a unui baietel care tocmai a facut 3 luni. De cand am nascut am impresia ca nu prea mai merge casnicia mea. Noi locuim in Cluj dar parintii fiind din alta localitate au venit, pe rand, sa ne ajute cu bebelu in prima luna. De atunci am impresia k au inceput problemele mele. (Sper sa nu va plictisesc dar este un pic cam lunga povestea ). Soacra mea este genul de persoana care nu stie doar sa dea o mana de ajutor ci pur si simplu iti ia toate treburile "de pe cap". Nu te lasa sa faci nimic ca sa faca ea totul. La prima vedere pare de apreciat dar de aici incepe adevarata problema. (Scz k am trimis msj trunchiat prima oara). Ea in loc ss-l lase cnd vine de la servici sa ma ajute il trimite la culcare (lucreaza pe santier de la 7.00-18.00) pentru k este obosit. Asa au trecut vreo cateva zile tp in care el nici macar nu a luat copilul in brate dk plngea un pic sau sa-l sarute k nu l-a lasat maica-sa. Ne-am certat din cauza asta (i-am reprosat prin sms-uri, stiu nu asa tb dar nu aveam intimitate in casa, iar k sa iesim undeva copilul era prea mic) si si-a modificat un pic comportamentul, desi maica-sa il trimitea mereu la culcare k se ocupa ea de copil. Mi-a propus inclusiv sa doarma ea cu mine si sotul in alta camera k sa nu-l trezeasca copilul, ceea ce bininteles am refuzat. Acum m-am mutat la ai mei pt k sotul este plecat la Sibiu cu santierul si nu ne vdm decat in week-end dar problema continua doarece socrii locuiesc in acelasi oras cu parintii mei. Ca sa va dau un exemplu - duminica mergem la ai lui iar dk stau acolo 3 ore soacra-mea il trimite pe sot la somn iar el merge sa doarma bineinteles. La ai mei prea multa intimitate nu este, nu pot sa-i spun toatre chestiile astea decat noaptea dupa ce ne punem la somn si soptit si bineinteles k el continua sa faca ce stie el mai bine in tp zilei adica sa doarma Eu inteleg k e obosit dar nu-l mai suport asa. Cu copilul sta putin, noi abia dk ne mai spunem 2 propozitii si efectiv ma simt neglijata. Am povestit lucrul asta cu el dar lui i se pare ca sunt mofturi de ale mele. In plus soacra mea il zapaceste ca santierul nu e bun pt el (desi ei l-au indreptat spre facultate asta nu a ales-o sg)k ar tb sa faca alta facultate.Eu consider k nu emomentul acum de asa ceva, nici financiar, nu are nici tp din cauza serviciului, ar tb sa se lase de el si nu ma vad acum sa fac liniste in casa doar pt ca el are examene. Eu acum am nevoie sa stea cumine si cu copilul in putinul tp pe care il avem la dispozitie nu sa doarma atata nici sa invete. Poate sunt egoista dar acum am nevoie de un sot si de un tata. Nu avem nici una nici alta langa noi si din nefericire, stiu k ma repet sotul meu nu intelege
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Trimite bunicile acasa si vezi-ti de copil si sot. Prima perioada din viata copilului e atat de speciala, ar trebui sa va bucurati de micut in liniste, nu aveti nevoie de cineva sa va sufle in ceafa si sa va dea sfaturi pretioase. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna bird70, Am completat msj anterior k l-am trimis din greseala trunchiat. Nu este asa simplu pt ca dupa cum spuneam m-am mutat la ai mei. Nu pot sa stau singura cu copilul toata saptamana pana vine sotul de la Sibiu si din nefericire situatia asta va dura cam 1 an pana reiau eu serviciul si atunci ma intorc in CJ. Nu vreau sa imi pierd sotul pana atunci dar am intrat si eu intr-o etapa k parca nici sa-l mai sun nu simt nevoia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi,venirea unui copil pe lume aduce modificari in viatza d efamilie!Va trebui sa va reobisnuitzi la o viatza in 3,in care copilul va lua treptata prim ul plan! Bird tzi-a spus bine,daca nu sunt probleme de sanatate,trimite parintzii la casa lor(eventual mutat-te inapoi in casa ta)si vedetzi-va de viatza voastra!Incet ,incet o sa prindetzi rutina si o sa va descurcatzi! Una este sa vina cineva sa va te ajute pe weekend de exemplu si una este sa convietziesti cu una din mame in permanentza!Bunele intentzii sfirsesc prost uneori! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu poti sta singura cu copilul? Nu ai nevoie de soacra-ta sa se bage in casa ta. Daca te deranjeaza, evit-o si gata. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, esti tu, dita'adultul si un bebe mici, mic care mananca, doarme, face kk si vrea un pic de atentie. Iei un wrap, legi bebele de tine si faci ce vrei. Ai libertate sa te plimbi, sa faci 3 linguri de mancare pe care sa le mananci cand ai tu chef, sa faci curat cand vrei, ca sotul e plecat, si nu iti vine nimeni in control. Du-te acasa la tine, trimite bunicile la casele lor si bucura-te de copil si de sot. Si te rog mult, mult, nu mai ucide vocalele! Incearca sa scrii cu toate literele pentru ca e f. f. greu de citit textul tau,
