Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Licurici de ianuarie-februarie 2009 (171)


Recommended Posts

Mister primeste doar gustare la gradinita: paine cu unt, briosa, grisine, banana, iaurt, struguri, clatita (cate ceva de pe lista, de obicei o combinatie de 2) + lapte sau apa, cum doreste. Ne costa £0.50/zi. Dar el sta doar 3 ore acolo.

 

Cu fructele nu avem probleme, ii plac bananele, strugurii, mai mananca mere, capsuni, iar mai nou a descoperit ca-i place pepenele galben (honeydew melon). Cu legumele... e grele [:D] La childminder mananca cica si broccoli, si morcovi (mi-a confirmat chiar el) da' acasa... pauza. Asa ca daca e sa-l conving sa manance legume, trebuie sa le fac fie supa-crema (praz cu cartofi, rosii, sau broccoli si conopida, plus marea favorita, cea de linte, in care bag ce zarzavele am), sau in paste cu sos. Dimineata acasa mananca briosa cu lapte si un iaurt, sau cereale cu lapte, la amiaza ce gateste childminder-a (si culmea ca nu comenteaza), iar la cina daca ar putea ar manca doar pizza (proaspata, nu congelata) cu branza si rosii, sau crenvusti, sau paine cu unt si eventual cu branza (plus iaurt si un desert gen crema) dar uite ca parintii astia sunt mai neintelegatori si ii dau sa manance si papara, sau paste cu ceva, sau orez cu ceva. Cu dulciurile nu prea e el, ii plac biscuitii simpli (rich tea biscuits), jeleurile (primeste max 2-3 bucatele mici de tot pe zi) si eventual ciocolata simpla. De prajituri nu e amator, rar a mancat cate o bucatica de ceva "simplu"

 

Televizor noi avem unul singur, in living, si eu prefer sa nu fie teveu in dormitoare. Iar jupanul e oricum prea mic sa-i dau "televizorul lui". Dimineata se uita 20 de minute la desenele animate de pe Boomerang (la ora aia de obicei Tom&Jerry, Garfield, Scoobie-Doo), iar seara fie tot Boomerang, fie vreun film (dar el de fapt putin sta in fata televizorului, se uita un pic apoi se duce la joaca, si ramanem noi, astia marii sa vedem filmul). Sau cere documentare cu dinozaurii - inregistrate de pe BBC [:D]

La cinema a fost de vreo 2-3 ori (Cars2, Ice Age 3) dar prefera sa vada 2d.

 

Dark Bendis

& The Goblin Prince (31.12.2008) [cavaler]

 

"I dream of wolves. With them I run."

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

LA MULTI ANI pentru Alexandru a lui Stefanial!![flo][flo][flo]

Inca un licurici de 4 ani!

 

[flo][flo][flo] LA MULTI ANI la toti cei care isi sarbatoresc ziua numelui! [flo][flo][flo]

 

si LA MULTI ANI patriei mele adoptive! Happy St Andrew's Day, Scotland![pup]

 

[pup][pup]

 

Dark Bendis

& The Goblin Prince (31.12.2008) [cavaler]

 

"I dream of wolves. With them I run."

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata,

 

Anna multumim de intrebare.

 

Andruska, din pacate, nu a raspuns la tratament si starea i s-a inrautatit. Duminica dimineata am vb cu Irina sa mergem la Gomoiu, dar din pacate, in ciuda telefoanelor date de ea ([pup] Irina) nu erau locuri deloc in spital.

 

A vazut-o din nou Irina la ea acasa si are pneumonie acuta cu componenta obstructiva. Ne-a schimbat tratamentul si acum vedem cum se comporta. Era de internat, insa cum nu sunt locuri, am ales tratamentul acasa, mai ales ca e mami cu ochii pe ea si fiind asistenta medicala mai stie una-alta. In caz de injectabil de urgenta, se va ocupa ea.

 

Ce ma bucura este faptul ca ea are o stare buna, e vesela si pusa pe sotii mereu [:D], mananca (nu extraordinar, dar oricum mai mult decat m-as fi asteptat eu).

 

Razvi sta in continuare acasa, mai are tratament cu antibiotic pana joi inclusiv, asa ca v-a merge de luni la gradi. Iar o sa se lase cu plansete, ca deh, s-a obisnuit acasa. Bineinteles ca o sa fie varza la serbare ca a pierdut o gramada in astea 2 sapt. Dar ei sa fie sanatosi, serbarea conteaza mai putin.

 

[pup] fetele, o saptamana usoara!

