Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

uter retroversat ce inseamna?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"Cand o femeie sta in picioare, uterul ei este, de obicei, inclinat spre inainte, pe vezica urinara. In acest caz, se spune ca uterul este antevers. Aceasta pozitie a uterului este cel mai frecvent intalnita in randul femeilor. Exista unele femei care au o alta pozitie a uterului, cand acesta este inclinat spre spate. In acest caz uterul este numit uter retrovers. Retroversia uterului nu este o boala, si in general, nu este nimic neobisnuit sau alarmant. Eu am uter retrovers si am nascut normal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionela_cora
buna,daca am uter retroversat pot ramane insarcinata? si ce inseamna
Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini. Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz) Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani![:D] Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire? Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini. Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz) Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani![:D] Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire? Dana
Eu am stricat statisticile ginecologului tau [:-)))][:-)))]. Cel putin ultima sarcina, a fost de poveste, din aia one night in one month (ca eram certat cu barbatu pe-atunci)!! Am nascut si normal, am rams ultrarapid gravida (adica niciodata planificat si destul de protejat), asa ca pozitia uterului n-a avut nici cea mai mica importanta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Daca nu sunt alte probleme de sanatate,uterul retrovers nu sta in calea unei sarcini. Insa ramii putzin mai greu insarcinata fatza de femeile cu pozitzionare normala a uterului.(la mine s-a adeverit,in orice caz) Asta este una din explicatziile ce mi le-a dat mie ginecologul...acum vreo 300 d eani![:D] Nu intzeleg de ce nu intrebi medicul direct,cind ai o nelamurire? Dana
Eu am stricat statisticile ginecologului tau [:-)))][:-)))]. Cel putin ultima sarcina, a fost de poveste, din aia one night in one month (ca eram certat cu barbatu pe-atunci)!! Am nascut si normal, am rams ultrarapid gravida (adica niciodata planificat si destul de protejat), asa ca pozitia uterului n-a avut nici cea mai mica importanta!
Daaaa...dar nu s epune!E vorba de prima sarcina. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...