'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura25 Si te rog mult, mult, nu mai ucide vocalele! Incearca sa scrii cu toate literele pentru ca e f. f. greu de citit textul tau,
'Cos what I feel is the only truth for me
Nu numai ca sunt de acord,dar mi-a si placut tare expresia!!!!! O sa ma "omoare"k-urile astea!!!![alcool] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi, trebuie sa constientizezi faptul ca sotul tau a avut acelasi program de lucru si inainte de a se naste copilasul vostru. corect ? ce facea el dupa ce venea de la serviciu, in perioada cat ai fost insarcinata ? tot asa, se culca pentru ca era obosit ? si sotul meu lucreaza in domeniul constructiilor si vine rupt de oboseala de multe ori, acum de cand s-a racit vremea il termina si frigul - dureaza un pic pana se acomodeaza. dar cat de obosit ar fi, tot isi face timp pentru fetita, sa vorbeasca cu ea, sa se joace, s-o asculte cand are ceva sa-i povesteasca. asa ca inteleg perfect faptul ca sotul tau chiar este obosit cand vine de la munca, nu-i usor sa stai 12 ore in picioare, in frig, praf, noroi, sa te agiti cu echipele de muncitori, sa-i pui la treaba, etc. - asta daca lucreaza efectiv pe santier, afara. parerea mea este ca ar trebui sa te muti inapoi la tine acasa, iar daca simti ca nu te poti descurca singura cu copilasul, roag-o pe mama ta sa vina la tine in timpul saptamanii (cat sotul e plecat in alta localitate), dar in week-end sa se intoarca acasa la ea. in felul acesta veti fi doat tu, sotul si copilasul, in week-end, aveti timp sa discutati pe indelete despre toate problemele, il poti implica si pe tati in viata lui bb, sa-l tina si el in brate, sa te ajute cand il schimbi, cand ii faci baita, cand ii dai sa pape, etc. ai rabdare, abia au trecut 3 luni de cand ai nascut, sotul tau nu s-a obisnuit cu noul statut de tatic. in plus, fiind mereu dat la o parte, sa stii ca in sinea lui s-ar putea sa se considere incapabil sa tina in brate un bb mic, sa aiba un pic grija de el. cu rabdare il poti convinge ca bb nu este din portelan, ca nu se sparge daca il ia tati in brate. incearca sa-l convingi pe sotul tau sa invete sa schimbe un scutec, sa-i faca baita lui bb, sa-i dea sa pape (daca ii dai lapte praf). oricat de obosit ar fi sotul tau, ar da dovada de maxim egoism daca nu ti-ar oferi si tie macar 2 ore de ragaz, de timp numai pentru tine, sambata si/sau duminica. sa ai si tu timp sa-ti faci o baie cu spuma, sa dormi cateva ore, sa ai un pic grija si de tine. toate astea fara a chema soacra sa aiba grija de bb, ci sa se implice el, usor-usor se va obisnui si se va descurca din ce in ce mai bine. nu e bine sa-l toci la cap si sa-i faci reprosuri, s-ar putea sa-l indepartezi foarte mult pe sotul tau si nu cred ca iti doresti asta, acum. o discutie calma, civilizata, in intimitatea casei voastre, va da mai multe roade decat sms-urile de repros si discutiile pe soptite din dormitorul casei parintilor. probabil sunteti amandoi foarte tineri si aparitia unui bb in viata voastra v-a dat putin peste cap viata cu care erati obisnuiti pana acum, v-a schimbat prioritatile. in privinta jobului explica-i sotului ca ar trebui sa se considere un norocos pentru ca are un serviciu, in vremurile astea de criza, mai ales in domeniul constructiilor. daca el considera ca nu-i place meseria pe care o face, discutati si stabiliti de comun acord, doar voi doi, fara participarea soacrei, si vedeti daca gasiti o solutie, astfel incat el sa-si schimbe jobul, sa faca alta facultate (exista si varianta invatamantului superior la distanta sau frecventa redusa). nu e momentul ca el sa renunte la job, sa faca alta facultate, si pe urma sa va treziti cu totii ca nu-si gaseste alt serviciu in domeniul pe care si-l doreste. prea putini isi mai permit in prezent "luxul" de a renunta pur si simplu la job pentru ca e prea obositor, ca nu le este pe plac. da, ideal ar fi sa faci exact ce-ti place, sa ai satisfactii profesionale, perspectiva unei cariere de succes, un salariu cat mai bun - dar din pacate, pentru multi salariati din ziua de astazi, acest lucru e doar un vis frumos, o utopie. asadar : comunica mai mult cu sotul tau, discutati deschis despre toate dificultatile fiecaruia, implica-l in viata lui bb, redu la minim ajutorul din partea soacrei/mamei. