Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dragelor, va imbratisez pe toate si imi cer scuze ca nu am mai intrat. Sunt si eu acum oficial mamica de trei pui, de patru luni incoace [:)] Am fost in Romania peste vara, abia ne-am intors, iar eu am inceput acum serviciul. Sunt niste scumpi toti trei, cu cei mici e mai usor decat este/a fost cu fratiorul mai mare, probabil in mare parte pentru ca suntem noi mai relaxati. Am si avut mai mult ajutor de data asta si o sa mai avem inca doua-trei luni, vedem apoi cum ne organizam. Vara asta am petrecut mai mult timp cu motanul mai mare, care nu prea a avut parte de mami in timpul sarcinii. As vrea sa aiba mai multe ore ziua, sa stau mai mult cu fiecare copilas, si cu sotul, sa-mi fac si treaba cum trebuie la servici [batcap]

Mira, multa, multa sanatate sotului tau!

Mik, ce baiat mare ai, felicitari, mamica mandra de licean!

Vioika, felicitari pentru bebe Eduard!!

Mcrmiki, felicitari pentru finut!

Freedelia, foarte frumoasa poza cu copiii tai!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna mamici !

Lai ,ma bucur ca sunteti bine ! Felicitari si tie !

Am fost asa de ocupati ,au venit una dupa alta toate ! A fost intai cu inceperea scolii apoi am pregatit botezul ,am hotarat sa-l facem acasa si am zis ca vom fi doar cei din familie dar si asa s-au strans multi .Frati ,surori de la mine si de la sot ,nasi si fini ,fiecare cu copiii din dotare .A fost obositor pentru mine si sot ,am pretatit totul singuri dar in final a iesit bine si ma bucur ca am facut acasa ,fiind multi copii ,era mult mai greu la restaurant.

Dupa ce am zis ca gata ,am trecut de perioada grea ,s-a stins socrul fulgerator si am fost ocupati cu inmormantarea si acum cu oranduielile care trebuiesc facute.

Edi mai are cateva zile si implineste 5 luni ,mai avem un pic si incvepem diversificarea ,e un mare mancacios si daca s-ar putea ar sta toata ziua cu tzitz in gura.

Sper ca voi sunteti sanatosi ! Multi pupici !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile! Nici eu nu am mi scris de mult, nu am mai apucat. Am inceput si noi scoala, cu mic, cu mare. Alexandru a inceput clasa I si are destule teme de facut. Se plange toata ziua ca are prea mult, dar le face binisor pana la urma. Momentan le face cu noi, tre sa incep sa-l pun sa si le faca singur. Ceilalti s-au acomodat cu scoala, Bogdan a zis ca vrea sa se puna cu burta pe carte anul asta, dar eu nu prea cred, cu toate ca sper din tot sufletul sa se maturizeze putin si sa priceapa ca trebuie sa invete. Ce  nu-mi place ca nu am reusit sa le gasesc un sport, mai ales ca la scoala nu prea fac. In schimb am reanceput sa merg eu la sala, de cand a inceput scoala, dupa o pauza de 2 luni si ma simt foarte bine. M-am apucat si mai serios de ciit, am citit o carte f, faina, vi-o recomand si voua; ""Cel care ma asteapta"" -  mi-a placut tare mult si mi-a deschis apetitul la citit. Mai nasol este ca seara pic si nu pot citit mare lucru, dar este super ca am reusit sa-mi fac putin timp si de citit.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaa...... sa ma laud; tanti care a fost la noi de cand era Vlad mic si care anul trecut a plecat pt. ca se imbolnavise tatal ei, s-a reantors la noi de vre-o saptamana. Vai ce bine este, sa stiu ca am un ajutor si ca nu mai tre sa aleg intr-una. 

Fetelor ce mai faceti?

Lai ma bucur ca sunteti bine. Asa-i ca-i super cu trei copii? Eu in fiecare zi ma felicit ca am trei copii, ma simt asa de implinita. Sunt convinsa ca te vei descurca foarte bine si cand ramaneti singuri, mie mi se pare mult mai usor cu trei decat cu doi. Ma uit cateodata in jur si vad copii singuri la parinti care sufera ca nu au cu cine se juca, apoi ma uit la ai mei si ma gandesc: oare ei realizeaza ce bine este sa ai frati?

Vio ma bucur ca ati botezat bebele, sa fie sanatos si sa fiti fericiti alaturi de el. Imi pare rau de socrul tau, tare greu este cand pierzi pe cineva drag, dar din pacate asta-i viata. Ce spun ceilalti de fratior? Cum il percep?

