Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania si Elvetzia:-) - cap.82


Recommended Posts

La mine vineri e fix o luna de cand stam aici...si avem consum 7 mc deci vor fi cam 7.5 mc pe luna asta imi da un consum de 90 mc anual...fff mult fata de cat consumati voi.

Noi in Ro aveam consum cam 5 mc de apa calda 5 mc de rece deci un total de 10 mc pe luna iar in Istanbul unde am stat in ultimii 2 ani cam 11-12 mc de apa pe luna...deci aici chiar am facut economie in sensul ca nu a mai facut baie copilul din 2 in 2 zile ci doar dus si baie o data pe saptamana.Noi facem dus zilnic cu apa curgand...si in plus cred ca eu consum mai mult fata de voi din cauza ca nu am inca masina de spalat vase...cred ca la spalatul vaselor consum multa apa...

Sa vad luna viitoare daca reusim sa consumam in jur de 6 mc pt ca altfel cred ca vom da bani pe apa cu gramada la regularizare..

Alte idei de economisire? [:D]

Regularizarea e anuala??La 1 an dupa ce te muti sau e o data fixa pe an si trebuie a intreb agentia?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar, cum e cu regularizarea?

daca eu m-am mutat in octombrie, se calculeaza doar pe lunile in care am locuit acolo, nu?

Nu primesc 'bonus' si de la proprietarul anterior.

 

Pe voi cam cat va costa masina cu taxe si asigurari si tot?

ca trebuie neaparat sa ne cumparam una, nimic fantastic. Am gasit un Focus din 2003 cu 2200 de euro, pe mobile.de sunt si mai ieftine, m-am gandit ca poate ma fortez sa cumpar ceva de 1000 de euro sa zicem ca sa ne putem flendura prin imprejurimi.

Am gasit bilete de avion ieftine Berlin-Budapesta, 57 de euro dus-intors, mai ok decat cu masina. Dar pt timpul liber tot ne trebe una si vreau sa stiu la cat sa ma astept in total.

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xio, asigurarea la masina e conditionata de mai multe. de vechimea masinii, euro 4 parca sau ceva de gen. in plus se tine cont de cand sofezi, de cati ani mai precis. si apoi tre sa ai grija sa nu faci nici cel mai mic accident, ca-ti urca asigurarea imediat cu cateva zeci de euro.

eu nu mai conduc, de aproape trei ani, poate chiar mai mult. sotul sofeaza atent si tot a patit-o. se grabea si cand a iesit de la noi din parcare doar putin la zgariat pe cel de vis-a-vis. ptr asta a urcat asigurarea de la 128 la 168 din ianuarie. [alcool]

 

dyanira, poti reduce consumul de apa daca opresti apa sa nu curga aiurea. si la vase la fel, cand le spumezi nu lasi apa sa curga. in rest la curent, nu prea poti face economie daca gatesti pe plita electrica, si ai diverse aparaturi in casa necesare. doar sa te treaca la plata mai mult, de ex daca platesti 60 euro poti sa platesti 70lunar, asa la regularizare nu mai platesti nimik in plus.

informeaza-te bine si cu curatenia, vezi daca nu cumva e trecut in contract ca platiti, daca nu atunci intreaba vecinii cum se procedeaza. trebuie as stie careva si putina engleza.

 

 

 

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!id="Verdana">id="red">id="size3">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea masinii pe langa cele enumerate de Kariguld, pot spune ca nu tine de vechimea de cand ai permis ci de cand conduci/detii masina in De.

Eu am aceeasi vechime ca si sotul,dar asigurarea mi-a acut-o la inceput pe numele lui,abia dupa 4-5 ani de condus aici mi-am schimbat asigurarea pe numele meu.

Xio, regularizarea iti v-a veni pt lunile de cand te-ai multat, nu o sa fi "unflata" la factura cu resturile de la fostii chiriasi.

Cat de ce spune Dyanira cu curetenia, atata timp cat este plan cu fiecare locatar care tb. sa faca curatenie, nu are cum sa fie trecut in contract.Defapt in ctr tb sa scrie ca se face independent de fiecare locatar.

 

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

 

d´ale Ioanei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...