Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (180)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Neata gagici

 

Puisor, pastele cu creveti le fac dupa "ureche", dar cam asa:

Pun crevetii (nu chiar dintr-aia mici, ceva mai marisori), deci ii pun la prajit in ulei de masline si cu catei de usturoi intregi. Eu pun 2-3 cu coaja cu tot, dupa ce-i apas putin cu podul palmei sa se desfaca. Smecheria asta am vazut-o la tv [:D]

In timpul asta pun pastele la fiert in apa cu sare. Ca sa nu se lipeasca pui si o lingura de ulei la fiert (tot de la tv invatata [:D]).

Dureaza cam la fel prajitul crevetilor si fiertul pastelor. Scurgi pastele si le clatesti si le pui inapoi in oala in care au fiert (ca inca e fierbinte). Deasupra torni tot continutul tigaii unde sunt crevetii si usturoiul. Mai torni putin ulei de masline deasupra si gata! Sunt bestiali de simtpli si bestiali de buni!

 

Meniul? haber n-am! pe 24 mergem la soacra si mancam grill pe masa (e o plata fierbinte unde iti poti praji singur bucatelele de carne, ca in poza asta).

Pe 25 dec mergem la sora mea si nu stiu ce-o sa facem, de gatit gateste ea, eu fac un desert- probabil tortul meu arhicunoscut si iubit cu fructe si branza (adaptat de mine).

Apoi pe 27 e ziua mea si-o sa avem o multime de invitati. Chiar, aveti idee cam ce sa gatesc? vreau ceva ce pot pregati dinainte, foarte usor si necomplicat, in asa fel incat sa pot sa stau de vorba cu musafirii. As fi tare incantata de orice idee. Anul trecut am avut sunca presata (nu stiu cum se cheama in romaneste, e vorba de sunca asta pe care-am servit-o cu salata de cartofi, mustar samd.

Puisor, da-mi te rog si mie reteta de cheesecake [pup]

 

Ninha, insanatosire grabnica. Ai grija de tine.

 

Meniul meu de azi:

MD: Brownies fantastici, din pacate ne-monti

Pranz: mergem sa mancam cu totii la restaurant japonez, banuiesc ca iar ne-monti.

Incerc macar diseara sa fiu monti, inainte sa vina Brandusik cu biciul.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Loreleiid="red">, mersi de reteta, musai o incerc. Cheescake-ul il fac dupa reteta asta si intotdeauna mi-a iesit http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2869/new-york-cheesecake . Incearca si editeaza mesajul anterior ca s-a latit pagina foarte tare. Cred ca din cauza linkurilor.

 

Ninhaid="red">, faina de castane nu am auzit inca, nu stiu daca e in Romania. Ce fain arata aperitivul ala cu sfecla rosie, dar sincer mi se pare greu de facut sa arate asa bine. E mai usoara rulada pe care am facut-o anul trecut si arata cam la fel de bine. Numai sa gasesc reteta si o pun aici.

 

 

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce bine arata si astea http://www.lauraadamache.ro/2011/02/pancakes-cu-sfecla-si-ricotta.html . Numai ca trebuie mancate intr-o zi, maxim doua pt ca dupa-aceea se coloreaza si branza in rosu si nu mai arata asa frumos. Si poti sa le faci cu branza de capra nu cu ricotta ca in reteta.

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut slabute, viitoare si mai slabute.

 

Iaca sontac sontac mai pe monti mai pe langa se termine azi maine si postul. Important e ca am iesit pe minus din toata treaba asta. M-am cantarit azi dimineatza si aveam 68 kg [pk]

 

Brindusik acuma vad ca tu n-ai mai modificat la mine in tabel , apar cu 67 cat aveam cand am ramas cu Ilinca.

 

Ninha , stiu ca e o perioada grea acum , dar sa vezi peste vreun an ca n-o sa mai vrei sa se insoare. Cresc si va fi mult mai usor. Ce sa mai zic ca pana or fi de insurat o sa tii cu dintii de ei sa nu ti-i ia fetele. Mai ales ca pana atunci o sa-ti piara cheful si de sex si de iesit.[:D]

 

Lorelei [flo], chiar nu stiu ce sa-ti spun, greu moment, dar important este ca va intelegeti voi doua.

 

Gena cum stai cu depresia?

 

Brindu ai cazut in oalele mamei?

 

Andanii astept curioasa sa ne spui rezultatul dupa o luna de regim strict.

 

Puisorule pentru mine esti un miracol. Cum gasesti tu retetele alea? Si sa le mai si faci!!!!!! Nu ma primesti si pe mine o saptamana la tine sa ma rasfeti culinar? Promit sa vin singura[:D]

 

Eu in asa hal am ajuns ca manac cate un cartof fiert il tin asa in mana si musc din el, mai o felie de paine, mai o varza murata cu ulei. De gatit gatesc dar ma tin sa mananc sa le ajunga lor. Mancarea asta de post e tare cu cantec ca te mosmondesti mult pana o faci, se termina repede si nu tine de foame.

 

[pup][pup][pup][pup]id="teal">

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue"> Ilinca- 18.04.2011id="size2">id="purple">

 

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi! [flo]id="size3">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...