Va pup pe toti, de la mic la mare si astept vesti.

Mira pe unde esti? Ce mai faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Nici nu mai tin minte de cand nu am mai scris pe aici. Fetele mele nu mai sunt chiar micute dar timpul fuge de mine parca. Si din pacate cam simt ca pierd controlul si nu stiu pe unde as putea face imbunatatiri la orar. Dimineata nu reusesc sa fiu gata cu ele la 7:30 ca sa ajungem cu cea mare la scoala la 8:25 fara emotii ca intarziem. Hainele le pregatesc de seara, le mai pregatesc si ceva rontaieli in masina cat suntem prinse in trafic. Dar ba cea mica se trezeste lesinata de foame uneori si e musai sa mance acasa pentru ca de exemplu la gradi nu poate lua cereale cu cacao ca nu-s sanatoase dar acasa ii amestec trei feluri de cereale si e multumita, ba vor codite in loc sa ia o bentita si gata. Ma rog, motive se gasesc si uite asa conduc de multe ori ca la raliu si din august pana acum de 2 ori am intarziat la scoala.

Si ca sa fie viata si mai interesanta, eu am avut de munca ca la nebuni. Miercuri si joi am stat pana spre miezul noptii. Ieri pana pe la 6 dar sotul a fost in delegatie in alt oras si la 4:30 cand am recuperat copii chiar nu stiam cum sa ma descurc cu ele ca trebuia sa ma intorc la servici sa termin ceva urgent. Norocul meu ca avem prieteni romani in zona unde lucrez si unde sunt si ele la scoala/gradi.

Cu activitatile zic eu ca nu exageram anul acesta. Cea mare merge miercuri la balet si cor si joi la xilofon in cadrul scolii pana acum. Saptamana care vine e vacanta si dupa aceea va merge la orchestra dupa se se termina after school dar e bine si asa ca nu e nevoie sa o iau si sa ne intoarcem. Iar cea mijlocie de abia de saptamana aceasta a primit loc la dans pentru copii.

 

Miki, ce fain ca mergi la sala regulat. Eu am abonament, pot lua si copilele cu mine dar nu prea reusesc sa imi fac timp. Saptamana aceasta am fost doar marti. Aveam in plan sa merg si joi cat era cea mare la o aniversare chiar langa sala dar a trebuit sa ma intorc la servici.

 

Am reusit si eu sa termin intr-o luna cred Eat, pray, love. Si chiar mi-a placut cartea. Am comandat in Ro si acum ma gandeam sa incep Paradis de Toni Morisson. Cred ca o am si pe cea citita de Miki. Cand mai vine mama pe la noi e nevoie de lectura din plin.

 

Va pup si trimit repede mesajul ca era sa-l pierd, a stat blocata pagina cateva minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna seara dragi mamici.

Nici eu nu am mai intrat de muuult de tot pe aici. Adevarul e ca am redus-o drastic rau cu computerul seara. Si in rest cele doua dupa amieze cand sunt acasa nu mai stiu de mine.

Noi suntem bine,sotul meu si-a revenit, de la o zi la alta. Dar dupa niste intalniri cu psihiatrul. Nu va mai fi niciodata cum a fost, oboseste repede randamentul lui e aproape 0 dupa 3-4 ore de munca intensa. Dar e bine................eu cu serviciul, copii casa nici nu stiu cand trece timpul. Sa va mai spun ca ieri am schimbat prefixul?? [alcool]

Copii sunt bine, de o saptamana au reinceput scoala. Au avut 2 saptamani vacanta de toamna. In prima saptamana am fost in Croatia la mare unde ne-a plouat cum nu stiu sa ma fi plouat in vreo vacanta de cand ma stiu......dar am fost in vacanta [:)] , ne-am plimbat, am mancat bine,am dormit si ne-am recreeat. Iar a doua saptamana copii au fost intr-o tabara de zi. David la fotbal iar fetele la distractie.

Seline e foarte fericita ca in sfarsit la 7 ani si 8 luni i-au cazut si ei primii doi dinti de lapte. La scoala asa mai bine, mai impiedicat, mai ales David care are tot mai multe teme, extemporale, a inceput si franceza a doua limba straina. Trebuie sa traga tare pentru nivelul superior. De acum din clasa 5-a pana dupa vacanta de iarna din clasa 6 conteaza notele pentru departajare......

