Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suprasolicitarea copilului - Semne


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui DianaNews Eu cred ca fiecare isi cunoaste copilul, si la fel copiii au si ei un instinct de conservare care ii face sa dea semne atunci cand sunt suprasolicitati. Nu exista norme universale asa cum nu exista un numar magic de activitati sau de timp liber care sa se potriveasca la toata lumea.
Diana, mi-e dor de voi![pup] Sint de acord cu ce ai scris aici.[flo] Asa este, parintele e singurul care stie exact cit si ce poate duce copilul. Cel putin atunci cind sint mici, cind cresc vor fi invatati sa stie singuri ce se poate duce si ce nu si isi vor face programult ca atare. Eu sint pentru joaca, atunci cind sint mici trebuie sa fie lasati sa se joace, pentru ca aceasta este un mod de invatare pentru ei. Dar si asa, noi am avut gimnastica, dans creativ (fete, ca baiatul nu a vrut) si inot, in joaca, ca initiere, insa erau cu mine. Insa cind cresc, nu le mai este suficienta, le este necesara, e importanta, dar ca sa invete la nivelul lor au nevoie de alte surse. Si atunci aceste activitati extra programului normal vin in completarea jocului pentru a-i invata anumite lucruri. Nu il duci la o activitate numai sa invete ceea ce se face acolo, ci si pentru a-si largi orizontul cunoasterii, a socializa, a deprinde multe lucruri care il vor ajuta apoi in viata. A merge la o activitate este diferit de a alege acea activitate ca performanta. Una este sa mergi sa inveti sa dansezi sau sa inoti si alta este sa o faci la nivel performant. Munca si amuzament e si in prima, munca si amuzament e si in a doua. Insa daca pe prima o poti opri, poti sa faci atit cit poti, sa ramii la nivel de placere si de ocupare a timpului, cind faci de performanta se schimba situatia. Nu vad cum ai putea face ceva extrem de serios, de performanta, fara acele ore de munca, in care da, se intimpla si sa nu mai poti, si sa fii obosit... dar nu poti renunta atit de usor, iei o pauza daca se poate si continui in forta. Nu il imping spre performanta, caci atunci abia pot aparea problemele, dar daca a ales copilul ce sa faca si ii place si vrea sa continue, eu il sustin pina in pinzele albe cu tot ce pot. Fetele mele fac serios (au trecut de perioada de initiere si de joaca) patinaj artistic (competitiv anul asta), balet si respectiv jazz si inot. Nu fac nimic de performanta, competitiv inseamna ca pe linga munca obisnuita, mai pregatesc un pic si competitiile. Insa si asa, e munca, sint ore bune pe saptamina de munca. Insa cunosc si copii care fac aceleasi sporturi de performanta, sincera sa fiu eu ii admir, nu stiu cum reusesc. Insa stiu sigur ca fara sprijinul parintilor nu s-ar putea. Baiatul face inca la nivel de initiere, dar singur de anul acesta, am iesit din joc[:D], patinaj, gimnastica si inot. La el e inca o joaca, insa va veni vremea cind nu va mai fi nici la el. Dar faptul ca nu e joaca, nu inseamna ca nu exista amuzament, ca nu exista placere de a face o activitate, isi fac prieteni si cistiga foarte mult din faptul ca sint acolo, pe mai multe planuri. Aici toata lumea fac activitati. Dar si aici si acolo si oriunde am trai, problemele apar nu din faptul ca are copilul viata scolara si pe linga aceasta o viata artistica si sportiva extrascolara, ci pentru ca atunci cind se hotaraste pentru copil ce sa faca, se uita copilul! Si i se cer lucruri pe care parinti le considera necesare, si poate ca sint, insa el nu intelege inca de ce, nu-i plac si pe linga ca e obligat sa mearga la scoala, mai trebuie sa se duca si la aceste activitati. Si atunci il vezi obosit, incercanat, stresat, parintii il critica si il cearta cind da rateuri (care sint normale si este inca un mod de a invata ceva, cum sa faci fata esecurilor), comparatia cu altii (intotdeauna vor fi altii mai buni ca tine, iar un lucru pe care il inveti din aceste activitati, mult mai simplu si mai usor decit din cea scolara) te doboara, presiunea creste din toate partile... si de aici pina la suprasolicitare e un pas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si acum sa trag concluzia subiectului... din partea mea.