Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Licurici de ianuarie-februarie 2009 (171)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 276
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina, cum se mai simte Andra?

 

Eu sunt praf de oboseala, nu exagerez cand va spun ca mandra se trezeste de 10 ori pe noapte, practic de la 8 la 12 uneori se trezeste din juma in juma de ora, trezirile astea nu le pun la socoteala, apoi cand ma bag in pat, uneori si la fiecare juma de ora, am incercat sa nu ii mai dau tzatza noaptea si a urlat o ora. Nu stiu ce sa mai fac. I-au iesit doi dinti in ultimele doua saptamani, incerc sa dau vina pe asta. Si a mai fost o chestie pe care am schimbat-o si acum mi-a picat fisa, desi nu cred ca asta e cauza. In ultima saptamana i-am pus noaptea scutec din asta de hartie pentru ca alea de panza pe care le foloseam nu mai faceau fata la cantitatea de pipi si uda patul. Noi am folosit numai scutece de panza si poate s-a obisnuit cu alea si o deranjeaza noaptea asta de hartie? habar nu am.

 

Ziua...are zile cand nu doarme deloc, dar deloc si zile cum este astazi in care doarme cate o ora la pranz. De mancat mananca super bine, nu cred ca se trezeste de foame.

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aidan e bine, i-am facut un video cu Mosu, cred ca stiti..cele cu PNP? i-a zis Mosu sa manance toate vegetalele pt ca altfel il trece pe naughty list...cine infuleca acum cu amandoua mainile green beans, corn, orez...etc, etc?? Nu i se mai opreste nimica in gat[:D]

 

M-a impresionat teribil, de Thanksgiving au facut un mic proiect la scoala in care trebuiau sa scrie pe o hartie pt ce sunt recunoscatori si el a zis: I am thankful for my sister and for my toys! dragul de el, o iubeste mult de tot pe Nadia.

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miereamara
M-a impresionat teribil, de Thanksgiving au facut un mic proiect la scoala in care trebuiau sa scrie pe o hartie pt ce sunt recunoscatori si el a zis: I am thankful for my sister and for my toys! dragul de el, o iubeste mult de tot pe Nadia.

align="right" id="quote2">

mama, mi-au dat lacrimile..
e doar meritul vostru, ca parinti [asia]

[pup]mamici si licurici

Am o [comoara] din 21.01.2009
[ruga]! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! [ruga]![ruga]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micola, si eu am bocit cand am vazut ce scrie pe hartie[olala]

Am mai bocit cand l-am gasit o data langa ea, cred ca nu avea nici 6 saptamani fetita, incepuse sa fie un pic mai activa...si el o pupa pe frunte si ii spunea: Ohhh, you are so cute, the best sister in the world, you are going to be my best friend, I love you so much!! Si totul a venit de la el, noi nu i-am spus ca trebuie sa o iubeasca sau sa-i poarte de grija...

 

Dar nu e totul numai miere, o mai faulteaza, de cele mai multe ori din greseala pentru ca nu-si dozeaza fortele, zilele trecute i-a dat un branci si s-a lovit asta mica cu gura de pervaz de s-a umplut de sange - cica a vrut sa ii arate ceva pe fereastra:). Se cearta pe jucarii...dar exista o legatura puternica intre ei, el de cele mai multe ori stie de ce plange ea, eu ma invart ca o closca beata pe langa ea pentru ca nu stiu ce vrea si el imi zice: cred ca e obosita, sau cred ca vrea aia..

 

In fine, ii iubesc enorm, sunt comorile noastre[:D]. Daca ne mai tin puterile si nervii peste 2-3 ani am mai vrea unul, sotul chiar a zis ca inca doi dar sincer nu cred ca ma tin puterile fizic pentru patru copii, plus patru cezariene e cam riscant.

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata,

 

Andruska e mai bine, inca mai haraie mai ales dimineata pentru ca se acumuleaza secretiile. Ma mir ca accepta Klacid-ul ca e tare scarbos.

 

Miere te admir cum te descurci singura. Andruska doarme toata noaptea, iar ziua are musai un somn dimineata de 2 ore. Ieri de exemplu, a dormit 3 ore de la 11 la 2, s-a dus mami peste ea sa o trezeasca.

 

Super tare Aidan![olala]

 

Am observat ca si ai mei s-au mai apropiat, Razvi nu mai e asa "violent" cu ea, o lasa sa se joace cu jucariile lui, mai putin tableta, se alearga prin casa si rad de se prapadesc. Si el tine foarte mult la soru'sa dar nu se exteriorizeaza mereu. De ex, saptamana trecuta, incercand sa o aspiram pe Andra de muci, a inceput Andra sa verse si Razvi a venit plangand la mine zicand: ce-i faceti lui Andra, lasati-o in pace nu vedeti ca nu-i place. Si de cate ori ii punem ei termomentrul, vine la ea si ii spune ca nu doare si se maimutareste in toate felurile ca sa o faca sa rada si sa uite de termomentru.

 

Bineinteles ca mai avem si noi accidente si tot datorate faptului ca Razvi nu-si dozeaza fortele, imaginati-va un pietroi de 18 kile care da peste o pietricica de 8 kile [:D].