Miha sa stii ca am remarcat in vacanta (1800 de elvetieni) am fost......muuulte familii cu copii mari si mici bebelusi si mamici gravide, ca cele mai multe familii aveau 3 copii. Am impresia ca e un standard cel putin aici.  Si eu ma simt la fel.... [:)] . Esti o fericita cu tanti acasa. E visul meu cel mai arzator dar al meu barbat nu vrea.....

Otilia la tine tot e bine ca sunt pana dupa masa la scoala. Aici e tare prost sistemul. La 11.45 termina. Vin acasa la pranz. Nu exista practic mai nimic oferit de scoala pentru pranz, apoi pleaca inapoi la 13.30 mai au cursuri de la 13.45 pana la 15.15 sau 16.00 .in 2-3 dupa amieze pe saptamana. Practic trebuie sa fie cineva acasa in permanenta.

.......eu am numai 2 fete si stiu cum e [batcap] . Joi au toti de la 7.30 scoala. A trebuit ieri sa-i duc cu masina cele 5 min de mers pe jos pana la scoala pentru ca nu mai ajungeau. Si i-am trezit la 6.30.

 

Vioika felicitari pentru micul crestin. Imi pare rau de socrul tau.

Lai cum te descurci ? mai e mama ta la tine?

 

Va pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicile! Ce mai faceti? Am reusit si eu sa-mi fac putin timp de calculator, cam greu ajung sa scriu.

Otilia cati ani au fetele tale? Cum se inteleg? Eu cred ca, cu timpul vei invata sa te organizezi tot mai bine, cel putin asa este la mine, in fiecare zi caut solutii la probleme, si avem destule.

Mira ma bucur ca ai aparut, chiar ma gandeam ce mai faceti, nu mai stiam nimic de voi. LA MULTI ANI, SA FI SANATOASA SI FERICITA, ALATURI DE FAMILIE!!! Ma bucur ca sunteti bine, ca si-a revenit sotul tau. Dar el mai merge la lucru? In casa nu te ajuta/? Sa sti ca pe mine ma ajuta si sotul si copii, copii oarecum conditionati: nu ai voie asta pana nu faci cutare lucru, si sa sti ca cei mari chiar fac binisor treaba lor.

Cu scoala suntem agitati in timpul saptamanii, numai pana ii verific temele la toti, Bogdan saracul se chinuie sa invete, dar nu mewrge prea usor. Am observat ca el invata vizual si tactil, ceea ce nu prea se practica la noi, asa ca ,,, merge mai greu. Le-am gasit profesoara la engleza lui Vlad si Bogdan, ma bucur ca le place. Mai trebuie sa le fac timp de sport, obligatoriu. Saptamana viitoare este liber la clasele I-IV, deci va fi ceva mai lejer. Oricum sunt mai cumintei decat anul trecut, dar sunt convinsa ca vor aparea altele. Asta este, pana la urma sa fim sanatosi ca le trecem noi pe toate.

Voi ce mai faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna mamicile !

Noi am avut ceva probleme cu mezinul familiei in sensul ca a fost bolnavior ,a facut o meningita virala ,nu stiu cum si de unde .Am stat 10 zile in spital ,acum dupa o luna de la externare suntem bine ,insa e tot timpul cu muci la nasuc,trec , apoi in 2 zile iar apar .E drept ca si cei din casa au fost raciti dar nu ma asteptam sa se imbolnaveasca asa repede fiindca el suge la san inca si de abia de 1 luna am inceput diversificarea .Poate ca e el mai sensibil ,pe ceilalti 2 nu i-am avut bolnavi cat i-am alaptat .

Mijlociul e mult mai bine ,am scapat de bronsiolitele dese,am cedat si i-am dat singuler (de fapt luam montelukast care are aceeasi substanta) .Asa a putut si el sa fie prezent la gradi si am putut sa ma ocup de Edi in timpul cat e el la gradi ,fata se descurca singurica cu temele ,am noroc cu ea ,e cumintica si e silitoare ,ii place scoala.

Acum asteptam vacanta ,poate reusim sa mergem la munte in ianuarie ,anul trecut nu am mai mers fiindca eu eram cu burta deja mare si copiii vor la ski .

Noi va salutam si sa auzim numai de bine !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna mamicile! La multi ani, sanatate si fericire va doresc! Ce mai faceti? Pe unde mai umblati?

Noi asteptam vacanta, mai o saptamana. In rest suntem ok, copii mari merg la sport, pe cel mic inca nu l-am dus, dar trebuie si el pt, ca este tare energic. Cei mari s-au cam ingrasat, asa ca trebuie sa am grija si la mancare si nu este usor deloc.

Voi pe unde mai sunteti??????????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...