Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82


Recommended Posts

multumesc de raspunsuri. asteptam sa ne vina cardurile de la asigurator peste 2 zile apoi o sa mergem la doctor. Cristina poti pls sa-mi dai un tel si numele doctoritei de care ziceai ca o stii? am inca o intrebare stiti cumva pe unde sunt de obicei mai bune preturile pt pampers?

 

Ralu, mami de [copil] Alex (25.11.2009) si [copil] Laura (06.04.2012)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ralutzy_che
multumesc de raspunsuri. asteptam sa ne vina cardurile de la asigurator peste 2 zile apoi o sa mergem la doctor. Cristina poti pls sa-mi dai un tel si numele doctoritei de care ziceai ca o stii? am inca o intrebare stiti cumva pe unde sunt de obicei mai bune preturile pt pampers?Ralu, mami de [copil] Alex (25.11.2009) si [copil] Laura (06.04.2012)
align="right" id="quote2">Dr. Grigorescu :http://www.jameda.mobi/muenchen/aerzte/innere-allgemeinmediziner/dr-ileana-grigorescu/uebersicht/80285537_1/raman totusi la recomandarea de a merge la clinica, e mai binecristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralutzy, cele mai bune preturi la Pampers le-am vazut la Rossman si DM. Sa te uiti pe la reclame, uneori Rossman mai are si bonuri de reducere (DM de obicei nu au reduceri dar incearca sa mentina cel mai mult timp un pret redus). Amazon a scumpit preturile la abonament, deci nu se mai renteaza.

 

 

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Hehe, exista aici multe tipuri de smintina: cele acrisoare: Saure Sahne, Schmand, Creme fraiche si cele dulci Sclagsahne si Konditorsahne. Cele cu peste 30% grasime le puteti folosi la gatit si pt sosuri si supe fierbinti. Mi-a luat o gramada de ani si citit de carte pt bucatari profesionisti ca sa le inteleg. [:D]Sa va mai povestesc din saga Librarie.net? Azi mi-a venit pachetul [:D] ! Il trimisesera pe 21 nov. In schimb sta scris pe pachet taxe 159,4. S-or fii inselat la taxele postale si costa mai mult? Mistere si alte mistere [:D]. Cartea care a dat greutatea masiva a pachetului este Marele dictionar vizual in 5 limbi, pe care il recomand calduros tuturor care invata germana sau care au copii care invata romana (limbile sunt : romana, engleza, franceza, spaniola si germana). E f bine tiparit, scrisul e insa un pic cam mic. Eu l-am prins la reduceri si ma bucur ca l-am luat ca si acum mai am probleme sa aleg cuvintul exact in germana (sau in romana, hehe) la ce vreau sa zic iar in dictionar nu te lamuresti intodeauana desi ai imaginea in fata ochilor. Este si f educativ fiind si un pic de enciclopedie (arata partile corpului, ale unei masini, etc). Sunt incintata de el, dar aveam dinainte versionea germana-engleza-spaniola-franceza-italiana de la Pons asa ca stiam la ce sa ma astept. Puteti sa va uitati la citeva pagini pe Amazon (sunt aceleasi desene).------------------Still looking for pieces of heaven...
align="right" id="quote2">Merci pt raspunsul detaliat.Pt aluaturi pe care o recomanzi??[:D]Woww ce scump e transportul...Vroiam sa iti zic ca elefant.ro au mai nou livrare internationala...am observat asta cand am comandat acum 2 sapt carti de la ei in tara.Eu tot la ei comand de vreo 2 ani si sunt multumita de pret si calitatea livrarii dar am comandat doar in tara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o dilema: am inteles ca eu si copilul putem fi coasigurati pe asigurarea sotului fara a mai plati nimic in plus...Daca e adevarat ce demersuri trebuie sa facem?

 

Si alta: unde imi recomandati sa fac cursuri de germana??Exista vreun loc unde au si gradi pt copil daca fac cursuri intensive zilnic?Nu am primit deocamdata loc pt copil la gradi si nu am alta varianta pt a putea face cursuri de limba cat mai repede....