 

In schimb, eu am alta problema cu Andra: nu vrea sa manance decat pasat, cea mai mica bucatica o simte in gura si varsa tot ce are in stomac [q]. Eu am incurajat-o mereu sa puna mana, sa bage in gurita, dar se poticneste si in cea mai mica firmitura de paine. Are numai 8 dinti, 4 sus si 4 jos, oare asta sa fie cauza? Oricum prima ei reactie la orice este varsatura, cred ca scapam tare greu de chestia asta.

 

In alta ordine de idei, cu ce vine Mos Nicolae diseara la copii?

 

[pup] fetele

 

Crisspy, [mamica] fericita de [copil] Razvi (16.02.2009) si [bebic] Andra - Maria (26.08.2011)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere, ce frumos ai scris despre copiii tai![olala]Sa fiti cu totii sanatosi!

M-am referit ca e meritul vostru pentru educatia lui Aidan, in sensul ca el chiar constientizeaza ca e binecuvantat ca are o surioara, adica nu te-am auzit sa se simta neglijat sau gelos...

E mare lucru, majoritatea fratiorilor mai mari sunt gelosi si se enerveaza cand plange bebe sau ca trebuie sa stea mereu la mama in brate...Normal ca tine si de firea copilului, dar eu zic ca ei sunt creatia parintilor[:)]

 

 

 

[pup]mamici si licurici

 

Am o [comoara] din 21.01.2009

[ruga]! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! [ruga]![ruga]!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi vine Mos Nicolae cu o punga de bomboane de pom, o ciocolatica Kinder, o carte din cele albastre cu povesti, de la Adevarul (ca le tin ascunse, ii mai scot cate una si e mare bucurie, si, acum fiind maare criza... merge la fix.)si un gel de dus de la Oriflame, cu aroma de turta dulce[pofta]

 

alinuk, mi-a placut f mult ideea ta, ca v-ati inteles cu familiile sa nu sara toti cu cadouri de Mosi...la noi exact asa e [:(] .. Va primi si la gradi, si acasa, si la sora mea acasa, si la ai mei acasa...Sper de anul urmator sa-i pot lamuri, daca nu, strang de la toti si le pun acasa, si-i strang si pe ei sa-i vada reactia[:D] Si noi, ai casei, nu mai cumparam nimic

 

[pup]mamici si licurici

 

Am o [comoara] din 21.01.2009

[ruga]! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! [ruga]![ruga]!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare si de la noi;

 

noi suntem sa zicem ok;

am fost wk trecut plecati dar prea mult nu l-a ajutat pe sot;

am avut emotii cu 2 copii pe avion (desi robert e veteran deja) insa a fost foarte ok;

am ajuns miercuri la franfurt, am luat direct trenul spre Koeln; am stat 2 nopti aici dar in una din zile am luat trenul spre Duseldorf si am stat cam trei sferturi de zi pe acolo; ultimele 2 nopti am stat in frankfurt (trebuia o iesire de o zi in Haildeberg insa nu am reusit sa il mai motivez pe sot)

a fost frumos ca incepusera targurile de Craciun.

 

Robert e disperat dupa fratesu; il pupa si il iubeste toata ziua de tr sa ii zic sa il mai lase si sa respire [:)]

 

eu sunt varza de oboseala; ma resimt rau dupa toata alergatura birou/spital/alaptat + organizat inmormantarea;

acum e final de an si la birou si sunt multe de facut;

vreau si pt copii sa fac un sf de an frumos, cu decoarat casa/cu mos/petrecere de sf nicole maine pt robert dar sincer am momente cand ma simt complet depasita

sotul e ca si bolnav, are momente cand pare ok in rest e apatic si f greu iese din starea asta; [q]

nu il intereseaza sarbatorile, pt la munca rezolva doar urgentele si sta cu robert daor dc ii zic expres

stiu ca e f recent pt el, ca am trecut si eu cu tata prin asta insa imie f greu...

 

in fine, sa nu ma mai vait atat...

 

micolaid="red"> ai mei vor primi cadou de noi, cate unu de la bunice, de la mosul care vine la gradinita, de la mosul care il organizez cu prietenele mele de Sf Stefan (fiecare din noi luam cate ceva pt copii celorlalte si pt restul gastii), de la nasi si alti prieteni

sincer e sg per din an cand e mega rasfatat cu cadouri si nu am de gand sa opresc asta;

cand ma creste o sa vrea chestii clare si atunci o sa ne "unim" banii si luam ceva mai mare... [:D]

 

 

miereid="red"> prin exact acelasi lucru am trecut noi cu robert; prima noapte dormita legat a fost aproape de 2 ani desi l-am intarcat la un an jumate;

cand nu te mai tin puterile gandestete ca o sa treaca pana la urma [pup]

 

natyid="red"> cum mai sunte fetele?

 

seleneid="red"> cum se simte soacra ta? dar daria?

 

crisspyid="red">cum e andra?

 

roxanazid="red"> piticotii tai cum mai sunt?

 

pati id="red">de unde ai luat telescopul? cred ca si lui robert i-ar placea

 

camiid="red"> am de la tine un brau care l-am purtat pe per sarcinii; e ok sa il dau unei alte gravidute?

 

daiopriid="red">voi ce planuri aveti de sarbatori?

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...