[:D] Foarte folositoare toate raspunsurile si studiind copilul mi-am dat seama ca este suprasolicitat... Asa ca: Am renuntat la firma de engleza (avea doua dimineti pierdute cu drumurile/ doua ore) , am gasit o profesoara in particular, unde face numai o ora jumatate si este legat de scoala. Am renuntat la o ora de informatica din cele trei. Aici nu sunt impacata, dar engleza in particular se suprapune peste ora asta. Am inceput insa sa facem in plus la fizica si rezultatele au inceput sa apara. Vor incepe olimpiadele si concursurile de fizica si informatica. Iar la muzica profesoara de la scoala l-a implicat in tot felul de proiecte la care el nu vrea sa renunte si care (chiar daca nu-mi convine [:I]) pentru el sunt importante. Alinkav ... felicitari pentru copilasul tau.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Filofteia, te felicit. Pentru ca te-ai preocupat atata, pentru ca ai studiat si mai ales pentru ca ai avut puterea sa spui ... e un pic cam mult, hai s-o lasam mai moale. Cred ca a fost greu (sau cel putin pentru cei pe care ii stiu eu ... este foarte greu sa recunoasca in fata oglinzii ca-si supraincarca copiii in ideea ca le ofera un viitor mai bun, ce sa mai zica si pe forum) sa recunosti ca e cazul sa schimbati ceva si pentru asta [flo]. Esti o mama tare faina [pup]. [url="http://viperisme.blogspot.com/"] viperisme [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Filofteia..chiar ca esti o mama tare faina. Eu inca nu ma prind daca e copilul suprasolicitat (suna stupid, stiu)...uneori mi se pare ca da, alteori nu...acum ca trec tezele, mi se pare ca s-a mai relaxat, s-au mai oprit si gramezile de teme si in mod evident are mult mai mult timp de facut de vrea el. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175574"]Prietenii lui Mos Craciun[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ma faceti sa rosesc![:I][pup] Cricor, la noi gramezile de teme continua si dupa teze. Ba mai mult luni au lucrare la algebra si in cursul saptamanii vor avea si la geometrie.[alcool] Azi au la fizica, ieri la biologie, din toata materia... cea de franceza le da de obicei in penultima saptamana de scoala din toata materia ... foarte pretentiosi toti profesorii.[bang]
Citat:
l meu e un puturos, n-ar face un exercitiu in plus fata de tema.
Ce face in plus face seara, ca si al meu este inventiv si ar fi in stare sa le rezolve de pe net.[:D] Acum nu-ti imagina ca se rupe in teme... acolo doua-trei probleme la fizica... la matematica si romana primesc la greu de la scoala si de-abia are timp sa le faca si pe alea. Mi-am dat seama ca ceva este in neregula cand am constat ca a trecut o saptamana si el n-a avut un moment liber. Si cel mai greu a fost sa accept ... muzica, dar daca l-ati vedea cat este de pasionat.[:I] Are la el tot timpul niste foi cu cantece, ca-l mai ia doamna de la ore... si le-a pus pe banca la ora de matematica, ca sa-l intrebe doamna de ele (o iubeste de domana de mate)... si l-a pus sa cante.[:D] A venit foarte incantat de la scoala in ziua aia.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte putin oameni fac ceea ce le face cu adevarat placere..eu zic ca e miunat daca are el supapa asta cu muzica care ii place atat de mult..mai e si informatica despre care ziceai ca e pasionat..cred ca-i grozav ca are deja 2 pasiuni descoperite la o varsta atat de mica totusi. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175574"]Prietenii lui Mos Craciun[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi facem mai multe activitati, copilul (8 ani, clasa a II-a) le cere. Din fericire se desfasoara ca optionale la scoala asa ca am eliminat timpul pierdut cu drumurile. Face pian, engleza si un curs de scris/citit povesti. Insa, apropo de timp liber, eu chem cate un coleg in vizita sau merge copilul meu la cineva. Atunci e o dupa-amiaza tare frumoasa pentru baiat, pentru ca in doi se joaca cateva ore cu ce le trece prin cap. Asta ii asigura timpul acela free, fara parinti pe cap, fara jocuri jucate singur sau cu adultii si fara computer. Bine, seara, dupa ce le dau sa manance se mai uita la TV cate 1/2 ora, dar sunt deja obositi dupa 3 ore de zbenguiala... Chiar ma gandeam sa permanentizez asta, sa fie o dupa-amiaza /saptamana. Eu zic ca este neaparata nevoie de un timp/zi in functie de varsta copilului care sa fie pentru joaca nestructurata de un adult. Al meu cere asta si masoara pe ceas cat timp are ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...