Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Licurici de ianuarie-februarie 2009 (171)


Recommended Posts

Porumbita, condoleante[flo]

Lisa, tu unde mai esti acum?[:)]

Cu partile private eu nu stiu cum sa fug mai repede sa nu faca singur ca e jale[:D]

Scoate acolo doar putin la inaintare si nu zic cum se face[alcool] Asa ca private devin mai la 20 de ani[:D]

Pe noi ne-au ajutat socrii da nu spun ce presiune e pe mine in perioada aia. Nu stiu cum sa fac sa nu ma enervez/stresez[alcool]

Eu i-am comandat pisoiului nava aia recomandata de miere si o tableta din aia cu litere si alte chestii da tot aia adevarata are succes.

A, si la mine merge continuu tv ul[bang][q]

Si nu, nu din cauza ca asa vor copii...

 

Numai bine tuturor[flo]

 

“Wisdom is learning what to overlook”. William James

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nici noi nu am avut TV pana anul trecut cand am nascut:))

Dupa aia am pus si cablu pt ca eram parcata pe canapea cu Nadia cu orele si ma plictiseam, dar acum eu ma uit f f rar. Eu il las pe Aidan sa se uite cand vrea, are zile cand cere si zile cand uita complet de TV. Se uita la Disney - Mickey Mouse, Octonauts, Little Einsteins, Agent Oso...din astea inofensive. Nu il las sa se uite la SpongeBob si tampenii gen Batman, etc. Tableta la noi nu mai prezinta interes. Dupa ce il iau de la gradi mergem in parc sau la muzeu si ajungem acasa pe la 5, uneori se joaca, alteori se uita la tv un pic cand pregatesc eu cina, la 7 baie, povesti si la 8-8:30 in pat. Tot terorista sunt cu ora de culcare[:D]Macar unul sa doarma, ca cealalta imi scoate peri albi

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alt subiect: ce le dati la pachet pentru masa de pranz la gradinita (daca e cazul). Eu sunt f fericita ca aici tb sa ii dau mancare de acasa dar sunt in pana de idei pt ca el e oricum mofturos, in plus tb sa fie ceva ce se prepara repede in maxim juma de ora dimineata.

Am alternat: omleta, ou fiert, hot dogs, cous cous, orez simplu/legume, paine cu cascaval si unt, snitel pui, cascaval pane plus paine integrala/biscuiti/paste plus o leguma si un fruct. Leguma de obicei ramane neatinsa. Au doua snacks oferite acolo, de fapt o data pe luna vine randul fiecarui copil sa aduca snacks pt toata scoala si sunt numai chestii sanatoase.

Ce mai mananca ai vostri?

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alea nu sunt mofturi, miere.

 

Ce te-ai face daca nu ar manca niciun fel de sandwich?

 

Eu ii pun, pentru gustare, Barney, biscuiti Oreo, banana. Nici pe astea nu le mananca pe toate la 9-10, cand au gustarea.

 

Ea mananca de dimineata, inainte de a pleca la gradinita, cereale cu lapte.

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem televizor in casa, eu nu mai uit emisiuni cand sunt cu copiii, doar la ce se uita si ei...desene vad controlat, doar ce consider eu ca e ok, in plus, prefer sa stea in canapea si sa se uite la un desen pe tel decat la monitorul mic al notebook-ului (uneori le mai pun la videoproiector sa se uite). Eu nu sunt anti desene, Vlad a invatat multe lucruri din ele, si-a imbogatit cunostintele si vocabularul, important e sa controlezi cat de mult se uita si la ce se uita. Ba si la desenele eduative sunt cuvinte pe care eu le consider urate, insa l-am invatat pe Vlad ca nu e frumos sa vorbim asa si este f atent la limbajul adultilor si cum prinde pe careva cu vreun cuvant cum il mustra :))))

 

 

[mamica] de steluta norocoasa id="blue"> Luca-Vlad si de minune rozid="purple"> Eva Mariaid="red">

 

 

e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITARid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbitaid="red">, condoleante!

 

Eu is fericita ca nu trebuie sa-i dau nimic de mancare la gradi Ilincai[:I].

 

Tv avem, sta numai pe desene :), dar nu stam atat de mult in casa si vorba Anei sunt bune si desenele astea la ceva, le dezvolta vocabularul.

 

Eu am dus-o pe Ilinca acum catva timp la un film de copii, si a stat nemiscata. Ma rog, a cerut de baut, floricele, dar a fost atenta la fiml si i-a placut.

