Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Licurici de ianuarie-februarie 2009 (171)


Recommended Posts

LISSA felicitari anei pt performante si antonia desi a vb greu retine incredibil de usor la gradi poeziile a avut sapt trecuta una de 3 strofe cu mica crizantema destul de greuta si s-a descurcat f bine si nici nu sta la invatat doar ce-i trece pe la urechre[:D] [mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

'Neata,

 

Porumbita condoleante! Imi pare tare, tare rau pentru ce s-a intamplat, mai ales ca bietul om a luptat pana in ultima clipa. Eu sunt de parere ca ar trebui sa amanati plecarea, sigur le-ar face bine copiilor si sotului, insa pentru soacra ar fi prea greu sa ramana singura. Mie nici acum la 1 an si jumatate de cand a murit tati nu-mi vine sa o las pe mami singura. Uite, de ex, avem o invitatie de la niste prieteni sa petrecem impreuna noaptea de revelion si de cateva zile ma framant si nu stiu cum sa-i spun ca as vrea sa mergem pentru ca stiu ca o sa se simta singura si o sa se gandeasca in permanenta la tati. Si o mai las si cu 2 copii.

 

Selene sanatate soacrei, sper sa-si revina.

 

Vero sanatate copiilor!

 

Miere e super masuta, mai ales daca aveti si loc pt ea in casa. E mortal Aidan cu privacy-ul lui si private parts...hahaha...am ras singura la birou. La noi nu e problema de spalat, face scandal numai la spalatul pe cap, asta de vreo 1 an incoace caci atunci cand era mic nu avea nici o problema.

 

Oau Dark ce de dinozauri! Imi aminteste de perioada Craciunului de acum 2 ani cand intrasem si eu in febra Mickey si mai toate chestiile erau cu Mickey. Eu m-am axat anul asta pe puzzle-uri si chestii de colorat/pictat.

 

Lissa Anuska a fost intotdeauna foarte receptiva la poezii si cantecele, felicitari!

 

Cami sanatate fetelor si [s] sotului!

 

Rox ce mai faceti? Sunteti bine?

 

Razvi nu vrea nici in ruptul capului sa invete poezii, cantecele, etc. Doar tableta si masini. Trecem printr-o perioada foarte dificila cu el, nu ne intelegem mai deloc, la toate cele zice "nu", sufera clar de deficit de atentie din partea celorlalti si cred ca i se trage de la gradi. O sa vorbesc cu educatoarea cand o sa-l duc sa-i spun ca am fost la psiholog cu el si trebuie "tratat" mai cu atentie macar pt o perioada pana se obisnuieste, fiind foarte reticent la tot ce e nou (persoane, situatii, mai putin jucarii). Am observat ca doamna face diferente intre copii si asta nu e bine: adica pe unii ii intampina cu dragalasenii, "ce mai faci scumpi", "mi-a fost dor de tine", insa cand il duc pe Razvi ii zice numai "buna Razvan, hai sa mergem la jucarii". Si bineinteles ca Razvi a simtit toate astea si reactioneaza ca atare, adica se retrage in carapacea lui si nu mai lasa pe nimeni sa intre la sufletul lui. Inteleg ca e mai dificil sa lucrezi cun un copil ca el, insa ma doare ca nu e tratat ca ceilalti.

 

Colac peste pupaza are otita. A inceput de sambata sa tuseasca si am sarit cu aerosolii ca stiu ca el o da foarte usor in pneumonie, nici nu m-am gandit la otita. A venit pediatra aseara si are urechile praf, nu mai zic ce circ a facut cand a vrut sa se uite in urechile lui, urla si dadea din picioare ca apucatul. In concluzie am trecut pe antibiotic (Zinnat), eurespal, aerius si picaturi in ureche. La siropele nu avem probleme, inghite tot ce ii dai, la picaturile de urechi in schimb e haos, e bine ca trebuie sa-i punem numai de 2 ori pe zi si ii pun eu si sotul, ca daca trebuia de 3 ori nu stiu cum se descurca mami singura.

 

Andruska e si ea bolnava, un pic rosu in gat, ne-a dat tratament homeopat (pe care l-am mai incercat dar nu functioneaza). Ea e Ok in timpul zilei, insa noaptea varsa foarte mult cred de la secretiile din gat. Azi noapte a varsat saracuta pana nu mai avea putere sa stea in picioare, era foarte slabita. De dimineata insa s-a trezit foarte fresh.

