Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suprasolicitarea copilului - Semne


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mcoca
Giulia, pana la cat sta la scoala copilul tau si ce varsta are? Mi se pare ff incarcat programul lui. Aici gradinita si scoala primara sunt de la 8h20 la 16h20. Ii poti lasa la after pana la 18h. Pai ce naiba de activitati sa mai faci cu ei dupa ora 18? Acitivitatile se fac sambata dimineata sau miercurea (deocamdata miercurea e libera). ____________________________ Vicky si Printzesone
fiul meu are 10 ani. sta pana la orele 14,00 la scoala (exceptand lunea cand sta pana la 15,00). deci daca luni sa zicem ajunge acasa pe la 15,30, mananca, se joaca, face ce vrea pana la orele 19,00 cand are ora de franceza. marti are tenis de la orele 20,00 pana la 21,00 - este cea mai lunga zi. miercuri ajunge acasa la 14,30 - are inot de la orele 16,00 - ajunge acasa pe la 17,30 - joi ajunge acasa la 14,30 - are franceza de la orele 19,00 vineri nu ramane la semi, deci iese de la scoala la 12, merge direct la info de la ora 13,00 si ajunge acasa la 14,15 (|ca e aproape de casa) sambata dimineata are inot de la 11,00. eu consider ca are loc suficient pt joaca...[:)] inafara de ziua de marti cand ajunge tarziu acasa, stingerea e la orele 21,00. nu vrea sa renunte la nici o activitate - sunt alese de el - inafara de orele de franceza nimic nu este obligatoriu, poate renunta cand vrea el, si stie asta, dar continua sa participe la toate. la invatatura are doar fb pana acum, e in clasa a IV-a si participa si la concursuri gen evaluare in educatie, micul matematician&co. in sapt de vacanta din luna aceasta a mers la scoala zilnic 2-3 ore pt pregatiri pt concurs si nu s-a plans deloc. poate pentru ca e obisnuit, de cand era la gradinita facea inot si engleza de doua ori pe sapt...e calit! si sincer prefer sa aibe preocupari de astea, altfel sta in fata pc-lui sau la wii[bang] edit ca sa precizez ca fiul meu este momentan in romania (nu stiu cum va fi la anul cand il vom muta aici in belgia cu noi) __________________________ "Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Giulia, nepoata mea din Ro are varsta fiului tau. Si sora-mea se plange ca nu are fata timp de nimic. Face scoala germana, si ia lectii de germana in particular. Dar atat. In afara de asta nu are timo de nimic, abia are timp de joaca. Si lectiile in particular le are (parca) de 2 ori/ saptamana. A zis ca are la teme de face teme si pana seara la 8!!! ________________________________________ Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia! [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [/quote] alex isi face temele la scoala, acasa are de invatat eventual o poezie sau la istorie, geografie - dar le invata repede - eu de asta am optat sa ramana la semi, pt ca acolo isi face temele - daca le face acasa are tendinta sa le lalaie de imi vine sa o rup la fuga[alcool] __________________________ "Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui filofteia Al meu daca nu ar merge la engleza cele doua zile ar sta pe calculator orele alea, ca temele le face in majoritate de seara. Nu ar face doamne fereste ceva in plus singur. Afara nu iese ca nu iese nici un copil dimineata.[:D]
idem[:I] tocmai ce scriam in postul anterior[:)] __________________________ "Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi timpul e mare problema, si se da startul dupa ce ii culegem de prin lume. De la 4 la 5, 5.30 max brainwashing la TV la bunica; ea ii ia de la scoala. Ea lucreaza de acasa, deci mai mult de hranit supravegheat cat de cat nu avem cum sa asteptam, suntem f recunoscatori si pt atat. Cand terminam noi munca, ii preluam, mergem acasa, mancam si noi oamenii mari si apoi programele sunt diferite. Dar ca regula ziua noastra incepe la 6 seara, iara la 8 cel tarziu sunt in pat. Asta ne da timp de citit povesti si stat la taclale la gramada in pat cam o ora in fiecare zi. Ca activitati: cel mic merge 2 ore pe saptamana la ninjutsu. Cam 2 max ore pe saptamana facem lectii de gradi, impartit pe zile. In rest, face ce vrea el. In general puzzles, lego si angry birds pe ipad :D Cel mare: o ora pe saptamana sta in plus la scoala pt stiinte suplimentar, e excelent ca ii reduce timpul de tv #61514;. Va reincepe o ora pe saptamana aikido prin decembrie. De lectii ne ramane timp cam o ora si un sfert in fiecare zi. Din ianuarie vor merge o ora pe saptamana la muzica in cursul saptamanii, la cererea lor expresa. Asta inseamna ca eu va trebui sa ajung la munca la 7 dimi ca sa pot ajunge acasa la 4 pe viitor si sa transform timpul de TV in ceva util si placut[:D] Singura activitate impusa de noi e cea cu artele martiale. In rest, daca vor ceva si avem timp ii inscriem. Nu programam activitati pt weekend. Acela e timpul nostrum impreuna de plimbari, biblioteca, cafenea, hiking, inotat, plaja, bicicleala, parcuri, expozitii, muzee, cumparaturi, film pt toata familia, joaca, prieteni, vizite, relaxare si lene. In functie de dispozitie, vreme si anotimp, combinatii si permutari [:)] Chiar sunt atenta la lucrurile in care ne investim timpul, oricum trece atat de repede incat seara cand intru in pat mi se pare ca abia m-am ridicat dimineata [q] eu sunt de parere ca trebuie sa ai si momente pentru tine, de respiro in care sa iti permiti sa si traiesti vartejul din care tocmai ai iesit. Asa ca avem timp de povestit seara pe langa povestile de culcare, trebuie timp pt joaca, pr reconectare intre noi si cu noi si la asta nu vreau sa renunt. _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu’ legat de suprasolicitare si de semen, nu stiu prea multe ca vedeti ca sunt destul de lejera la capitolul activitati. Mai vedem cand or fi mai mari si or sa aiba multe teme. Da ma gandesc ca un semn clar de surmenaj e exasperarea parintelui [:D] daca parintele e exasperat de in cate locuri tre’ sa duca copilul, atunci ce sa ma zic de saracul transportat? Ma rog, vorbesc mult din perspectiva proprie, mie mi se pare corvoada clara alergatul dintr-un loc in altul. _______________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A avut si fii-mio programul incarcat anul trecut[bang] pregatire la romana pregatire la mate, cu doi profesori, unu de nevoie, ca asa era moda la clasa si unu sa priceapa totusi ceva pregatire la franceza. Era trist cateodata mai ales ca nu e mare impatimit al invatatului. Din fericire anul asta e ceva mai lejer. Sincer nu as mai repeta "istoria". Nu a fost fortat de noi, ci mai degaraba luati de val.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...