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dyanira
Citat:
citat din mesajul lui aschiutza
Hehe, exista aici multe tipuri de smintina: cele acrisoare: Saure Sahne, Schmand, Creme fraiche si cele dulci Sclagsahne si Konditorsahne. Cele cu peste 30% grasime le puteti folosi la gatit si pt sosuri si supe fierbinti. Mi-a luat o gramada de ani si citit de carte pt bucatari profesionisti ca sa le inteleg. [:D]Eu Konditorsahne nu am vazut niciodata.Pentru prajituri folosesc doar Schlagsahne care de cele mai multe ori are30% , rar gasesc cu 32% grasime.Si chiar folosesc Crème fraîche chiar si sa fac friscaid="blue">------------------Still looking for pieces of heaven...
align="right" id="quote2">Merci pt raspunsul detaliat.Pt aluaturi pe care o recomanzi??[:D]Woww ce scump e transportul...Vroiam sa iti zic ca elefant.ro au mai nou livrare internationala...am observat asta cand am comandat acum 2 sapt carti de la ei in tara.Eu tot la ei comand de vreo 2 ani si sunt multumita de pret si calitatea livrarii dar am comandat doar in tara. Pana vine aschiutza iti spun eu , de fel pt aluat merge orice smantana groasa,deci nu lichida.id="blue">
align="right" id="quote2">Apropo de mancare pt fetele din München va dau adresele de la 2 magazine rusesti unde se gasesc si produse romanesti.Prima MarktSchlüsselbergstraße 1381673 München089 43519384sisauPrima MarktGustav- Schiefer str. 780995 MünchenPrimul e mai dotat."Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)d´ale Ioanei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dyanira
Si inca o dilema: am inteles ca eu si copilul putem fi coasigurati pe asigurarea sotului fara a mai plati nimic in plus...Daca e adevarat ce demersuri trebuie sa facem?Si alta: unde imi recomandati sa fac cursuri de germana??Exista vreun loc unde au si gradi pt copil daca fac cursuri intensive zilnic?Nu am primit deocamdata loc pt copil la gradi si nu am alta varianta pt a putea face cursuri de limba cat mai repede....
align="right" id="quote2">Pentru asigurare tb sa sunati la firma la care e asigurat sotul si sa spuna ca vrea o Familienversicherung si ei or sa va trimita un formular sa-l completeze.Cat de cursuri tb vazut ce scoli care ofera Integrationkurs sunt in zona ta.Unele ofera mamelor posibilitatea sa lase copii acolo cat sunt ele la curs, dar nu toate."Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)d´ale Ioanei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tumpi, iaca acilea: http://www.hansano.de/produkte/frische-hansano-konditorsahne.php . Eu o iau de la Real. Eu frisca din Creme fraische nu am facut, ca imi place frisca dulce [olala]. Dar cred ca sunt singura nebuna care o maninca pe piine (ok si fiul maninca asa, da a invatat de la mine).

 

Pt aluat as spune tot peste 30% grasimi sa aiba, cele cu grasime mai putina iti pot face probleme sa se "desparta" in straturi sau sa precipite. Da la aluaturi nu ma pricep, asa ca ia cu rezerve ce spun [:D].

 

Dyanira, atita timp cit nu lucrezi ai dreptul sa fii coasigurata. Trebuie doar sa ceri asta la casa de asigurari. Pt copil la stat e gratis, la cele particulare nu intotdeauna. Veti avea de completat niste formulare, fiecare dintre voi primiti un card de asigurat personalizat.

 

Dyanira, imi dai si mie link pt elefant.ro unde sta ca trimit si in strainatate? Ca eu mi-am bagat pe acolo nasul si nu am dat, si vad ca au uneori preturi mai bune ca cealalata librarie.

 

De ieri recitesc "Doi ani de vacanta", heheeeeee!

 

------------------

Still looking for pieces of heaven...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...