 

Crisspy, [mamica] fericita de [copil] Razvi (16.02.2009) si [bebic] Andra - Maria (26.08.2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, Criss, sanatate multa Andrei, imi pare tare rau ca s-a imbolnavit, uff, dar sunt sigura ca in cateva zile e ca noua, iar tonusul ei si faptul ca papa e semn bun! O pup pe mititica nazdravana si vesela :*

 

[mamica] de steluta norocoasa id="blue"> Luca-Vlad si de minune rozid="purple"> Eva Mariaid="red">

 

 

e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITARid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss sanatate multa!

 

La multi ani pentru Alexandru!

 

Pana la urma s-a dus sotul sa ia flexibilii; nu mi-a convenit, pentru ca imi era groaznic de rau (febra, ma durea gatul de muream, imi venea sa vomit) si a trebuit sa stau singura cu ele pana la 9 cand a ajuns el dupa toate drumurile. Nu vorbesc direct cu socrii la telefon; relatia noastra este de buna ziua-buna ziua, ce mai faceti - bine si cam atat. Cand merg la ei la masa, de doua ori pe an (a doua zi de Paste si a doua de Craciun [:D]) schimbam cam 10 fraze. In general, despre vreme.

 

 

 

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008) id="red">

 

Asa a venit pe lume Ioana

 

Si asa Nadia

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si io-s satula de imbolnaviri. Daria mi-e de joi cu niste muci grosi si verzi, de ma cutremur. Si cu tuse. N-am dus-o la gradi, ca si asa nu mi-o primeau. Si am retras-o, deocamdata, si de la kinetoterapie, ca numai incurcam oamenii aia pe acolo, o sedinta mergem, doua nu, doua da, una nu.

 

Plus ca i se cojeste rau pielea de pe degetele de la maini, de la picioare si de pe calcaie. Nush ce sa fac cu treaba asta. Ei ii place sa stea in apa calda, asa ca i-am facut o oala mare de ceai de menta si am turnat-o in cada, macar asa sa isi curete nasul, ca nu sta la inhalatii. Cum iese din apa, cum se vad o gramada de basicute albe pe degete si da-i si ia pielea...

 

 

 

Din putin se face mult - ajutor umanitar!id="green">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.id="size1">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna la toata lumea!

 

Ce planuri de sarbatori aveti, cum mai sunt piticii?

 

Va citesc deseori, dar timp de scris am din ce in ce mai putin.

 

 

Vreau sa le multumesc Patriciei si lui Naty pt implicarea in campania de Sarbatori pt copii sarmani.

 

Si sa va las tuturor un link al unei galerii speciale

poate gasiti ceva interesant pt cadouri sau poate pur si simplu vreti sa luati un bilet de 10lei la tombola cu premii interesante (actiuni initiate tot in cadrul campaniei umanitare):

 

aici e galeria:

http://bazar.desprecopii.com/catalog.asp?catid=958&n=Spiritul-Craciunului

 

iar aici sunt detalii mai multe despre campanie, copii, scrisorile lor etc

http://www.desprecopii.com/info-id-10777.htm

 

Si vreau sa va invit vineri seara de la ora 17 la Opera pt Copii:

 

http://www.desprecopii.com/info-id-10782.htm

(aici este invitatia pt printat)

 

 

va imbratisez pe toate![pup]

 

 

Sa auzim de bine![flo]

 

Alinukid="red">[copil]

si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

 

 

 

[cubrad]Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"[cubrad]

id="purple">id="size1">...................................................

Nimic nu-i intamplator!id="size1">

............................................................................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off sanatate piticilor, vad ca sunt cativa bolnaviori.

 

Noi suntem din toamna la gradi... nu stiu daca v-am pove.

 

Teo e la grupa mare, Andu la cea mica, in aceeasi gradi.

Desi Teo si-a luat rolul in serios si a facut la inceput pe babysitterul la grupa de pici a lui Andu... tot a fost o adaptare mai grea a piticului.

Ba vroia sa stea numai cu Teo (ceea ce nu era posibil), ori vroia sa dorm cu el.... gasea multe motive de plangaceala.

Lucrurile s-au imbunatatit cu rabdare si fara tutun :)

 

 

Acum il asteptam infrigurati pe Mos.

Cu o lista lunga de dorinte. Din care pana la finalul acestei sapt tb sa o reduca cu manuta lor la doua: unul de la Moshul de la gradi, unul de la cel de acasa de sub brad

(avem o intelegere in familie sa nu ii imbuibam cu cadouri din partea tuturor)

 

[:I]

 

Alinukid="red">[copil]

si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

 

 

 

[cubrad]Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"[cubrad]

id="purple">id="size1">...................................................

Nimic nu-i intamplator!id="size1">

............................................................................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...