 

[pup] fetele, o zi usoara sa aveti!

 

Crisspy, [mamica] fericita de [copil] Razvi (16.02.2009) si [bebic] Andra - Maria (26.08.2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra a ramas internata, accident ischemic tranzitoriu, plus meningiom. S-a necajit in ultima vreme foarte mult, socrul ii face nefacute, am fugit si noi la un film acum vreo saptamana si am lasat-o pe Daria cu soacra, pana s-au jucat ele aici, la noi, socrul era sa dea foc la casa dincolo, si nu glumesc.

 

Vedem ce va fi, mi-e mila de ea, trage atat de mult.

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

selene sanatate soacrei

sa stii ca nu e de glume cu accidentele astea la cap

raman paralizati daca nu-si revin repede

si e f greu cu un om paralizat

noi l-am avut pe tata de doua ori cu ACV si a ramas la pat dupa cel de-al doilea

offfffffff[bang]

si apoiu dupa 5 ani de zacut a murit[q]

asa ca sanatate

 

roxana multumesc de urari

iti trimit un PM

 

CRISSPY CUM ADICA LUCREAZA MAI GREU CU RAZVI?

da ce are razvi

stai linistita ca eu ma implic f mul;t in gradi a lui antonia tocmai pt ca ea e f emotiva

si sa stii ca toti la varsta asta au perioade dificile

asa ca educatoarea tre sa ii trateze la fel

poate ar trebui sa o intrebi mai multe despre el

si sa ii atragi cumva atentia

eu am facut-o discret mereu mereu

ca pt fiecfare copilul personal e mai important decat cheful educatoarei din acea zi

ca asta e sigur

fiecare e cu un chef in cate o zi

da sa nu fie zilnic la fel

ca nu e frumos normal

 

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA id="pink"> (11.02.2009) si PETRA ADRIANAid="pink">(05.04.2011)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita condoleate [pup]. Cred ca e cumplit pentru voi acum, despre plecare cred ca voua v-ar face bine dar daca soacra ramane singura nu stiu daca e o solutie buna.

 

Crisppy parca ai vorbi de al meu mereu, doar partea cu gradinita nu se aplica, ca acolo e zvapaiat. Oricum de cand cu gradi macar il mai aud fredonand ceva prin casa, doar ca zice un vers de la una si unul de la alta.

 

Cat despre private parts..al meu nu stie inca din astea, nu se sterge singur, dar macar se duce singur acum la baie. Si inca accepta sa il spal eu, doar cu spalatul pe cap e poblema.

am inceput de dimineata sa scriu mesajul si am uitat ce am vrut sa mai scriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita,condoleante. ..Nici eu nu stiu ce sa zic cu plecarea, puneti-va de acord toti.

 

Anna, mersi de felicitari[pup]

Lissa, m-ai uimit cu tv-ul. Adica nu aveti televizor in casa? sau nu au ei acces? Adevarul e ca stiu ca e recomandat sa nu stea tv-ul in dormitor, dar daca asa ne-am invatat...Noi avem 3 camere si 4 televizoare, ca ne-am pus si in bucatarie[:I]..

Si noi tot la Luceafarul lucram. Stie deja primele 3 strofe, dar cu ceva ajutor. Nu il forteaza nimeni, inainte de culcare, decat sa se culce, mai bine mai asculta o poezie/cantecel/poveste. Mi-a spus azi soacra ca si cand spune ea rugaciunea (doarme cu ea noaptea) el sta linistit si asculta.[:)]

Selene sanatate soacrei[ruga]

Crisspy, poate ar fi mai bine sa vorbesti cu educatoarele! nu mi se pare normal. Parca Razvi e la gradi particulara, nu?

 

[pup]mamici si licurici

 

Am o [comoara] din 21.01.2009

[ruga]! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! [ruga]![ruga]!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi spunem povesti in fiecare seara, oricat e de obosit niciodata nu adoarme la povesti :) dar cu poeziile nu se omoara si el, stie cateva ca am insistat eu sa le invete, dar nu-i face placere. in schimb rugaciunea si-o spune singur in fiecare seara.

 

 

[mamica] de steluta norocoasa id="blue"> Luca-Vlad si de minune rozid="purple"> Eva Mariaid="red">

 

 

e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITARid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: pielea de pe degete se cojeste doar din lipsa de vitamina A sau pot fi si alte cauze?

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...