Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82


Recommended Posts

hallo nemtoaicelor e soare si tare fain afara, asa ca ma pregatesc sa-mi fac de cap astazi! Miriluta, nu stiu ce sfat sa-ti dau. am invatat sa spun nu de cand mi-am schimbat serviciul si am constatat ca nu se intampla nimik daca refuz si-mi spun categoric parerea in fata. am facut asta chiar si in probezeit. si vad ca si colegii mei spun nu in fata si totusi functionam foarte bine. dyanira, deja te-ai mutat in Germania? bafta cu toate.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui dyanira
Kariguld da de 2 sapt am ajuns.Multumesc pt urari.Acum suntem in cautare de electrocasnice...numai scumpe gasim nici o oferta acceptabila.
align="right" id="quote2">bine ai venit/ati venit.urmareste la magazinele de specialitate ca trebuie sa apara oferte de sarbatori. sau daca nu te deranjeaza mai cauta prin ziare, poti gasi la mana a doua.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost "femeie de casa" si am gatit: ciorba de rata, rata cu varza, gulas de vita si am copt si Winterkekse pentru teroristi. Ca recompensa mi-am probat Wäschetrockner-ul meu cel nou[:D]...e primul meu trockner si nu mi-a venit sa cred ce cool e sa ai hainele gata calde[olala].

 

Va pup si un weekend placut doamenlor[flo]

 

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara dragi vecine

am si eu nevoie de un sfat. Nu stiu daca vreuna din voi este din Frankfurt.........asa. Verisoara mea vine pentru 8 luni in Germania cu o bursa doctorala din 1.02.13. Profu ei de acolo, i-a promis ca o va ajuta secretara cu gasitul unie locuite pe aceasta perioada. Intre timp s-a schimbat secretara s-au lungit treburile iar acum i-au trimis raspuns ca nu au loc in Campus si i-au dat adrese de net de unde isi pot inchiria locuite. Teoretic are o bursa de aprox 900EU. Ce am vazut cel putin jumatate din banii astia se duc pe locuita. Mai trebuie sa depuna si cautiune....Se descurca cu banii astia?

Ea va lucra aici

Deptartment for Stem Cell Transplantation and Immunology

Clinic for Pediatric and Adolescent Medicine

Theodor-Stern-Kai 7 (Building 32 D)

60590 Frankfurt am Main

e Frankfurt Sachsenhausen. Ea zice ca abonamentul pentru Uban mai e si ala 100EU pe luna,

Puteti sa ma sfatuiti pe unde ar fi mai bine sa-ti gaseasca, macar sa fie aproape de statiile de Ubahn. poate de exemplu sa manace la spital la un pret rezonabil?

 

Va multumesc pentru ideei si sfaturi.......

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, poate manca la cantina spitalului, ca mancarea la spital e in general buna.Poate i se va oferi gratis mancarea, cel mai bine este sa intrebe la spital daca i se poate oferi masa, cazare la spital.

Eu am stat 3 luni cu 300 de euro pe luna, bani strict pt mancare.Am mancat tot timpul ce am vrt, am baut numai sucuri naturale, am mancat fructe, mi-am si cumparat diverse nimicuri(si haine, bilete de SBahn,cadouri mici samd), si la sfarsittul celor 3 luni am ramas cu 350 de euro.

Deci dpdv al mancarii, daca nu mananca in oras se poate trai cu 300 de euro pe luna pt o pers.

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miraklucker ma gandesc ca o varianta mai ieftina de cazare ar fi un WG, sigur se gasesc anunturi si pe net. Sau cu gazda la vreo batrana. Anunturi de tipul asta sigur se gasesc pe net.

Sa inchirieze singura o garsoniera e mai complicat fiind vorba de o perioada de timp limitata iar Wohnung auf Zeit sunt mai scumpe decat cele normale.

In Campus ar putea gasi totusi ceva pentru ca se intampla destul de des ca un student sa plece pentru cateva luni si sa subinchirieze camera, anunturi de genul asta se gasesc pe la universitati.

Uite aici nunturi de WG: http://www.studenten-wg.de/Frankfurt%2520%252F%2520Main,wg.html

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si [gravi] 37+ [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri

si eu ma gandeam ca poate mancca la cafeteria spitalului. am avut o colega care a lucrat aici in spital si zicea ca platea mai putin decat pretul normal.

angiuta merci de link. asta l-a primit si ea de la proful ei.

Xio pe tine indraznesc sa te intreb mai multe daca nu ti-e cu suparare........zici ca tu ai avut 300Eu la inceput. Ai ajuns initial tot cu un fel de bursa in Germania?. Verisoara-mea daca de 3 ani de zile de cand si-a inceput doctoratul stie ca va pleca lunile astea, pana mai ieri era ferm hotarata sa se intoarca. toate incercarile mele de a o convine sa vina incoace au esuat.....e doctoranta madamei Serban , ei acum imi spune ca daca ar primi vreo oferta ramane. Dar daca pleaca pana nu-si sustine doctoratul trebuie sa plateasca toata bursa inapoi, pe langa asta ar mai avea 2 ani pana isi termina rezidentiatul in pediatrie. Tu esti la sursa cu experienta. Cum e mai bine.sa mai stea cuminte doi ani sau nu conteaza? ca rezident c-am cat se castiga acolo 2-3000EU?.........danke viel mal!

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...