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Corina, Nici nu stii cat ma bucur ca intelegi situatia sotului meu pentru ca si al tau lucreaza la fel. Mesajul tau m-a uns pe suflet. Sa stiti fetelor ca am avut singura grija de bebe o luna intreaga dar durerile de spate m-au convins sa stau cu ai mei. Eu de felul meu sunt o persoana incapatanata si de aia am tinut sa stau in CJ dar din nefericire ma doare spatele foarte rau cum il tot ridic pe bebe si de aceea am acceptat ajutorul parintilor. Oricum si aici acasa mai mult sunt eu cu bebe pt ca ai mei inca lucreaza. Corina, sfatul tau sa vina mama in tp saptamanii este f. bun dar din nefericire suntem la 250 km distanta una de cealalta.Sotului meu ii place ceea ce face chiar daca lucreaza pe santier dar stii cum e omul se simte bine si cand este compatimit asa cum face soacra mea. Din cand in cand ii mai schimba si el pampersul si-i face baita duminica dar am observat ca nu stie ce s afaca cand plange copilasul. Pleaca usurel din camera si ma lasa pe mine sa calmez spiritele. Mai avem si zile "grele" cu bebe cand nu vrea sa doarma ziua cand e marait si vad ca astea sunt momentele pe care sotul inca nu stie sa le gestioneze. As vrea sa-l las singur cu el dar trebuie sa recunosc ca nu am in totalitate incredere cand vad ca ii e frica sa-l calmeze pe copilas cand plange. Si intr-adevar ne-a bulversat un pic viata la amandoi dar parca el accepta un pic mai greu ca acum nu putem sa facem toate asa cum vrem noi. Multumesc de incurajari si o sa incerc sa fiu si eu mai intelegatoare dar crede-ma e greu pentru ca si eu simt lipsa sa pot sa lipsesc un pic de acasa si sa stiu ca bebe e pe maini bune. Oare considerati ca am gresit pentru ca inca nu l-am obisnuit pe bebe cu biberon? Eu ii dau doar lapte de la mine nimic altceva si ceai de chimen, dar numai din cand in cand si cu lingurita pentru ca biberonul nu-l ia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi, lucrurile vor intra pe fagasul lor normal. mai greu, mai incet, dar cred ca sunteti pe drumul cel bun, comunicati mai bine intre voi, invatati sa gestionati impreuna problemele si veti reusi. si sotul meu ar fi zburat pe geam cand auzea fetita cum plange, cand era bb, dar mai mult de mila, ca nu suporta s-o auda cum plange cand o durea burtica din cauza colicilor. io, in sinea mea, cred ca si lui ii venea sa planga, de mila ei, si de aceea se ducea in cealalta camera, sa nu-l vad eu. iarasi, avea oroare, cand fetita avea vreo 4 luni, cum o scotea afara la plimbare in carucior, o apuca plansul, timp de maxim 5 minute, pana ajungea la coltul aleii. ei bine, in momentele alea, el intra in panica si ma suna disperat, ca iar plange fata si nu stie ce sa-i faca [:D]. noroc ca, la fel de brusc cum incepea sa planga, tot la fel se oprea, fix la coltul aleii, nici acum nu-mi dau seama ce-o supara pe cea mica de plangea mereu, exact pe aceeasi portiune de drum si pe urma se potolea. uite, o varianta ar fi ca sambata/duminica sa ramana parintii tai cu bb, timp de 2-3 ore, iar tu si sotul sa iesiti impreuna undeva, numai voi doi - la o pizza, la o plimbare prin magazine, etc. - astfel incat sa va rupeti un pic din atmosfera din casa si sa discutati pe indelete. de asemenea, te poti interesa sa faci un pic de fizioterapie pentru durerile de spate, poate gasesti o persoana care sa vina acasa, sa-ti faca un masaj, insa ar trebui sa mergi totusi si la medic, sa vezi ce-i cu durerile astea. e foarte bine ca alaptezi, continua asa cat de mult se va putea. poti bea tu ceai de chimen si anason (2 litri/zi), pentru stimularea lactatiei, ceaiul trece in laptele tau si atenueaza colicile/gazele din burtica lui bb. recomand sa folosesti ceaiul "vrac", nu cel preambalat in pliculete (acolo mai pot fi si alte plante/substante/arome artificiale). se gasesc de cumparat, separat, seminte de chimen si seminte de anason, pe la magazinele cu produse naturiste sau gen plafar. profita si tu cat se poate de mult de orice ragaz pe care il ai, pentru a te odihni, treburile casei pot fi lasate si mai neglijate, ca sa zic asa [:D]. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...