 


Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009id="teal">

Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza. id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

‘Neata,

 

Si noi avem televizoare in toate camerele si in perioada pre-tableta se uitau la Disney Junior: Mickey, Piratii, Agentul Oso, Tinkerbell si cele care sunt acolo. Razvi a invatat multe cuvinte de acolo.

 

Ma lupt cu Razvi acum ca intra pe youtube cu pretextul ca se uita la Gummy Bear sau in ultima vreme s-a smecherit si zice ca ii pune Andrei cantecelul cu "zece degetele" (de care Andrusk e indragostita) si face ce face si da peste o portocala tampita si violenta. Nu stiu cum sa fac sa-i blochez accesul la video-ul asta.

 

Am avut o noapte oribila, a varsat Andra pana la epuizare si spre dimineata a facut si febra. A vazut-o pediatra noastra luni seara si a zis ca e putin rosie in gat. Am impachetat-o de dimineata si am fost la Gomoiu la Irina care ne-a trecut pe antibiotic si pe aerosoli cu antibiotic din cauza secretiilor din gat.

 

Am anulat si rezervarea facuta pentru munte, imi pare rau pt Razvi dar nu puteam pleca stiind ca Andrusk e bolnava, chiar daca avea cu cine sa stea.

 

Miere eu nu ii dau pachet la gradi, asa ca nu stiu ce sa te sfatuiesc. Mi se pare OK ce ii pui tu acolo si sa stii ca Razvi nici macar jumate din ce scrii tu nu mananca, ca feluri de mancare, cantitatile mancate sunt ok. Vad ca se mentine pe la 17,5-18kg, e un pietroi de baietel.

 

[pup] fetele

 

 

 

Crisspy, [mamica] fericita de [copil] Razvi (16.02.2009) si [bebic] Andra - Maria (26.08.2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, sanatate multa Andruscai, mie asa mila de ea cand aud ca rau ii e bolnavioara :(

 

Miere, la al meu nu e cazul de gradi, asa ca acasa mananca mancare gatita, ciorba de orice fel, cu multe legume si tocanite cu legume, pilaf cu carnita..orice fel de mancare gatita (nu-i place mancarea gen fast-food). Dimineata alternez: gris/orez cu lapte, cereale cu lapte, branza (de mai multe tipuri) cu rosii, ou fiert cu paine prajita cu unt...in fine, meniu lactovegetarian... eu evit pe cat posibil mezelurile, cremvurstii si alte preparate de genul asta.

Si ma bucur ca e asa, cu toate ca daca suntem plecati de acasa noi trebuie neaparat sa mancam la restaurant, nu mananca pizza, sandwishuri sau alte chestii ce se mananca usor si de oriunde... hazliu e ca daca e foame si suntem in masina si ii ofer ceva de mrontait (nu mancare gatita) imi zice ca lui e foame de mancare si vrea mancare :))) Asa ca nu de putine ori am plecat de acasa cu ciorba la borcan daca stiam ca nu am de unde sa-i dau mancare gatita.

 

[mamica] de steluta norocoasa id="blue"> Luca-Vlad si de minune rozid="purple"> Eva Mariaid="red">

 

 

e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITARid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, Criss, sanatate multa Andrei. a vomitat din cauza mucilor? biata de ea. si-mi pare rau ca nu mai mergeti la munte. [pup]

Miere, nici eu nu prea am idei de pachet de pranz.

la noi merge televizorul vesnic.. pe paprika sau pe stiri [:-)))]. sau pe travel [:D]. si ai mei se uita in principal numai pe disney junior, pe alea de la minimax nu le mai inghite niciunul, iar CN e parolat. pe boomerang mai au niste desene preferate, cred ca cartoonito. si cam atat.

filme animate, la discretie. adica cam unul la 2 zile. cu floricele sau hot dogi [:D] Eva e lesinata dupa Bolt si pisicile aristocrate. si ii place de "scrad" adica Scrat [:)]

o zi frumoasa sa aveti!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, ce bine mananca Vladut!

Nadia mananca orice i-as da, ciorba, mancare gatita, carne, a mancat jumatate de grepfruit singura:)), in schimb Aidan sa nu vada mancare gatita in fata ochilor, el le prefera separate, adica mananca brocoli si conopida aburite, simple dar daca ii fac sufleu de conopida sau brocoli nu mananca. Am incercat sa il provoc, uite Nadia mananca aia si aia, termina primba, bla, bla si ce imi zice: Mama, this is not a RACE![:D]M-am cocosat de ras.

 

Crisspy, multa sanatate Andruskei! Si a mea mandra are otita, a facut 39 azi noapte febra.

 

Noi nu avem decat un tv in sufragerie, eu am pitici cu tv in dormitor:)

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...